Кіровоградські чорнобильці: “Влада нас принижує й не хоче бачити”

Вперше цієї осені чорнобильці вийшли на центральну площу Кіровограда 20 вересня. Тоді понад 300 ліквідаторів підтримали всеукраїнську акцію, виступаючи проти прийняття в другому читанні законопроекту № 9127 (“ Проект Закону про гарантії держави по виконанню рішень суду ”), який фактично позбавляє пільг і соціальних виплат шістнадцять категорій громадян. Тоді активну участь в акціях протесту взяли й афганці. Законопроект відклали.
З того часу ніби все заспокоїлося, але 1 листопада розпочалося наново. Заступник голови Кіровоградської обласної громадської організації “ Союз. Чорнобиль. Україна ” Василь Умрихін розповів «Гречці», що саме стало причиною незадоволення громадян:
– “Випливла” постанова 745, і в Пенсійному фонді нею активно користуються. Нам кажуть, що грошей немає, а от постанова є. Тому виплати зменшено. Хоча як може постанова відмінити рішення Конституційного суду? Є рішення суду – 6, 8, 10 мінімальних пенсій чорнобильцям за ІІІ, ІІ,І групи інвалідності відповідно. Тепер цією постановою виплати зменшено до мінімальної пенсії. Це стало останньою краплею, тому ми вийшли на площу.
До пікетувальників вийшов заступник начальника управління з питань внутрішньої політики і зв’язків з громадськістю Анатолій Стоян, який спробував налагодити діалог із громадянами й донести до відома, що обласна влада готова йти назустріч чорнобильцям:
– На сьогодні є угода з афганцями. Вона зараз у роботі, оскільки там задіяний цілий комплекс питань, а від чорнобильців подібного документу, принаймні до нашого управління, не надходило.
У відповідь Василь Умрихін зазначив:
– Яка може бути угода? Є закон, є Конституція! Якщо нишком приймаються постанови, через які людей позбавляють пенсій!
Олександр Хуторянин, інвалід другої групи, ліквідатор аварії на ЧАЕС, розповідає:
– У мене опромінення 24 рентгена. І я змушений стояти тут, бо інакше про нас взагалі забудуть. Наша влада єдине, що може – прийти 26 квітня, крикнути, що ми герої, розвернутися й забути. Ліки нам постійно урізають. Ті, які нам не потрібні, дають, пенсії нахабним чином зменшили і припинили виплачувати в повному обсязі. Був я в Пенсійному фонді, нарахували 7 223, а до видачі – 1 600. Питаю, на якій підставі? Дайте мені якийсь наказ, скажіть його номер. А вони кажуть, що нічого не можуть зробити, коли будуть гроші, тоді й виплатять. Кіровоградські ліквідатори й гадки не мали про той закон і довідалися про нього у таких самих чорнобильців з інших куточків України. Я судився з Пенсійним фондом і виграв у травні цього року. Виходить, що я із червня місяця і по жовтень включно отримував нормальну пенсію, а тепер у мене її знову забрали.
Звертаємося до 54 статті Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, де серед іншого чорним по білому написано: “В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, відносно яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:
по I групі інвалідності – 10 мінімальних пенсій за віком;
по II групі інвалідності – 8 мінімальних пенсій за віком;
по III групі інвалідності – 6 мінімальних пенсій за віком”.
Виходить, що звичайна постанова уряду може відмінити дію закону? І чому самі ліквідатори необізнані в українському законодавстві?…
Пристрасті розпалювалися, і пікетувальники зажадали зустрічі з представниками управління Пенсійного фонду в області. Незабаром до мітингувальників вийшли перший заступник начальника головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області Юрій Щербинський та начальник відділу призначення й виплати пенсій Антоніна Торшина.
– За жовтень місяць пенсії виплачені в повному обсязі своєчасно, згідно затверджених графіків. Що стосується судових рішень, то виплати здійснюються відповідно до постанови 745 -ї з державного бюджету. На жаль, кошти на 1 листопада 2011 року ще не надходили. Як буде вирішено це питання в подальшому, зараз сказати не можу. Все залежатиме від фінансування з Пенсійного фонду України, – розповів Юрій Щербинський.
Антоніна Торшина надала детальнішу інформацію:
– Зараз ми здійснюємо нарахування пенсій листопада, відомості будуть передані до поштових відділень та в банківські установи для виплати пенсій. Щодо рішення суду, то після надходження коштів із державного бюджету воно буде виконано. Були зміни в червні місяці до закону про державний бюджет країни на 2011 рік. 745 постановою було визначено, що виплати визначаються Кабінетом Міністрів України. Тобто законом Кабінету Міністрів делеговані повноваження виплачувати у визначених розмірах згідно 745 постанови. Тож Пенсійний фонд виплачує пенсії в тих розмірах, які визначені 745 постановою. Все, що визначено рішенням суду, здійснюється з державного бюджету, тобто після надходження коштів будуть здійснені ці виплати.
Така відповідь не надто втішила присутніх, тож вони оголосили акцію протесту безстроковою і 2 листопада знову вийшли на центральну площу міста, щоправда, вже в меншій кількості – багатьом просто бракує здоров’я, щоб брати участь в подібних акціях, пояснюють самі мітингувальники.
Ось кілька тез, які часто лунали в натовпі протягом двох днів пікетувань, вони досить чітко окреслюють загальний настрій у середовищі ліквідаторів на ЧАЕС:
– Грядуть вибори, тому давайте ми, представники “Союз. Чорнобиль. Україна”, розробимо механізм і не голосуватимемо за таку владу, яка нас принижує й не хоче бачити. Може, тоді вони згадають про нас, коли ми прийдемо на вибори й порвемо бюлетені?
– Ви хочете, щоб ми всі повмирали, адже немає людини – немає проблеми!;
– Поки сам документи про виплати не знайшов у Пенсійному фонді, ніхто не поворухнувся й не сказав, що мені належать надбавки;
– Нам не потрібні ваші доплати – просто дотримуйтеся закону!;
За відсутності губернатора Сергія Ларіна організатори пікету прагнули поспілкуватися з його заступником – Андрієм Ніколаєнком, але секретар заступника голови ОДА повідомив, що “шеф дуже зайнятий і взагалі – не заважайте нам працювати”.
Невдоволені учасники заходу, прочекавши годину під стінами облдержадміністрації, пішли ні з чим з наміром пікетувати Пенсійний фонд.
“Я залишився на площі, – розповідає заступник голови Кіровоградської обласної громадської організації “Союз. Чорнобиль. Україна” Василь Умрихін, – і в цей момент вийшов Ніколаєнко. Оскільки людей вже не було, ми домовилися зустрітися з ним завтра в стінах обласної адміністрації. Пізніше подзвонили з міліції й повідомили, що забезпечать мені адмінпротокол, якщо члени моєї організації ходитимуть з пікетами, куди їм захочеться. Я ж у свою чергу гарантував порядок лишень на площі Кірова, тож за все інше не відповідаю”.
Схоже, що під стінами Кіровоградської ОДА люди просять у влади тільки одного – дотримуватися закону, а не приймати постанови “під себе”, якими фактично висловлюють неповагу ліквідаторам аварії на ЧАЕС. Якби тоді, у 1986 році, ці люди не ліквідували ціною свого здоров’я наслідки техногенної катастрофи, невідомо, чи сиділи б чиновники у своїх кріслах , чи були б живі. І якщо подібна аварія повториться, чорнобильці впевнені – сьогодні не знайдеться жодного, хто ризикуватиме життям. Адже всі побачили реальне ставлення держави до своїх героїв.
Валерій Лебідь
Фото автора