Кіровоградщина: лісівник з душею і до рослини, і до тварини (ФОТО)
Аби стати справжнім лісівником під час організованого прес-туру лісгоспами Кіровоградщини, присвяченого Дню працівника лісу, журналісту «Гречки» не вистачало лише камуфляжного одягу, необхідного бойового обладнання-інвентаря та звиклих до надмірної кількості кисню легенів. Втім навіть за відсутності цих атрибутів і в досить холодну та дощову, як для початку вересня, погоду на власні очі й нюх можна було відчути настроєвість та особливість роботи лісівника.
Як неодноразово наголошувала на конференціях начальник обласного управління лісового та мисливського господарства Наталія Ревенко, головна функція лісівників охороняти і збагачувати зелені ресурси області. Розведенням і вирощуванням цього збагачувального матеріалу, простою мовою саджанців, а лісівницькою – посадкового матеріалу, на Кіровоградщині займається кожне лісництво. В асортименті лісових теплиць і розсадників і дуби з ясенами, і сосни з ялинками, і ялівці з різними декоративними насадженнями. Згідно з визначеним цифровим планом лісівники збирають насіння, зберігають його у скляних тарах, потім висаджують у розсадники, звідки у вигляді саджанців весною або восени переносять у грунт для лісорозведення. Директор ДП «Олександрівське лісове господарство» Олександр Синявський, який присвятив лісу більше 40 років, розповів, що із майже десятка тисяч саджанців після численних чисток у лісі залишається лише дві тисячі дерев. На територіях лісгоспів вирощуються і новорічні ялинки, екзотичні квіти та рослини – для продажу у придорожніх «Лісовичках» та на ярмарках.
Незважаючи на те, що це не є профільним заняттям лісництв, лісівники займаються й обробкою дерева, яке не придатне для експорту у первинному вигляді. Кожна колода контролюється в електронній системі: молоточком прибивається спеціальна бірочка, сканується приладом КПК, забивається уся інформація про сировину (вид, розміри, вік). Потім шлях від лісництва до точки переробки можна прослідкувати у системі з усіма подробицями. Слідкують зберігачі лісу і за власними машинами, і за браконьєрами з допомогою камер відеоспостереження та системам Gps.
Віддушиною для лісівників є розведення тварин. Наприклад, Оникіївське лісове господарство має на території фазанарій, міні-страусину ферму, ділянки для розведення диких кабанів та косуль. Майже ручні тварини є не просто радістю, як-то кажуть, для ока та душі, а й виховним моментом для дітей, що приїжджають, особливо учнів шкільних лісництв. Любителі землі та рослин вкладають душу у невеличкі дендраріуми та плантації лікарських рослин, що, як обіцяють лісівники, згодом мають дати хороші врожаї.
Веселі анекдоти на лісову тему, рецепти збору грибів та ягід, вирощування та пересаджування рослин і дороги, за якими можна потрапити до лісівників – усе це без жадібності досвідчені лісові працівники передали журналістам. Походи лісовими дорогами навели не лише на легку атмосферу, а й щирість. Добрій справі, себто відновленню лісу в області, заважають банальні бюрократичні перепони – оформлення речових прав потребує багато часу й грошей, транспорт, зокрема для гасіння пожеж, застарілий,а дороги із твердим покриттям, відсутні, тож нерідко кладуться самими ж лісівниками.
Світлана Дубина
Фото автора