Серед затриманих у Росії активістів-екологів опинився громадянин України
18 вересня активісти Greenpeace, припливши на криголамі Arctic Sunrise під прапором Королівства Нідерландів, спробували висадитися на нафтову платформу «Прирозломна» за допомогою альпіністського обладнання. Двом це вдалося, ще двоє – громадянка Фінляндії Сині Саарела і швейцарець Марко Поло – були затримані прикордонною службою Росії. МЗС РФ вручив ноту послу Нідерландів в Москві Рональду ван Дартелу. У МЗС заявили , що дії екологів, які дісталися до місця акції на кораблі під голландським прапором, становили загрозу життю людей і погрожували екологічною катастрофою в Арктиці.
Судно Arctic Sunrise було затримано прикордонниками і на буксирі супроводжено до Кольської затоки. 25 людей, що знаходилися на ньому, були затримані. Після відбуксирування Arctic Sunrise «на належне місце» за справу взявся Ленінський райсуд Мурманська. За клопотанням слідчих суддя постановив чи не щодень заарештовувати всіх до єдиного учасників акції. Саме ж слідство обгрунтовувало необхідність «закриття» екологів тим, що «у затриманих немає постійного місця проживання в Мурманської області і вони можуть сховатися від слідства і продовжити злочинну діяльність». Зазначу: платформа «Прирозломна» належить відомому у всьому світі російському монополістові ВАТ «Газпром».
У числі покараних опинився наш співвітчизник, житель приазовського портового міста Маріуполя (за часів СРСР – Жданова), вихованець Донецького національного університету Руслан Якушев.
«Гречці», завдяки пошуку у кількох соціальних мережах, вдалося довідатися про Якушева наступне. Кок з Донецької області (він позиціонує, до слова, своє місто як частину… Росії) начебто навчався в Одеському вищому професійному училищі морського туристичного сервісу. Прийнято вважати, ніби кухар на судні – це друга людина після капітана. Кухарі підлаштовуються під екіпаж. Або під туристів. В Одеському училищі вчать тонкощам приготування блюд традиційної української та російської кухні, а світовий кулінарний досвід викладають лише побіжно. Випускникам, яким вдається влаштуватися в іноземні фірми, доводиться у прискореному темпі освоювати страви тієї кухні, яку воліють гості або екіпаж. Руслан Якушев, пройшовши на грінпісовських суднах Rainbow Warrior та Arctic Sunrise не одну тисячу морських миль, вміє не тільки «скопіювати» чужі кулінарні шедеври, а й свої, українські, у вигідному світлі представити шановному товариству. Хоча італійці , французи не проти спробувати українського борщу чи вареників, однак для них це екзотика, яку можна з’їсти раз на п’ятирічку, а не харчуватися цим весь рейс або протягом круїзу.
Злощасний рейс до «Прирозломної» для Руслана Якушева був другим досвідом співпраці з грінпісовцями. На арештованому судні з 25 членів екіпажу шестеро британців, канадець, швед, швейцарець, датчанка і громадянка Фінляндії, турок, бразилійка, двоє австралійців, француз, італієць, двоє росіян – фотограф Денис Синяков та співробітник арктичної програми «Грінпіс Росії» Роман Долгов, поляк, двоє підданих Нідерландів, аргентинець і, нарешті, капітан Пітер Вілкокс із США. Спробуй всім їм догодити!..
Тому на початку рейсу Якушев поцікавився смаками екіпажу, дізнався їх переваги в їжі. Не випадково ж іще в навчальному закладі, що стоїть по сусідству з Одеської філармонією, майбутнім кокам не раз казали: якщо морякам не подобається те, що кухар приготував, то останнього можуть і провчити. Наприклад, акуратно обмотати рибальського сіткою і … опустити в море. Щоб освіжився і готувати як слід навчився. Знову ж, у північних морях подібні «уроки» кокам зі зрозумілих причин не рекомендовані.
На березі кращі випускники Одеського вищого училища морського турсервісу навіть у кризові роки гарантовано отримують щомісяця по $650-700. А в рейсі, якщо пощастить з капітаном, котрий не «мілочиться» і щедро дає кошти на «зразковий» камбуз, – втричі більше. Якщо не пощастить – від 1200 до півтори тисячі зелених.
… У буцегарні Заполяр’я 33-річний chief cook Якушев, згідно рішення Ленінського районного суду Мурманська, перебуватиме аж до 24 листопада. Повідомивши цю нерадісну новину у своєму мікроблозі Twitter, організація Greenpeace нагадала: 23 вересня, якраз напередодні доправлення до суду, Руслан відзначав день народження. До речі, одружився кок на 28-річній Оксані Басенко теж недавно – 17 березня цього року.
У понеділок, як повідомив «Гречці» директор Департаменту інформаційної політики МЗС України Євген Перебийніс, до зовнішньополітичного відомства був запрошений тимчасовий повірений у справах Російської Федерації в Україні радник-посланник Андрій Воробйов. Йому була вручена нота, в якій українська сторона висловила стурбованість через відмову російським судом у задоволенні клопотання захисту та Генконсульства України у Санкт-Петербурзі щодо зміни Руслану Якушеву запобіжного заходу за станом його здоров’я. Зокрема, однією з підстав, у зв’язку з якою захист просив суд обрати запобіжний захід, не пов’язаний з утриманням під вартою, були надані в розпорядження Ленінського райсуду медичні документи, в яких підтверджено наявність у Руслана Якушева хронічного бронхіту.
Сьогодні ж захист Р. Якушева за підтримки Генконсульства України у СПб подав апеляцію на рішення Ленінського райсуду Мурманська.
Олег БАЗАК