Чобітки на чорному тлі: у Кропивницькому відкрилася виставка писанок Кіровоградщини (ФОТО)

13:48, 05 Квітня, 2023

У етнолабораторії «Баба Єлька» у Кропивницькому відкрилася виставка писанок з традиційними для Кіровоградщини орнаментами, яка діятиме весь квітень. Для експозиції організатори використали сучасні військові шоломи, символічно підкреслюючи цим зв’язок поколінь.

 

Унікальні орнаменти з різних куточків Кірвоградщини відворила майстриня з Олександрії Ірина Михалевич. Вона пояснила, що відтворювала орнаменти, які були зафіксовані на Кіровоградщині, з унікальної колекції писанок етнографа Володимира Ястребова. Каже, що нашій області притаманно використовувати чорне тло.

«У мене часто запитують, чому у наших писанок чорне тло. Люди лякаються, бо чорне асоціюється зі скорботою. Та я заспокоюю і пояснюю, що чорий – це колір нашої землі, символіка родючості, яку і закладали в наших писанках», – пояснила вона.

IMG 6629

Ірина Михалевич

В колекції Володимира Ястребова визначено такими, що притаманні Кіровоградщині, 60 писанок. Дванадцять з них представлені на виставці у етнолабораторії «Баба Єлька» у Кропивницькому. Наприклад, на одній з них на чорному тлі зображені жовті чобітки, які наче біжать по колу у напрямку проти годинникової стрілки.

«Ця писанка з Березівки, моєї малої батьківщини, до речі. Ці чобітки наче біжать проти сонця і є сварґою», – розповіла майстриня.

Цікаво, що організатори виставки обрали для еспозиціювання писанок військові шоломи і пшеницю. Як пояснила завідувачка етнолабораторією Світлана Листюк, ці атрибути були обрані як символи відродження та зв’язку поколінь.

«Як яйце є смволом відродження і продовження роду, так і зараз ми боремося за відроження нашої культури, за нашу ідентичність», – розповіла вона.

Pusanku3

Це шоломи спецпризначенців, які з 2014 року добровольцями пішли на фронт боронити українский народ від російських загарбників. Світлана Листюк зізналася, що один з шоломів передав її чоловік-віськовий, а інший належав їхньому близькому другу, солдату з Підвисоцької громади Михайлу Чабану. Михайло Чабан боронив північні рубежі України від росіян і, на жаль, загинув у березні 2023 року.

Pusanku5

Світлана Листюк

 

Також на притаманному для писанок Кіровоградщини чорному тлі створив сучасний експонат для виставки і учасник проєкту «Баба Єлька» Костянтин Данильченко.

Pusanku4

«Завдяки тому, що проєкт «Баба Єлька» увійшов у життя моєї родини, ми з дружиною і сином почали робити писанки в автентичнй манері. А цю писанку з логотипом я зробив з вдячності. Мене вражає, як за допомогою проєкту ті теми, що можуть здаватися нецікавими, вдається показати в такому сучасному сенсі і зробити популярнішими в наш час», – розповів він.

pusanku2 copy

Костянтин Данильченко

Переглянути виставку писанок з автентичними для Кіровоградщини орнаментами можна в етнолабораторії «Баба Єлька» (Кропивницький, вулиця Театральна, 12) впродовж квітня 2023 року.

 

 

 

Останні новини по темі
На Кіровоградщині виявили порушень із використанням гуманітарки на 2,4 мільйона
audit
zemlnidilanku
На Кіровоградщині у фермерського господарства відсудили понад 18 гектарів землі
Читайте також

Рік і неповний місяць — саме стільки прожив без війни кропивничанин Єгор Зайцев. І таких дітей, як він, в Україні ціле покоління....

10:40, 14 Квітня, 2024

У Кропивницькому легковик  BMW врізався у дерево. Двох людей із автівки деблокували та госпіталізували....

09:53, 14 Квітня, 2024

Воїна із Великосеверинівської громади, що на Кіровоградщині, Указом Президента посмертно відзначили державною нагородою....

15:42, 13 Квітня, 2024