Облік військовозобов’язаних жінок-медиків: які зміни почнуть діяти з 1 жовтня

17:25, 26 Вересня, 2023

В Україні вступають в дію зміни до закону, згідно з якими жінки певних професій повинні стати на облік. Зокрема мова йде про медикинь та фармацевток. У МОЗ пояснили, що це не означає, що вони будуть мобілізовані на фронт.

У пресслужбі МОЗ пояснили, що означають зміни до закону та чи будуть жінки з медичною освітою обмежені у виїзді за кордон.

Відтак, згідно з інформацією МОЗ, всі жінки віком від 18 до 60 років, які мають медичну або фармацевтичну освіту чи працюють за такими спеціальностями: лікар, стоматолог, акушерка, сестра медична, фармацевт та провізор, наукова співробітниця, керівниця підрозділів в охороні здоровʼя тощо вже мають перебувати на військовому обліку.

“Ця норма не нова та діє ще з 1992 року. Тому більшість жінок-медиків та жінок-фармацевтів вже перебувають на військовому обліку”, – акцентують у повідомленні.

Від січня 2023 року жінки, які навчаються на медичні або фармацевтичні спеціальності, ставляться на військовий облік одразу по закінченню навчання. Заклад освіти за 2 місяці до завершення навчання подає списки жінок-випускниць до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Що зміниться з 1 жовтня

“На жаль, понад 30 років постановка на військовий облік жінок-медиків та жінок-фармацевтів працювала не досконало, через що частина медиків в ньому не враховані”, – говорять у МОЗ.

З 1 жовтня 2023 року на військовий облік мають стати всі жінки-медики та жінки-фармацевти, які з певних причин там не перебували. Постановка на військовий облік не дорівнює мобілізації. Облік необхідний для узагальнення даних про наявний резерв медиків в державі.

Аби стати на військовий облік, жінки, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність, матимуть 3 роки – до 31 грудня 2026 року. Тобто кожна жінка вищезгаданої спеціальності, яка досі не перебуває на військовому обліку, має стати на нього протягом найближчих 3 років (до 31.12.2026).

Що буде з працевлаштуванням

До 31 грудня 2026 року жінки з медичною та фармацевтичною освітою зможуть працевлаштуватися на роботу без надання військового квитка. Однак під час прийняття на роботу жінок мають попереджати, що підприємство буде зобовʼязане повідомити про неї Територіальний центр комплектування.

Далі жінка має самостійно прибути до ТЦК СП для взяття на військовий облік.

Щодо виїзду за кордон

Жінки-медики та жінки-фармацевти можуть безперешкодно виїжджати за кордон. Починаючи з 1 жовтня 2023 року жодних змін в умовах виїзду за кордон для жінок – не буде. Кожна жінка з медичною та фармацевтичною освітою може вільно перетинати державний кордон в незалежності від того, стоїть вона на військовому обліку чи ні. Наразі обмеження діють лише для деяких категорій державних службовців та посадових осіб, які обіймають певні посади.

 Нагадаємо, у грудні минулого року набув чинності наказ Міноборони від 11.10.2021 № 313, в якому перелік понад сотні спеціальностей та професій, після одержання яких жінки мають стати на військовий облік. “Гречка” тоді пояснювала, що це означає. Вже у вересні 2022 року Міноборони розробило і передало до Верховної Ради пропозиції змін до Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” щодо добровільності постановки на військовий облік жінок

Останні новини по темі
Читайте також

Спортсмени і спортсменки команди «Інваспорт» вибороли 15 медалей на всеукраїнській спартакіаді «Повір у себе» з плавання та параплавання....

14:48, 20 Квітня, 2025

У Кропивницькому підприємців і підприємиць запрошують на безоплатний тренінг із користування обліковими програмами та банківськими сервісами, такими як LiqPay, Portmоne, MonoPay...

14:10, 20 Квітня, 2025

Суд наклав арешт на 51 ділянку Полохівського родовища літієвих руд на Кіровоградщині. Пояснюємо, чим аргументували це рішення і як це прокоментували у ТОВ «Укрлітійвидобування»....

13:15, 20 Квітня, 2025