Консультації та підтримка для спеціалістів: як громади Кіровоградщини навчають бути сильними

10:48, 11 Жовтня, 2023

 

U-LEAD з Європою – програма співпраці українського уряду та ЄС, яка з 2017 року працює на Кіровоградщині. Першим етапом її роботи стало сприяння місцевим радам у створені об’єднаних територіальних громад та впровадження реформи децентралізації. У 2020 році розпочався другий етап роботи – експертна підтримка для посилення спроможності і розвитку громад у всіх сферах їх діяльності.

«Після завершення територіальної реформи та в процесі активного впровадження адміністративної, всі громади сформували дієздатні органи управління територіями. І основна наша мета сьогодні – це зміцнення фінансової та бюджетної спроможності громад, а також доброчесності та прозорості на місцевому рівні», – пояснює Олег Яременко, керівник Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» в Кіровоградській області.

 

Програма мала визначений план дій, проте повномасштабне вторгнення в лютому 2022 року змінило його

«U-LEAD дотримується комплексного підходу у підтримці громад під час війни. Всі заходи адаптовані до потреб

Yaremenkoвоєнного часу та впорядковані за основними напрямами стратегічної концепції посилення стійкості громад. До нашої основної діяльності – покращення кадрового потенціалу, підвищення професійного рівня працівників органів місцевого самоврядування, – додалась на початку повномасштабного вторгнення і така, як надання екстреної допомоги. 20 громад області отримали комплекти “Освітлення” і “Прихисток”», – каже Олег Яременко.

Таким чином, передали генератори, намети, освітлювачі, ліжка, ковдри та інші необхідні речі для того, щоб забезпечити альтернативні джерела електроенергії і прихисток для хвилі внутрішньо переміщених осіб навесні й влітку 2022.

У 2020 році після виборів до керівництва громадами прийшли багато нових голів громад, депутатський корпус суттєво змінився.

«Дуже багато нових кадрів прийшло і тому перший етап після 2020-го року, ми працювали над тим, щоб допомогти громадам правильно створити виконавчі органи, організувати роботу місцевих рад. Потім дійшла черга до питань реорганізації закладів освіти, охорони здоров’я, покращення надання послуг населенню. Але війна внесла, зрозуміло, суттєві зміни в нашу роботу. Тож ми додали нові актуальні тематики під час наших навчальних заходів. Вже півтора року найбільш затребуваними є теми щодо організації підтримки внутрішньо переміщених осіб, енергетичної та продовольчої безпеки, механізмів сприяння діяльності військових формувань та багато інших», – каже керівник Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» в Кіровоградській області.

В області «U-LEAD з Європою» працює з усіма 49 громадами, серед них є більш активні, які долучаються до навчальних заходів частіше за інших.

«У нас велика кількість різних форм роботи. Будь-який фахівець може звернутися до нас в будь-яку хвилину з будь-якого питання. Ми надаємо їм відповідь чи силами наших радників, які працюють у нас, чи залучаємо спеціалістів з інших областей і тематичних відділів», – каже Яременко.

Серед іншого експерти програми розробили навчання для спеціалістів, які називаються «Кроки» – це навчальний курс, де протягом 3-5 місяців готують фахівців громад з різних напрямків. «Це може бути підготовка проєктних менеджерів, “Кроки” для фінансистів чи керівників органів управління освіти, різноманітних комунальних закладів тощо. Також ми декілька разів на тиждень проводив інформаційні сесії з тих питань, які найбільш затребувані зараз громадами. Це може бути висвітлення вузькопрофільних питань в галузі управління освітою, охорони здоров’я, благоустрою та ін. Наприклад, на одній із останніх сесій інформували про новели в процесі переатестації педагогічних працівників», – пояснює керівник регіонального офісу.

На навчальні онлайн сесії збирається 100-300 фахівців з громад нашої та інколи сусідніх областей. Але є можливості отримання індивідуальних консультацій, якщо громаді потрібно роз’яснити якесь конкретне питання.

«Зателефонувати раднику і в оперативному порядку просто спитати, в який рядок бюджету фінансистам записати ті чи інші видатки теж можливо», – каже Яременко.

Значною популярністю у спеціалістів територіальних громад користується і сторінка у Фейсбуці «U-LEAD консультує» і телеграм-канал із аналогічною назвою. Тут будь-який працівник органу місцевого самоврядування може поставити будь-яке питання стосовно своєї роботи та протягом двох-трьох днів отримати розгорнуту відповідь на нього.

Поступово повертаємося в офлайн

«Ми практикуємо діагностичні візити, коли ми їдемо в якусь громаду, збираємо фахівців і аналізуємо разом з ними як працює громада, які рекомендації ми б могли дати з різних напрямків. Окрім цього, продовжуємо навчальні поїздки голів чи фахівців громад, з метою вивчення корисного і передового досвіду, в громади інших областей», – каже Олег Яременко і додає, що два тижні тому відбувся візит міських голів у громади Вінницької області.

Крім іншого, спеціалісти U-LEAD зараз допомагають писати стратегії розвитку для Пантаївської, Гайворонської, Новгородківської, Добровеличківської і Піщанобрідської громад. У Знам’янській, Добровеличківській та Новгородківській громадах за підтримки Програми з’явилися інвестиційні паспорти. Їх можна побачити на сайтах і ознайомитись з інвестиційними майданчиками територій.

Які плани на наступний рік? Їх розроблятимуть спільно з головами громад на зустрічі у листопаді. Але точно планують продовжити онлайн-консультування і збільшити кількість офлайн-візитів у громади.

 

Останні новини по темі
Генералу Залужному подарували хустку створену кропивницьким майстром (ФОТО)
zaluzniy
Depositphotos 187605774 S
Правила вибору автомобільних килимків
Читайте також

У п’ятницю, 25 травня, підприємство «Кіровоградобленерго» оприлюднило графіки відключення електрики в області, які діятимуть з 18:00 до 00:00....

16:37, 25 Травня, 2024

У Кропивницькому з понеділка, 27 травня, на автобусному маршруті №103 курсуватимуть чотири додаткові рейси....

10:38, 25 Травня, 2024

Інклюзивність, доступність і безбар’єрність – це не просто “трендові слова”, а важливі принципи, які є необхідними та базовими при проєктування будь-якого середовища, зокр...

09:52, 25 Травня, 2024