Гривня у “вільному плаванні”: який курс долара очікувати наприкінці року

08:31, 07 Листопада, 2023

На другому році війни продовжують ширитись різноманітні прогнози щодо майбутнього української економіки. Останнім часом чимало спекуляцій з’явилося довкола курсу валют: мовляв, через слабкість економіки вартість долара почне стрімко зростати. Але реальна ситуація інша: впродовж жовтня гривня, навпаки, міцнішала.

У Центрі громадського моніторингу та контролю пояснили, що відбувається на валютному ринку та які прогнози на кінець року.

Нацбанк ввів “режим керованої гнучкості”. Що це означає?

2 жовтня Національний банк України повідомив, що відмовляється від фіксованого обмінного курсу, який діяв від початку війни, і переходить до “режиму керованої гнучкості”. Це означає, що курс валют у банках, який з липня 2022 року становив 36,57 гривні/долар, буде більш схожим до курсу валют в “обмінниках” (останнім часом — близько 38,5 гривні/долар), і встановлюватимуть його самі банки, як до війни. Водночас, “режим керованої гнучкості” означає, що НБУ відпустив гривню “у вільне плавання”, але втручатиметься, якщо вона різко зміцнюватиметься чи слабшатиме.

Економісти та бізнесмени позитивно оцінили це рішення. За словами співзасновника monobank Олега Гороховського, вільне формування курсу є ознакою нормальності і Нацбанк цим рішенням намагається натякнути, що життя триває, економіка тримається, фінансова система працює попри війну. Щодо курсу валют, на думку фахівців, зростання долара можливе, але не буде суттєвим.

“Цього лякатися не треба. Курс максимум мігрує кудись на 5-10% від поточного: десь на рівні 41 гривня/долар”, — прогнозував інвестиційний банкір та економіст Сергій Фурса.

За підсумками місяця прогнози економістів справдились: курс дійсно змінився, але в бік зменшення. Протягом перших трьох тижнів жовтня гривня послаблювалась в межах п’яти копійок, а з 23-го числа зміцнилась на 40 копійок до 36,17 гривні/долар. В пунктах обміну валют динаміка була схожою: у перших числах жовтня курс був на рівні 38,0-38,3 гривні/долар, а наприкінці місяця – 37,6-37,9 гривні/долар. Таким він і залишився на початку листопада. В НБУ таке посилення гривні пояснюють ринковими факторами — зменшився попит на валюту, тож впала її ціна.

Що буде з гривнею наприкінці року?

Фінансові аналітики не очікують суттєвих змін курсу валют у листопаді та грудні. Так, НБУ прагне зберегти стабільну ситуацію на валютному ринку, а отже підтримуватиме курс гривні на поточному рівні. Член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин відзначає, що валюта найближчим часом не перевищить позначку 38 гривень/долар. Причинами цього є значна макрофінансова допомога, яку Україна отримала від партнерів, а також гарні показники (3,6% зростання) у відновленні ВВП.

Що буде з гривнею у 2024 році — питання відкрите. У Державному бюджеті на 2024 рік закладено середній курс у 40,7 гривні/долар, а на кінець року — 42,1 гривні/долар. Традиційно бюджетні показники на кілька гривень завищені, проте підстави очікувати незначного зростання долара все ж таки є. Адже рано чи пізно Нацбанк буде змушений відмовитись від значних інтервенцій на валютному ринку і дозволить курсу коливатися у більшому діапазоні.

Останні новини по темі
Колишнє керівництво «Схід ГЗК» підозрюють у розкраданні на 1,5 мільйона
Навіки у строю: шість громад Кіровоградщини повідомили про загибель воїнів-земляків
Читайте також

Публікуємо добірку культурних заходів, майстер-класів, лекцій, концертів та вистав, які відбудуться у Кропивницькому протягом цього тижня, з 4 по 10 березня....

15:44, 3 Березня, 2024

На сайті офіційного інтернет-представництва Президента України розмістили електронну петицію про присвоєння військовослужбовцю із Кіровоградщини Івану Гончаренку звання Героя Ук...

14:07, 3 Березня, 2024

Для судів Кіровоградської області закупили поштових марок на понад 8 мільйонів гривень. Закуплених марок повинно вистачити на рік....

13:02, 3 Березня, 2024