Бібліотеки України: що стане на полиці замість російських книжок?

10:25, 19 Червня, 2024
ПАРТНЕРСЬКА ПУБЛІКАЦІЯ

Українська культура очищується від потужного російського впливу. Записуються нові пісні, знімаються нові фільми, друкуються нові книги – україномовні. І якщо медіа-контент розповсюджується досить потужно, то із заповненням бібліотек повстала значна проблема. Свої думки про те, як вирішити в авторській колонці висловлює комунікаційниця видавництва “Ранок” Вікторія Лисенко.

Сьогодні українські бібліотеки потерпають від нестачі сучасної української літератури. Після очищення від російськомовних книг – а це за різними оцінками від 40% до 50% загального фонду – полиці книгозбірень спустіли. Як наслідок, через брак літератури, бібліотеки не можуть задовольнити попит відвідувачів.

Куди діваються російські книжки

З початком повтомасштабного вторгнення та усвідомленням суспільством того значущого ступеню впливу радянської та російської літератури у багатьох виникло бажання позбутися російськомовних книжок. Містами й селами України пройшли акції зі збору такої літератури. Книгарні пропонували обмін цих книжок на знижки для придбання українських видань. Але найпоширенішою схемою було приймання від українців книг без оплати, передача їх в центри перероблення і направлення отриманих коштів на потреби ЗСУ. 

Куди ж вони діваються фізично? Російські книжки не спалюють привселюдно, як напевне хотілося б деяким, а переробляють як макулатуру. Як то кажуть, з худої вівці хоч вовни жмут. 

А чи хтось ходить до бібліотек?

Наразі в Україні фіксується значне підвищення популярності бібліотек. Адже для багатьох зараз купити нову книжку це видатки не по кишені. Тому українці, що завжди цінували читання (підтвердження тому – величезні черги до “Книжкового Арсеналу” цього року), все частіше звертаються до бібліотек. В їхніх фондах на жаль ще немає тої кількості україномовних книг, щоб задовольнити попит.  

Як же ж заповнити бібліотечні полиці?

Оновленням державних бібліотек, зрозуміло, має займатися держава. Однак у проєкті держбюджету на 2024 рік на закупівлю книг у публічні бібліотеки не було передбачено нічого.

Парламент України однак наприкінці травня проголосував за закон, що передбачає підтримку книгарень, а також запроваджує видачу книжкових сертифікатів 18-річним, що ось нарешті був підписаний президентом. Впровадження цього закону в життя в значній мірі допомогло б із задоволенням читацького попиту українців. Але проблеми пустих полиць зокрема в бібліотеках він одразу не вирішіть. 

Хорошою ініціативою було б передавання книжок до бібліотек звичайними людьми. Купив собі книжку, прочитав – передай до місцевої бібліотеки, аби її могли прочитати й інші. Такі акції зі збирання книжок подекуди вже є і дають хороші ефекти, бібліотеки радо приймають україномовні видання. 

А для тих, хто хотів би допомогти не книгою, а фінансами, нещодавно була запущена благодійна акція «Прокачай бібліотеки Ха!». Вона ставить на меті збір коштів для оновлення фондів 9-ти бібліотек Харкова та поповнення їхніх полиць новими українськими книгами.

Запустили акцію видавництво «Ранок» спільно з партнерами — мережею книгарень «КнигоЛенд», Благодійним фондом BGV Charity Fund та Громадською організацією «Ла Страда – Україна». 

За її умовами кожен, хто зробить донат, зможе взяти участь в розіграші цікавих лотів-подарунків. Серед них книги, відеозвернення від зірки, безплатний курс із вивчення англійської мови, квитки на концерт найзагадковішої співачки України та багато іншого. Розіграш цих лотів проходить щотижня на сторінці Видавничої корпорації «Ранок» в Instagram.

Загалом за час акції заплановано зібрати 150 000 гривень. На момент написання цієї статті вже було зібрано 14 102 грн. Усі кошти підуть на придбання українських книжок для бібліотек залізобетонного міста. 

Чому саме Харків?

Ось вже протягом кількох місяців це велике індустріальне місто потерпає від щоденних російських обстрілів. Зникнення електропостачання стало нормою, часто немає зв’язку. Тому так важливо підтримати харків’ян, які незважаючи на такі важкі умови існування, залишаються в місці. 

Як виграти призи?


Розіграші лотів за донат на збір для бібліотек відбувається в соцмережі Інстаграм на офіційних сторінках організаторів. Щотижня пропонується новий лот, який можна виграти за фіксований внесок. Деталі тут.

Також долучитися до поповнення бібліотек Харкова українськими книгами можна, придбавши за вільний внесок у книгарнях «Книголенд» в Києві, Харкові, Чернігові, Дніпрі, Львові, Хмельницькому та Одесі «антистресового друга» — буклет, який допоможе знизити тривогу та відновити рівновагу.

Підтримаємо бібліотеки Харкова!

Останні новини по темі
Читайте також

У Кропивницькому сьогодні, 24 квітня, у День пам’яті жертв Геноциду вірмен, відбувся мітинг-вшанування біля памʼятного знаку Хачкар....

17:58, 24 Квітня, 2025

На Кіровоградщині Олександрійська та Великоандрусівська громади повідомили про загибель воїнів на фронті....

16:30, 24 Квітня, 2025

У Світловодську був конфлікт між теплопостачальником «Світловодськпобут» і містянами, які встановили автономне опалення, проте й надалі отримували платіжки за централізоване. На...

16:18, 24 Квітня, 2025