Борець за незалежність України: у Кропивницькому презентували книгу про Фотія Мелешка
У Кропивницькому у п’ятницю, 23 серпня, з нагоди Дня Незалежності України, у Центральноукраїнському обласному краєзнавчому музеї презентували книгу про вихідця із села Глодоси, Новоукраїнського району Фотія Мелешка: воїна УНР та письменника.
У коментарі «Гречці» автор книги, старший науковий співробітник обласного краєзнавчого музею, історик Сергій Мілютін зазначив, що над книгою він почав працювати з 2021 року. Тоді він цікавився діяльністю земляків, які боролися за державність під час української революції у 1917-1921 роках.
Що відомо про Фотія Мелешка
25 серпня 2024 виповнюється 135 років з Дня Народження Фотія Мелешка, досить символічно збіглася презентація книги.
За словами Сергія Мілютіна, досліджувати життя і творчість Фотія Мелешка почали після 1991 року, коли відкрили архіви.
Також для створення книги використовували твори, листи та фото Мелешка, які у 2000 році з відрядження у США привіз кропивницький літературознавець Леонід Куценко. Зараз ці матеріали зберігаються у Літературно-меморіальному музеї Івана Карпенка-Карого у Кропивницькому. Багато архівних матеріалів: автобіографія Мелешка, яку він писав для української бібліотеки у Нью-Йорку, художні твори, мемуари та особистий щоденник досі зберігаються у США.
Сергій Мілютін ґрунтовно досліджував біографію та творчість воїна УНР, а також налагодив зв’язок із сином Фотія Мелешка, який передав йому унікальні фотографії з родинного архіву.
«Ми міркуємо над тим, як передати твори його батька, які несуть важливу історичну цінність, до України, які згодом можна буде ввести в науковий обіг. Це важливо не стільки з художнього погляду, як з історичного: Фотій Мелешко був свідком усіх найважливіших подій революції на теренах Новоукраїнського району Кіровоградщини», – зазначив історик.
Книга про Фотія Мелешка вийшла тиражем у 200 екземплярів. Її розповсюдять по музеях, бібліотеках Кіровоградщини, а також передадуть до обласної наукової бібліотеки Чижевського та бібліотеки ЦДУ імені Винниченка.
Нагадаємо, це четверта книга у рамках серії «Визвольна боротьба. 1917-1991 роки». Першою була «ОУН і УПА на Центральноукраїнських землях. Документи та матеріали», другою була «Борці за українську державність: Фотій Мелешко, Василь Недайкаша, Андрій Гулий-Гуленко, Кость Пестушко, Герасим Нестеренко». Третьою була книга «Призабуті імена підпілля ОУН», історика Федора Шепеля.