Борець за незалежність України: у Кропивницькому презентували книгу про Фотія Мелешка 

16:00, 24 Серпня, 2024

У Кропивницькому у п’ятницю, 23 серпня, з нагоди Дня Незалежності України, у Центральноукраїнському обласному краєзнавчому музеї презентували книгу про вихідця із села Глодоси, Новоукраїнського району Фотія Мелешка: воїна УНР та письменника. 

У коментарі «Гречці» автор книги, старший науковий співробітник обласного краєзнавчого музею, історик Сергій Мілютін зазначив, що над книгою він почав працювати з 2021 року. Тоді він цікавився діяльністю земляків, які боролися за державність під час української революції у 1917-1921 роках.

Що відомо про Фотія Мелешка

25 серпня 2024 виповнюється 135 років з Дня Народження Фотія Мелешка, досить символічно збіглася презентація книги.

За словами Сергія Мілютіна, досліджувати життя і творчість Фотія Мелешка почали після 1991 року, коли відкрили архіви. 

Також для створення книги використовували твори, листи та фото Мелешка, які у 2000 році з відрядження у США привіз кропивницький літературознавець Леонід Куценко. Зараз ці матеріали зберігаються у Літературно-меморіальному музеї Івана Карпенка-Карого у Кропивницькому. Багато архівних матеріалів: автобіографія Мелешка, яку він писав для української бібліотеки у Нью-Йорку, художні твори, мемуари та особистий щоденник досі зберігаються у США.

Сергій Мілютін ґрунтовно досліджував біографію та творчість воїна УНР, а також налагодив зв’язок із сином Фотія Мелешка, який передав йому унікальні фотографії з родинного архіву. 

«Ми міркуємо над тим, як передати твори його батька, які несуть важливу історичну цінність, до України, які згодом можна буде ввести в науковий обіг. Це важливо не стільки з художнього погляду, як з історичного: Фотій Мелешко був свідком усіх найважливіших подій революції на теренах Новоукраїнського району Кіровоградщини», – зазначив історик. 

Книга про Фотія Мелешка вийшла тиражем у 200 екземплярів. Її розповсюдять  по музеях, бібліотеках Кіровоградщини, а також передадуть до обласної наукової бібліотеки Чижевського та бібліотеки ЦДУ імені Винниченка.

Нагадаємо, це четверта книга у рамках серії «Визвольна боротьба. 1917-1991 роки». Першою була «ОУН і УПА на Центральноукраїнських землях. Документи та матеріали», другою була «Борці за українську державність: Фотій Мелешко, Василь Недайкаша, Андрій Гулий-Гуленко, Кость Пестушко, Герасим Нестеренко». Третьою була книга «Призабуті імена підпілля ОУН», історика Федора Шепеля.

Останні новини по темі
«Олександрія» обіграла донецький «Шахтар»
Кому на Кіровоградщині вручили нагороди до Дня Незалежності
Читайте також

У Кропивницькому суд призначив укласти охоронний договір на будівлю 19 сторіччя, яка розташована по вулиці Театральній і належить приватній особі....

17:36, 16 Вересня, 2024

Сьогодні, 16 вересня, три громади Кіровоградщини повідомили про загибель на фронті земляків-захисників....

16:52, 16 Вересня, 2024

У Кропивницькому у понеділок, 16 вересня, мешканці мікрорайонів Некрасівки та Новомиколаївки частково залишаться без води....

14:49, 16 Вересня, 2024