Борги та витрати на генератори: на Кіровоградщині прогнозують складний опалювальний сезон
Цьогоріч на Кіровоградщині прогнозують дуже складний опалювальний сезон. Причиною називають ймовірні відключення електроенергії та борги від споживачів тепла.
Про це повідомила директорка департаменту ЖКГ та паливно-енергетичного комплексу ОВА Ольга Довжук сьогодні, 24 вересня, під час пресбрифінгу, передає кореспондентка «Гречки».
Із її слів, усі підприємства, які надають житлово-комунальні послуги, забезпечили генераторами. Однак їх використовувати дорого.
«Щоб генератори працювали, потрібне пальне. У нас є дизельні та бензинові генератори. Пальне підприємства закуповують, але ж ці витрати не враховані серед складових тарифу, який формувався ще до повномасштабного вторгнення», — зазначила Ольга Довжук.
Посадовиця зауважила, що так, як у тарифі немає складової «пальне для резервних джерел живлення», то її і держава теж не відшкодовує.
«Ми мали ситуацію складну у липні-червні цього року, коли застосовувалися графіки погодинних та аварійних відключень. Наші підприємства, у першу чергу це підприємства водопровідно-каналізаційного господарства, вмикали до роботи дизельні генератори, що в результаті показало, що вартість електричної енергії, яка виробляється генераторами, практично у п’ять разів дорожча, ніж та, яку купуємо на ринку електричної енергії», — підкреслила очільниця департаменту ЖКГ.
Саме тому вона говорить, що наявність грошей у підприємствах — це одне з найважливіших завдань для стабільної роботи під час опалювального сезону.
Заборгувало і населення, і держава
Теплогенеруючі та водопостачальні підприємства розраховують на підтримку від держави та місцевих органів самоврядування. Однак ця допомога не зможе покрити всі витрати підприємств, тому важливим лишається, аби споживачі послуг своєчасно за них розраховувалися. Однак, наразі перед теплопостачальними підприємствами населення в області заборгувало 743 мільйони гривень, а за воду – 179,2 мільйона гривень.
Ольга Довжук зазначила, що заборгованість за компослуги цьогоріч дещо знизилася, оскільки уряд відновив можливість підприємствам стягувати борги через суд.
Відтак, станом на 1 вересня теплопостачальні підприємства подали 12 583 позови до абонентів (населення) на загальну суму 189,3 мільйона гривень. Із них суди розглянули 10 058 справ на суму 120,5 мільйона гривень. У результаті із боржників стягли за рішеннями судів 23,7 мільйона гривень.
Мова йде про такі теплопостачальні підприємства в області:
- Теплоенергетик (Кропивницький)
- Долинський міськкомунгосп (Долинська),
- Теплокомунерго, (Олександрія)
- Власівські мережі (Власівка)
- Світловодськпобут (Світловодськ).
Щодо водопостачального підприємства, то станом на 1 вересня до абонентів подали 12 418 позовів на суму 86,7 мільйона гривень. Суди розглянули 9 882 позовів на суму 51,5 мільйона гривень, а стягнути за рішеннями судів вдалося 23,3 мільйона гривень.
Крім того, посадовиця нагадала, що на час дії воєнного стану населення продовжує сплачувати за тепло та воду за тарифами встановленими до повномасштабного вторгнення, попри те, що економічно обґрунтовані тарифи вже є значно вищими. Різницю між платою населення та реальною вартістю послуг повинна компенсувати держава. Однак наразі і держава заборгувала підприємствам Кіровоградщини близько 900 мільйонів гривень.
«Наразі у нас є заборгованість з різниці в тарифах, але вже в проєкті держбюджету на наступний рік передбачено відшкодування з державного бюджету тепло-водопостачальним підприємствам різниці в тарифах. Загальна сума на всю країну у бюджеті закладена – 12,2 мільярда гривень, із них наша область повинна отримати 340 мільйонів гривень. Це не вся заборгованість, яка рахується для наших підприємств, але поступово держава буде погашати ці борги по різниці у тарифах», — пояснила Ольга Довжук.
А також вона нагадала, що абоненти мають право звернутися до підприємств та укласти договори про реструктуризацію боргів.
Вона щодня готує якісні новини для вас