Ілюзія безбарʼєрності: які проблеми з доступністю виявили у Кропивницькому

14:15, 09 Жовтня, 2024

Кропивничанка Людмила Шукрута останній місяць пересувається за допомогою колісного крісла. Вона перевірила на доступність закладів у Кропивницькому, які мають пандуси, та які барʼєри є на тротуарах міста. Про результати перевірки вона розповіла «Гречці».

«Я не хочу бути покупчинею під дверима»

Очільниця громадської організації «Обʼєднання осіб з інвалідністю “Серце матері”» Людмила Шукрута останній місяць користується колісним кріслом з двигуном. 

«Коли ходиш ногами, навіть за допомогою милиць, то недоступність тих же пандусів не так помітна. Проте на колісному кріслі й маленький бордюр стає великою перешкодою», — поділилася вона.

Наприклад, вона проїхала по вулиці Соборній, де розташовано багато магазинів та закладів. Голова організації сфотографувала пандуси, які насправді є барʼєрними. Скористатися ними людина на колісному кріслі не зможе: подекуди пандуси перекриті, або мають поріг, або вхідні двері відчиняються впоперек.

двері перекривають пандус у Кропивницькому безбарʼєрність

«Я хочу самостійно заїхати до магазину, обрати товар, придбати його. А не біля входу замовляти необхідне мені у продавців», — додала Людмила Шукрута.

За її словами, мережі супермаркетів у Кропивницькому зазвичай є доступними: мають зручний заїзд, достатньо широку відстань між полицями, каси з широкими проходами.

«Є серед маркетів й такі, куди мені доступу немає — наприклад, якщо це підвальне приміщення, де лише сходи є . Проте неподалік у центрі є інші магазини цієї мережі, яке доступно облаштоване», — уточнила вона.

Деякі ж магазини та кафе у місті мають пандуси, які насправді є незручними і не виконують свою функцію.

«Пандуси наче є, але важливо, щоб ними можна було скористатися. З відповідним кутом нахилу, не ковзкі, не перекриті дверями. І на них не мають стояти урни для сміття чи інші перепони», — пояснила вона.

пандус з барʼєром у Кропивницькому доступність
барʼєри пандус у Кропивницькому доступність

З усіх аптек по вулиці Соборній, за словами Людмили Шукрути, лише в одну вона змогла самостійно заїхати на колісному кріслі. Вона зауважила, що загалом у Кропивницькому деякі мережі аптек знаходять варіанти бути доступними, навіть якщо розташовані на вузькому тротуарі, де пандус неможливо поставити.

«Є аптеки, які облаштовують зручні автоматичні підіймачі для людей на колісних кріслах. Вони зручні й для тих, хто з дитячими візками. Й іншим пішоходам не заважають», — зауважила вона.

Бордюри всюди

Ще однією проблемою, на яку Людмила Шукрута звернула увагу — це бордюри на тротуарах. Подекуди їй доводилося повертатися та виїжджати на проїжджу частину через те, що на її шляху ставали високі бордюри.

тротуари

«Це було страшно — виходити на дорогу до машин. Водії мене пропускали, адже подекуди через припарковані на узбіччі авто доводилося виходити на середину траси. Страх я переборола. Проте місту справді не вистачає пониження бордюрів, зʼїздів на тротуарах», — зауважила вона.

У центральній частині міста такі ж проблеми з доступністю на тротуарах. Місцями облаштовані зручні зʼїзди, проте почасти людині на колісному кріслі доводиться переходити на протилежну сторону через барʼєри на шляху.

бордюри тротуар доступність у УКропивницькому

Людмила Шукрута поділилася досвідом, як вона намагалася проїхати площею Героїв Майдану.

«Через оті сходинки на площі мені довелося перейти на протилежну сторону дороги. Та й там через тротуар проходять ливнівки і я боялася, що колесо крісла там застрягне і я просто перекинуся», — розповіла вона.

Іноді ж виїжджати на дорогу їй доводилося через те, що на тротуарі багато ям, по яких проїхати неможливо.

Подекуди бордюри на тротуарах встановлюють навіть не для відгородження пішохідної частини від дороги чи клумб. Іноді їхнє розташування є взагалі невмотивованим.

«Ось зупинка по вулиці Соборній, я її називаю “фортецею”. Бо під’їхати на ній на колісному кріслі неможливо, вона повністю огороджена. Для чого — незрозуміло», — поділилася активістка.

барʼєри бордюри доступність Кропивницький зупинка

Людмила Шукрута зауважила, що давно дотримуватися принципу: купує лише в тих закладах, які є безбарʼєрними. Таким чином вона підтримує той бізнес, який є доступним для всіх.

Доступність у Кропивницькому: чи змінять ситуацію

Як голова громадської організації, яка бореться за права людей з інвалідністю, Людмила Шукрута, вже не перший рік співпрацює з місцевою владою та організаціями, бізнесом у сфері доступності для всіх.

«Головна ідея — нічого для нас без нас. Ті ж магазини: якби при облаштуванні тих же пандусів вони взяли колісне крісло і спробували заїхати, то одразу зрозуміло, чи ним зручно користуватися», — підкреслила активістка.

Наприклад, у рамках адвокаційного проєкту «Долаємо барʼєри» у Кропивницькому перевіряли доступність судів, лікарень та інших закладів.

«Наразі ми переписуємося з ними, пояснюючи, як зробити ці заклади справді без барʼєрів. І не тільки у Кропивницькому: робота ведеться і в Первозванівській, Компаніївській громадах», — зауважила вона.

Щодо власне Кропивницького, то міський комітет доступності ще у 2016 році звертав увагу посадовців на непристосованість міського простору для всіх його жителів. Завдяки їхній роботі, наприклад, громадський транспорт у місті обладнали динаміками, які оголошують номер маршруту на зупинках. Проте наразі цей комітет не працює.

Та за словами Людмили Шукрути, з міською радою йдуть перемовини про створення натомість Ради безбарʼєрності у Кропивницькому.

«Мене завірили, що вже є проєкт рішення про створення ради, і його мають проголосувати на найближчій сесії міськради», — розповіла голова ГО.

До міської ради безбарʼєрності увійдуть також й представники волонтерських та ветеранських організацій.

«Раніше людей з інвалідністю жаліли, через барʼєри робили їх невидимими для суспільства. Наразі триває війна, інвалідизації зазнають і цивільні, і військові. У сучасній Україні людей з інвалідністю мають не жаліти, а поважати», — підкреслила Людмила Шукрута.

Нагадаємо, що у Кропивницькому презентували результати перевірки центру Кропивницького на доступність, яку провели у березні 2024 року.Раніше «Гречка» повідомляла про тактильну плитку у Кропивницькому, розташування якої може нести небезпеку для людей з порушеннями зору.

Фото Людмили Шукрути.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею

Останні новини по темі
Кропивницькі борці завоювали призові місця на Всеукраїнському турнірі памʼяті Івана Піддубного
Із побратимом на візку: кропивницький військовий долучиться до благодійного марафону
Читайте також

У ніч на неділю, 3 листопада, росіяни атакували Україну ракетою та 96-ма ударними безпілотниками. Сили Протиповітряної оборони збили ракету та 66 «шахедів», зокрема над Кіровогр...

10:09, 3 Листопада, 2024

Традиційно «Гречка» щороку проводить опитування своїх читачів, щоби вдосконалюватись та ставати кращою. Зазвичай редакція проводить опитування на початку року, але нині вирішили...

17:04, 2 Листопада, 2024

Три громади Кіровоградщини повідомили про загибель захисників. 

16:26, 2 Листопада, 2024