Крафтовий дім: як на Кіровоградщині планують згуртувати місцевих виробників

У Приютівській громаді, що на Кіровоградщині, влітку планують організувати ярмарок, до якого долучаться місцеві крафтовики. Таким чином планують згуртувати місцевих жителів, познайомити між собою, а також розказати про можливості та переваги підприємництва. “Гречка” дізнавалася про ініціативу, як крафтовики залучатимуться та яку продукцію представлятимуть.
Комунікаційниця громадської організації «Творчість. Ініціатива. Енергія» Наталія Луценко уточнила, що Приютівська громада увійшла в програму підтримки громад DOBRE і працює в програмі понад рік. Співорганізаторки організації проаналізували і виявили, що було б доречним з культурних заходів провести в громаді.
Для підтримки соціально екологічного розвитку громадського сектору провели опитування серед мешканців і переселенців, які мешкають в громаді через повномасштабну війну, і вирішили розробити проєкт “Крафтовий дім”, який підтримав донор.
Крафтовий дім
Проєкт спрямований на те, що підтримати крафтовиків Приютівської громади та згуртувати на ярмарку місцевих мешканців та переселенців. До нього долучаться місцеві крафтовики:
- крафтовики, які займаються сироварінням;
- виноградарі та винороби;
- майстри та майстрині хенд-мейду;
- пасічники.
“До ярмарку долучаться виробники продуктового напрямку та майстри і майстрині, які виготовляють власні дерев’яні, глиняні вироби і поробки. Програма підтримала нас, виділивши на реалізацію проєкту мільйон гривень, нам закупили пересувну сцену, намети, мобільні урни та стільці, колонки, мікрофони для музичного супроводу. Все це обладнання буде на балансі Центру культури і дозвілля, який і розробив проєкт і ми плануємо використовувати для проведення заходів згуртування в громаді”, – уточнила “Гречці” Наталія Луценко.
За її словами, наразі серед мешканців громади є багато переселенців, які вимушено покинули свої домівки через повномасштабну війну. Ці люди з окупованих територій ще мало знають про місцевих виробників та їхню продукцію, яку вони виготовляють.
Де відбудеться перший “Крафтовий дім”
За словами комунікаційниці, перший “Крафтовий дім” планують провести в селі Лікарівка, Приютівської громади. Це село славиться виноградарями, які власноруч виготовляють різні сорти вин, лікерів. Також там є приватна стайня, лікарівський кінний завод. Також є майстрині і волонтерки, які плетуть і в’яжуть, займаються виготовленням хенд-мейд виробів.
Захід планують провести як благодійний на підтримку крафтовиків Приютівської громади, а також запросили крафтовиків з ближніх сіл.
“Також плануємо запросити до цього презентаційного майданчика мешканців Олександрії, Нової Праги, Попельнасте. З початком повномасштабної війни ми дослідили і промоніторили, що ситуація з підприємництвом погіршилася, багато підприємців повиїжджали за кордон або в інші міста чи взагалі закрили свою справу. Тому ми і вирішили провести такий захід на згуртування та відновлення підприємництва”, – зазначила Наталія Луценко.
Як планують розвивати підприємництво в громаді
За її словами, таким проєктом організаторки прагнуть підняти сегмент економіку громади, влаштувавши і організувавши такий майданчик, де б вони могли презентувати свою продукцію.
Спершу таку активність планують провести в селі Лікарівка, згодом провести цикл виїздів по громаді.
“Хочемо охопити найбільші села, такі як Протопопівка, Войнівка, Новоселівка, де люди більш-менш чимось займаються, реалізують, але не мають зареєстрованих ФОПів (фізична особа, яка реалізує здатність до праці шляхом самостійної, на власний ризик, діяльності з метою отримання прибутку, – ред.). Держава ж в цьому плані підтримує початківців і сприяє розвитку бізнесу. Ми також займаємось темою соціального підприємництва”, – говорить комунікаційниця.
Вона наголосила на тому, що цей проєкт був би корисний крафтовикам, які вагаються стосовно відкриття власної справи.
“Багато крафтовиків мають продукцію, але виводити в сектор економіки їм важко, бо ще бракує сміливості і знань, а навчальних програм саме для мешканців сільської місцевості немає, бо люди не знають скільки платити податків, як правильно реєструвати ФОП. А ми б могли через наш проєкт “Крафтовий дім” місцевих виробників згуртовувати, щоб вони могли і для себе заробити і на благодійність, в підтримку армії гроші зібрати”, – говорить співорганізаторка проєкту.


До цього у Войнівці у 2019 році за підтримки Українського культурного фонду проводили Кraftfest, на якому презентували продукцію місцеві виробники:поробки з дерева, випічка, варення та джеми, мед та медову продукцію, вироби з хутра, вишиванки та багато іншого.
“Ми побачили інтерес та зацікавленість на такій великій ярмарці. Люди донатили на благодійність і підтримували своїх крафтовиків, зробивши їм промоцію. Тоді навіть два фестивалі провели. А зараз це було б актуально: війна змінила наше суспільство, економіку, а їх потрібно відновлювати, і зважаючи на той досвід ми і вирішили провести “Крафтовий дім”, – стверджує комунікаційниця.
За її словами, цей проєкт міг би стати кроком до того, аби дати поштовх крафтовикам до розвитку та реєстрації підприємництва.
До цього громадська організація “Творчість. Ініціатива. Енергія” завершили проєкти, які стосуються розвитку соціального підприємства. І виходячи з них, представниці організації шукають шляхи того, чим вони можуть бути корисними своїй громаді.
Громадська організація вивчала та реалізувала проєкт “Розвиток соціального підприємництва на базі волонтерського центру”, досліджуючи тему соціального підприємництва.
“Ми зрозуміли, що в колаборації з крафтовиками ми можемо об’єднатися, залучити гроші від донорів і підтримати їх на старті їхньої діяльності, адже не всі гранти виділяють на товариство чи ФОП. Часто їх виділяють на громадські організації, тому ми готові запустити соціальне підприємництво, ми відкриті допомагати і сприяти розвитку підприємцям”, – говорить Наталія Луценко.
Громадська організація, за її словами, зі свого боку, готова адмініструвати, адвокатувати та рекламувати підприємництво, виступаючи партнером, а також навчати основам підприємництву.
Нагадаємо, “Гречка” раніше повідомляла про те, як у Кропивницькому відкрили соціальне підприємництво на допомогу Збройним силам України “Простір хоробрих”. В центрі міста можна випити кави і зробити внесок на підтримку армії, лишити дитину на годину-дві з нянею, навчитися керувати дроном, отримати психологічну і юридичну підтримку, придбати цікавинки від місцевих виробників у крафтовій крамниці.