Соцпідприємництво на допомогу ЗСУ: як у Кропивницькому створили «Простір хоробрих»

11:41, 29 Травня, 2024

У Кропивницькому відкрили «Простір хоробрих» — це місце в центрі міста, де можна випити кави і зробити внесок на підтримку армії, лишити дитину на годину-дві з нянею, навчитися керувати дроном, отримати психологічну і юридичну підтримку, придбати цікавинки від місцевих виробників у крафтовій крамниці.

Як вдалося створити «Простір хоробрих», які послуги пропонує і до чого тут спецпризначенці — дізналася «Гречка». 

Соціальне підприємництво як рушій змін у суспільстві

Яна Пшеніцина, виконавча директорка благодійного фонду «Полк Святослава Хороброго» та співзасновниця «Простору хоробрих» розповіла, що все почалося з ідеї створити соціальну кав’ярню.

«Восени 2023 року я задумалася над цим. Адже збори на армію закривати ставало все складніше. Треба залучати кошти на це, а якраз соціальне підприємництво якнайкраще для такої мети підходить. Як на мене, такий бізнес і призводить до змін у суспільстві на краще, гуртує людей», — розповіла вона.

Волонтерка пояснила, що соціальний бізнес — це коли стабільно частину прибутку передають на ту чи іншу благодійність чи соціальні ініціативи.

Не варто це плутати із соціально відповідальним бізнесом, який долучається до благодійності час від часу, а не закладає в бізнес-план, яку частку прибутку систематично передаватиме.

збір спецпризначенці бокс

«Ще у ковідні часи мріяла відкрити екокав’ярню, в якій були б навчальні програми для підлітків з екологічним спрямуванням. Але зараз пріоритет для нас це підтримка армії», — пояснила вона.

Для цього Яна Пшеніцина проходила різноманітні безкоштовні бізнес-тренінги, шукала фінансування. 

Пошуки дали результат: «Асоціація сприяння самоорганізації населення» оголосила набір на грантову програму по навчанню і фінансовій підтримці саме соціального бізнесу.

У рамках програми вчили складати бізнес-план, прораховувати окупність, рентабельність, соціальну складову бізнесу. 

Яна Пшеніцина як директорка фонду, який працює на підтримку армії, розробила бізнес-план кав’ярні з крафтовою крамницею.

«Нам радили співвідношення 60 до 40 відсотків, та ми обрали 80 до 20. Тобто з прибутку ми 80 відсотків направляємо на підтримку ЗСУ через наш фонд, а 20 відсотків — на розвиток бізнесу», — уточнила вона.

Своєю ідеєю про соціальний бізнес Яна поділилася з подругою Валентиною Пастуховою. Вона у свою чергу запропонувала у просторі створити місце для дітей.

«Я вдова військового і розумію, як це буває: коли треба вирішити нагальні справи, а дитину лишити немає з ким. Тому я хотіла створити таке місце, де можна залишити дітей під наглядом на певний час і де їм справді буде цікаво», — розповіла «Гречці».

Яна Пшеніцина і Валентина Пастухова

Щоб втілити ідею у життя, Валентина почала звертатися у різноманітних фондів, та першим, який відгукнувся, став благодійний фонд «Мрія». Цей фонд допомагає родинам полонених, зниклих безвісти та загиблих військових. Фонд підписав меморандум з Валентиною Постуховою про співпрацю, і завдяки цьому у просторі з’явилася дитяча зона, обладнана сухим басейном, гірками, настільними іграми для дітей різного віку, м’якими меблями книжками та іншим.

дитячий простір хоробрих

Тож за умовами меморандуму, Валентина Пастухова склала докладний список всього необхідного для дитячої зони, на що отримали грант від «Мрії» та фонду «Відродження».

Об’єднати небайдужих навколо ідеї

Валентина Пастухова та Яна Пшеніцина зізналися, що багато вклали у простір не тільки власних сил, а й власних грошей. Після загибелі чоловіка Максима Пастухова у вересні вересні 2022 року на Херсонщині, Валентина з донькою Євою частину державних виплат предали на підтримку армії, а також вклали у розвиток «Простір хоробрих».

«Знаєте, чого тут стільки блакитного кольору? Тому що у Валентини якраз ця фарба вдома лишалася. Та й я багато чого з дому принесла. На початку завжди важко, але ми поставили за мету створити простір, де ветерани та рідні військових зможуть знайти підтримку,і завдяки якому ми зможемо посилити підтримку ЗСУ під час війни», — зізналася Яна Пшеніцина.

Простір хоробрих блакитні стіни

Валентина Пастухова підкреслила, що для простору шукали приміщення саме в центрі міста: зручне і  де буде потік людей, щоб кав’ярня мала прибуток. Обласна та міська ради відгукнулися, проте із приміщень, які вони запропонували, жодне не підійшло.

«Найзручнішим виявилося приміщення на першому поверсі міського палацу культури. Звісно, довелося тут вкластися в ремонт та облаштування, але місце прямо біля центральної площі», — поділилася волонтерка.

простір хоробрих брошюри

Облаштувати простір потребував багато витрат і сил, проте Яні і Валентині вдалося об’єднати навколо цього людей.

«Ми зверталися до всіх знайомих і незнайомих: місцевих депутатів, підприємців, волонтерів, активістів, військових, дружин військових. І багато хто відгукнувся, допоміг», — розповіла Валентина Пастухова.

Наприклад, спецпризначенці з 3-го окремого полку імені Святослава Хороброго подарували ящики з-під зброї, які тепер служать за стійку у кав’ярні.

простір хоробрих ящики стійка

Кавомашину у безоплатну оренду надав 20-річний кропивничанин Олександр: до повномасштабного він збирався відкрити власне кафе, проте наразі він створює і вдосконалює FPV-дрони для армії. 

Олександр Шуліка, який був вимушений переїхати у 2014 році з Донеччини до Кропивницького через війну, відкрив тут свою майстерню з виготовлення меблів — і подарував простору дитячу стінку.

Кропивницька художниця Тетяна Чернявська розмалювала стіни у дитячій зоні, а від оплати відмовилася.

простір хоробрих дитяча зона

Місцева пивоварня запустила акцію, за умовами якої гроші, виручені за продаж одного із сортів їхнього пива, віддали волонтерам.

А ось поліграфічний центр надрукував плакати та банери за великими знижками.

«Багато відгукнулися: одні допомагають вміннями, інші знижки великі роблять або навіть дарують. Це про єднання під час війни дуже важливе. Адже ми пояснюємо, яка мета простору. Тому для багатьох це є їхнім соціальним вкладом», — поділилася Яна Пшеніцина.

Вже у двадцятих числах травня 2024 у Кропивницькому запрацював «Простір хоробрих» по вулиці Віктора Чміленка, 53.

На відкриття завітала привітати волонтерок і директорка фонду «Мрія», відомій письменниці Татусі Бо (Тетяна Комлик — авт.).

«Вперше я приїжджала у Кропивницький на початку 2023 року. І з того часу я тут познайомилася з багатьма неймовірно хоробрими сильними жінками. Жінками, які проходячи через горе, знаходять сили підтримувати одна одну. І цей простір стає можливим завдяки спільноті кропивничанок і кропивничан, які допомагають одне одному, не лишаються осторонь від біди, від потреб своїх сусідів, своїх знайомих і незнайомих», — розповіла Татуся Бо.

Атмосфера взаємопідтримки: що цікавого є у «Просторі хоробрих»

Кав’ярня та крафтова крамниця

У крафтову крамничку майстри і майстрині передали для реалізації свої вироби: прикраси в етностилі, м’які іграшки ручної роботи, оздоблені військові сувеніри, волонтерські чаї, патріотичні значки. Тут же можна придбати різноманітні футболки, зокрема й власний мерч благодійного фонду «Полк Святослава Хороброго», кулінарну збірку «Смачна Кропивниччина» етнолабораторії «Баба Єлька».

крафтова крамниця простір хоробрих

«Це на умовах реалізації. Тобто ми виставляємо товар у крамниці, додаючи до собівартості невеличку націнку. Коли річ купують, ми собівартість віддаємо власнику чи власниці, а прибуток ділимо: 80 відсотків на армію, а 20 — на підтримку і розвиток бізнесу», — пояснила Яна Пшеніцина.

крафтова крамниця Смачна Кропивниччина

У соціальній кав’ярні «Простору хоробрих» така ж частина від прибутку направляється на потреби армії. Вона працює з 8:00 до 17:00 без вихідних. Тут широкий вибір кавових напоїв, є чаї, а також різноманітні смаколики.

кава хоробрих простір Кропивницький

Дитячий простір

У дитячому просторі тут є іграшки для дітей різного віку. Працює няня, під чиїм наглядом можна лишити дітей на певний час .

За умовами «Простору хоробрих», послуга дитячої кімнати і няні є безоплатною для дружин військових. Для всіх інших ця послуга вартуватиме внесок на допомогу армії.

«Раз на тиждень рідним військових можна буде залишати тут діток на цілий робочий день, а потім забирати. В такі дні я нянею тут працюватиму», — уточнила Валентина Пастухова.

Також у дитячому просторі проводитимуть майстер-класи, різноманітні заходи і заняття для дітей. 

Дронарня

Якщо ви хочете спробувати, як то — керувати FPV-дронами, то такі послуги у просторі пропонує Flykrop. Це підприємство, яке виробляє безпілотники. 

«Це цікаво і дітям, і дорослим. У нас тут є дрон з камерою, спеціальні окуляри, джойстик управління — все обладнання, щоб спробувати. Купувати самому це все дорого, а тут можна потренуватися буде всього за донат на армію», — розповів виробник Владіслав Міщенко.

Владіслав Міщенко дрони
Владіслав Міщенко

Потренуватися у фахівців Flykrop можна буде щонеділі з 10:00 до 13:00.

Майстер-класи, групи самодопомоги та консультації

Окрім кав’ярні та дитячої, тут облаштоване місце для проведення різноманітних майстер-класів та заходів. Їх проводитимуть як власне «Простір хоробрих», так і готові надати в оренду іншим організаціям: адже оренда приміщення в центрі міста недешева, а це дозволить їм не вкладати власні гроші у це.

«Ми шукаємо різні можливості і зараз. Це і навчання, і гранти: в мене гроші майже закінчилися, а оренду платити за простір потрібно. Тому здаватимемо приміщення й для різних заходів. Нам хочеться, щоб простір не просто існував, а й розвивався. Адже це добра справа», — додала Валентина Пастухова.

«Простір хоробрих» проводитиме тут різноманітні майстер-класи: наприклад, вони придбали гончарний круг, тож дорослі і діти зможуть навчитися працювати з глиною.

Також для дітей у просторі майстер-класи проводитиме Музей мистецтв.

Для дорослих раз на тиждень проводитимуть зустрічі з юристом та психологом. Діятиме і група самодопомоги.

«Є різні проблеми, які зараз переживають люди, і в переживанні яких потребують підтримки. Я сама донька пропавшого безвісти військового, і якось долучилася до соціального проєкту від фонду імені Святослава Хороброго. Там я отримала підтримку, і тепер хочу допомогти іншим», — розповіла одна з фасилітаторок груп самодопомоги Інна Потєхіна.

Група самодопомоги — це не лікування у фахівців, а вид терапії, коли люди зі схожим травматичним досвідом збираються на зустріч, під час якої діляться своїми переживаннями і тим, як вони проходили через ту чи іншу ситуацію, підтримують присутніх і отримують підтримку самі.

Усі заходи у просторі по вулиці Чміленка, 53 є безоплатними для ветеранів та їхніх родин, для всіх інших за участь попросять задонатити.

Анонси заходів із розкладом на найближчий тиждень «Простору хоробрих» публікують на сторінках фонду «Полк Святослава Хороброго» у Facebook та Instagram. Уточнити деталі можна за телефоном: (097)197-13-23.

Останні новини по темі
У Кропивницькому перейменували водосховище та сквер
Лейбенко Андрій суд
Не вніс у декларацію 2,7 мільйона? Судитимуть голову Кропивницької райради
Читайте також

У Знам’янській та Олександрівській громадах Кіровоградщини повідомили про загибель земляків у боротьбі з російськими окупантами....

18:33, 23 Червня, 2024

Публікуємо добірку культурних заходів, майстер-класів, лекцій, вистав та концертів які відбудуться у Кропивницькому протягом цього тижня, з 24 по 30 червня 2024 року....

17:37, 23 Червня, 2024

Матері полеглого захисника Владислава Берези передали орден «За мужність» ІІІ ступеня, присвоєний йому посмертно....

16:22, 23 Червня, 2024