На Кіровоградщині у 23 рази зросла кількість випадків ковіду: кому варто ревакцинуватися
На Кіровоградщині значно зросла кількість людей, які захворіли на коронавірусну хворобу — і вже є три летальні випадки. Чи виявили в області новий штам коронавірусу «Флірт», кому потрібно робити ревакцинацію і де вакцинують у Кропивницькому та області — розповідає «Гречка».
На Кіровоградщині зросла захворюваність на ковід
У коментарі «Гречці» головна державна санітарна лікарка Кіровоградської області Надія Оперчук повідомила, що за останній тиждень на Кіровоградщині значно зросла кількість випадків захворювань на COVID-19. Як у липні щотижня фіксували по 2-4 випадки, то за попередній тиждень (5-11 серпня 2024) в області виявили 92 випадки захворювання на ковід.
«Підйом захворюваності відмічається в області уже впродовж останніх чотирьох тижнів. Це спочатку 6 випадків, потім 11, 35 і ось 92. На жаль, за останні два тижні в області три випадки, коли від ускладнення коронавірусної хвороби померли люди», — розповіла Надія Оперчук.
Летальні випадки від ускладнень зафіксували в Олександрівській, Знам’янській і Світловодській громадах.
Новий штам ковіду «Флірт»: які симптоми
Головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін повідомив, що станом на початок серпня 2024 в країні циркулює 10 штамів коронавірусу SARS-CoV-2, йдеться на сайті Міністерства охорони здоров’я.
Нещодавно один із нових субваріантів ковіду під назвою FLiRT виявили у трьох областях України. Йдеться про два випадки в Києві та один — в Івано-Франківській області.
Штам коронавірусу FLiRT походить від варіанта Omicron.
«У кожного субваріанта є певні особливості, але загальні симптоми на початку захворюваності такі ж, як і за інших варіантів COVID-19: нежить, підвищена температура, кашель, головний біль, втома, болі в м’язах або тілі», — пояснив державний санітарний лікар України.
Як пояснила державна санітарна лікарка Кіровоградщини Надія Оперчук, в області поки не можуть сказати, чи виявили субваріант під назвою FLiRT.
«Необхідний для цього аналіз роблять у спеціалізованій лабораторії у Києві. Ми відправили всі зразки біоматеріалу від підтверджених випадків COVID-19 в області на наявність саме субваріанту Флірт і очікуємо результати», — пояснила вона.
Всесвітня організація охорони здоров’я, спираючись на результати досліджень вказує, що поточні вакцини залишаються ефективними для захисту від важких форм COVID-19. Вони не можуть взагалі запобігти зараженню вірусом, але зменшують ризики ускладнень і полегшують перебіг хвороби.
Кому потрібно ревакцинація від ковіду
Міністерство охорони здоров’я у понеділок, 12 серпня, оприлюднило рекомендації щодо ревакцинації від коронавірусу СОVID-19.
Згідно з ними, ревакцинацію (третє та подальші щеплення) від проти COVID-19 через кожні 6-12 місяців варто робити людям з груп ризику:
- віком від 60 років;
- вагітним;
- людей певних професій (лікарі, вчителі, військові тощо);
- які мають ослаблений імунітет чи супутні або важкі хронічні захворювання;
- дорослим і дітям, які перебувають у групі ризику важкого перебігу та смерті внаслідок коронавірусної інфекції.
Люди, які не входять до груп ризику, також мають право безоплатно ревакцинуватися, але це не обов’язково.
Загалом схема ревакцинації від ковіду виглядає за новими рекомендаціями так:
- для більшості громадян достатньо зробити одне щеплення (у деяких вакцин — два);
- для людей з групи ризику рекомендують ревакцинацію від COVID-19 кожні 6-12 місяців.
«Ті, хто з 2019 року отримав 3 і більше щеплення — можуть і надалі безплатно ревакцинуватись. Для цього необхідно записатися до сімейного лікаря та після візиту прийти у найближчий центр вакцинування», — йдеться на сайті МОЗ.
Як роз’яснила Надія Оперчук, люди отримують імунітет до ковіду не тільки від вакцинації, а й після того, як перехворіли на цю хворобу. Іноді людина може й не знати, що перехворіла на ковід, якщо він пройшов у легкій формі.
«Тому ми рекомендуємо не займатися самолікуванням, а при перших симптомах звернутися до лікаря. Часом під дією різних чинників імунітет може знижуватися, рівень антитіл зменшується. Тому люди, які не належать до груп ризику, можуть перевірити наявність антитіл і визначили разом з лікарем, що потрібна ревакцинація», — додала вона.
Голова державна санітарна лікарка Кіровоградщини уточнила, що йдеться про аналіз на антитіла, на імуноглобулін G. Таким чином можна визначити, рівень захисних титрів — і якщо він занизький, то людині варто ревакцинуватися від ковіду.
Де вакцинують від коронавірусу на Кіровоградщині
В Кіровоградській області на постійній основі діють 95 постійних пунктів щеплення проти вакцинації та три центри масової вакцинації. Центри розташовані у Бобринці, Знам’янці та Світловодську.
У Кропивницькому щеплення проводять в амбулаторіях за адресами:
- амбулаторія загальної практики – сімейної медицини (селище Гірниче, вул. Лінія, 10-А будинок 61);
- центр первинної медико-санітарної допомоги №1 (вулиця Кропивницького, 22);
- центр первинної медико-санітарної допомоги №2 (вулиця незалежності, 9б).
Інформацію про найближчий пункт вакцинації, їх адреси та графік роботи можна отримати, зателефонувавши до контакт-центру МОЗ за номером 0 800 60 20 19.
За наявності вибору вакцини рекомендують станом на 2024 рік обрати адаптовану під варіант Omicron. Наразі в Україні є понад пів мільйона доз омікрон-специфічної вакцини (виробництва Pfizer), вона є у всіх областях.
У Кіровоградській області оновлена є версія вакцини «Comirnaty» від американської компанії «Pfizer» — як для дітей, так і для дорослих.
«Є дитячої вакцини 60 доз та 288 доз для дорослого населення. Сьогодні цих доз вакцини достатньо до кінця серпня, а то й до середини вересня. Ми вже замовили ще додаткову партію вакцини залежно від потреби», — уточнила Надія Оперчук.
Станом на 12 серпня 53,03% населення Кіровоградщини щеплено хоча би одною дозою вакцини. Найкраща ситуація у Кропивницькому: тут щонайменше одну дозу вакцини від ковіду отримало 74,1% містян.
Нагадаємо, що у 2023 році різкий зріст кількості захворювань на ковід на Кіровоградщині фіксували у жовтні.
Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею