Ремонт доріг під час війни: марні витрати чи воєнна необхідність?

14:32, 02 Квітня, 2024

Після повномасштабного вторгнення вже понад два роки тривають дискусії щодо того, чи потрібно ремонтувати дороги та благоустрій чи направити краще ті гроші на ЗСУ. Які дороги за цей час  ремонтували і в чому необхідність цього – пояснили у Центрі громадського моніторингу та контролю.

У Центрі зазначають, що протягом двох років великої війни ця тема стала однією з найбільш спекулятивних тем в суспільстві. 

Одні говорять, що це все може почекати до перемоги, тоді як зараз треба спрямовувати гроші на армію — купувати дрони та покривати інші потреби оборони. 

Проте були аргументи і “за” будівництво доріг: 

  • по-перше, їх також використовують у військових цілях, 
  • по-друге, в майбутньому на відновлення шляхів доведеться витрачати в рази більше коштів, 
  • по-третє, інвестування у дороги стимулює економіку та забезпечує робочими місцями людей.

Які дороги треба ремонтувати під час війни?

У кожній області це питання має окрему важливість. Задача доріг у західних регіонах — забезпечувати експорт та імпорт товарів, тоді як у східних та південних областях — це військова логістика та евакуаційні шляхи. 

Питання доцільності ремонту та будівництва доріг під час війни коментував і Президент Володимир Зеленський. За його словами, ремонт транспортної інфраструктури в умовах воєнного часу зупиняти не можна. 

“Сьогодні інфраструктура стає галуззю не комфорту, а необхідності та обороноздатності держави через те, що є і зброя, і зерно, і металургія”, — заявив Зеленський.

Ремонт доріг у громадах, віддалених від лінії фронту, в перші два роки війни був можливим через профіцит бюджетів громад, але ця ситуація зміниться вже цього року, оскільки Верховна Рада перерозподілила податки: “військовий ПДФО” та частина акцизного збору, з яких фінансувались ремонт та будівництво доріг, йтимуть на потреби оборони.

Але деякі дороги у 2024 році все ж полагодять. Як пояснили в Державному агентстві відновлення, установа оголосить послуги з експлуатаційного утримання шляхів, які важливі для логістики в країні. 

Без належного утримання ми ризикуємо вже у найближчі місяці зіштовхнутися з ризиком зриву доставки критично важливих вантажів. Роботи з утримання мережі доріг, які ми плануємо робити, мають забезпечувати проїзд автошляхами, щоб жоден вантаж військового або гуманітарного призначення не зупинився. Експлуатаційні витрати допоможуть лише підтримувати стан автошляхів. Жодної нової дороги не буде побудовано в 2024 році, жодна дорога не буде капітально відремонтована”, — пояснили у відомстві.

Які шляхи ремонтували в прифронтових областях?

У прифронтових областях кожна дорога має критичне значення, оскільки це — логістика військових вантажів, евакуація цивільних та поранених військових. Тож їхнє утримання — це безпосереднє забезпечення потреб оборони. Що ближче лінія фронту, то більше страждає дорожнє покриття. 

Приміром, за перші півтора роки повномасштабного вторгнення у Миколаївській області було пошкоджено близько 850 кілометрів автошляхів, що еквівалентно 25% доріг області. На утримання доріг місцевого значення області минулого року спрямовали 325 мільйонів гривень з державної субвенції. 264 мільйонів гривень  пішло на капітальний ремонт на ділянці дороги Баштанка — Березнегувате, про що, за словами начальника Миколаївської ОВА Віталія Кіма, просили військові.

Схожа проблема була і на Харківщині, де внаслідок окупації частини області та активних бойових дій дороги теж були суттєво пошкоджені. Найбільше — в Ізюмському (988 км), Куп’янському (914 км) та Чугуївському (736 км) районах. 

Впродовж року після деокупації області там повністю відновили 75 кілометрів доріг, ще на 750 кілометрах — провели ямковий ремонт. За перші дев’ять місяців 2023 року на ремонт місцевих доріг на Харківщині виділили 887 мільйонів гривень з державної субвенції та грошей  громад.

Збитки правобережної частини Херсонської області через підрив мостів та пошкодження доріг протягом першого року повномасштабної війни склали близько 28 мільярдів гривень. 

За даними Херсонської ОВА, цьогоріч наявні можливості на утримання та ямковий ремонт доріг становлять 44 мільйони гривень. При цьому необхідна сума на 2024 рік — 224 мільйони гривень. У Запорізькій області утримання 382 кілометрів доріг в прифронтових районах обходиться у понад 400 мільйонів гривень, адже неокупована територія регіону — значно більша, ніж на Херсонщині.

Зазначимо, раніше “Гречка” повідомляла, що у Кропивницькому планують розпочати сезон ямкового ремонту на дорогах. У пресслужбі кропивницької міськради повідомили, що після обстеження транспортних магістралей міста, спеціальна комісія головного управління ЖКГ міськради виявила ямковість площею 25 тисяч квадратних метрів, що дорівнює масштабам трьох футбольних полів.

Нагадаємо, у лютому Кропивницька міськрада виділила 100 мільйонів гривень на підтримку Збройних Сил України.

Останні новини по темі
Обкрадали фури на ходу: на Кіровоградщині судитимуть злочинну групу
Приватизувати за 53 гривні: в Онуфріївці на аукціон виставили гараж 
Читайте також

У Кропивницькому у суботу, 20 квітня, відбудеться відкриття персональної виставки картин кропивницької мисткині Оксани Калюжної....

13:34, 16 Квітня, 2024

Верховний Суд у складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду ухвалив повернути касаційну скаргу колишнього директора Кіровоградського обласного академічно-драматич...

12:24, 16 Квітня, 2024

У Кропивницькому створили ініціативу “Інспекція “Ї”” для протидії російськомовній зовнішній рекламі. Пояснюємо, як поскаржитися, якщо знайшли російську р...

12:23, 16 Квітня, 2024