Сільськогосподарська ділянка у 9,6 гектара «опинилася» на території заказника: сільрада з Кіровоградщини відповідала у суді
На Кіровоградщині прокуратура подала позов до суду. Відповідачем виступила Гурівська сільрада та обласне управління Держгеокадастру. Причиною позову стала ділянка, яка «наклалася» на територію ботанічного заказника.
Ботанічний заказник із сільським господарством
Як зʼясувала кореспондентка «Гречки» у Єдиному державному реєстрі судових рішень, керівник Знамʼянської окружної прокуратури в інтересах держави подав позов до Господарського суду.
Відповідачами у справі виступили Гурівська сільська рада та головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.
Прокурор вимагав скасувати рішення Держгеокадастру щодо ділянки площею 9,65 гектара.Ця ділянка є частиною ботанічного заповідника «Верхівʼя Ситаєвої балки», входить до складу природно-заповідного фонду Кіровоградської області.
Згідно з матеріалами справи, у 2023 році Гурівській сільській раді передали під охорону територію ботанічного заказника, який знаходиться в межах громади.
Для цього провели інвентаризацію земель поруч, і виявили, що Держгеокадастр ще у 2020 році видав наказ про передачу у комунальну власність громади частини заказника — ділянки площею 9,65 гектара.
Також у цієї ділянки змінили цільове призначення: з природно-заповідного фонду на сільськогосподарське.
Порушення на кадастровій мапі та в натурі
Суд встановив, що прокуратура 25 грудня 2023 року повідомила Гурівську сільраду, що при дослідженні кадастрової мапи виявили порушення. На територію ботанічного заказника «Верхів`я Ситаєвої балки» повністю накладено земельну ділянку площею 9,65 гектара, яка у власності громади.
«Прокуратура виявила наявність порушення інтересів держави та просила про відновлення статусу земель природно-заповідного фонду», — йдеться у документі.
У відповідь сільрада повідомила прокуратурі, що визначити, які земельні ділянки комунальної та приватної власності накладаються на територію ботанічного заказника, неможливо.
«У звʼязку з тим, що межі території заказника в натурі не встановлено. Землевпорядної документації, згідно з якою можливо встановити межі ботанічного заказника, відсутня», — було у відповіді сільради.
Своєю чергою Державна екоінспекція Придніпровського округу ще у 2021 році виявила, що Гурівською сільрадою охоронні зобов’язання не переоформлені, землевпорядна документація не розроблена, межі заповідного об’єкта в натурі на місцевості не винесені. Інспекція також направила сільраді вимогу, серед іншого, й винести в натурі межі заповідних територій.
Рішення Господарського суду
Суд встановив, що державна реєстрація спірної земельної ділянки площею 9,65 гектара як ділянки комунальної власності та зміна її цільового призначення на сільськогосподарську є незаконним.
При цьому, якщо скасувати держреєстрацію цієї ділянки, відповідно скасовується усіма речові права та обтяження, які зареєстровані були на ній.
«Суд вважає, що позовні вимоги про скасування державної реєстрації земельної ділянки та скасування реєстрації права комунальної власності Гурівської сільської ради на земельну ділянку площею 9,6548 га, є обґрунтованими й такими, що підлягають задоволенню», — йдеться у рішенні.
Судовий збір мають оплатити відповідачі у справі: по 3028 гривень Гурівська сільрада та головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.
Раніше «Гречка» повідомляла, що у Новгородківської громади відсудили 14 гектарів лісу, які незаконно передали у комунальну власність.
Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею