Скарби Долинщини: «Баба Єлька» презентувала пʼяту серію документального циклу про Кіровоградщину

14:38, 05 Жовтня, 2024

Волонтерки етнографічного проєкту «Баба Єлька», які досліджують фольклор та історію Кіровоградщини, презентували пʼяту серію документального циклу. У новому випуску мова йде про жителів Гурівської та Долинської громад. 

Нагадаємо, у лютому цього року команда громадської організації «Баба Єлька» анонсувала нову просвітницьку ініціативу «Стань агентом Баби Єльки», яку реалізують за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). У межах ініціативи команда має створити низку культурних продуктів, серед яких серіал про старожилів найвіддаленіших сіл Долинської, Устинівської, Онуфріївської, Голованівської та Петрівської громад Кіровоградської області.

Про що йдеться у новій серії 

У новому випуску команда під час експедиції відвідала довгожителів у Долинській, Дубровиному та Боковому. Волонтерам вдалося поспілкуватись із 106-річною Ганною Лисою, яка поділилася спогадами про життя на початку XX століття.

Довгожителька розповіла про розкуркулення, Голодомор, а також заспівала старовинну колядку. Її батько був серед тих, хто зрадів створенню колгоспів та повірив у колективізацію. Проте згодом змушений був переховуватись від влади, а його трьох доньок, серед яких була і Ганна, відправили до Сибіру. Ганна була ще підліткою, коли потрапила у сибірський табір.

У Долинській співзасновниці організації «Баба Єлька» Світлана Буланова та Інна Тільнова-Данильченко зустрілися з 88-річною Валентиною Лехан. Вона показала десятки барвистих суконь ще з радянських часів. Жінка розповіла, що любов до краси прищепила їй бабуся Олена, яка служила в панів. Її дитинство було важким: матір загинула від уламка німецького снаряда 11 березня 1944 року, у день звільнення Долинської від німецьких солдатів.

У селі Дубравине Гурівської громади команді вдалося поспілкуватись з місцевим теслею Олександром Жуковським. Він продемонстрував процес виготовлення деревʼяних виробів і став провідником до своїх старших односельців. 

А про історію села Дубравине розповів місцевий краєзнавець Василь Гриценко. Він поділився цікавими фактами про село. За його словами, у 1740 році село було землею козаків. Чоловік показав найдавніші фотографії, серед яких церква Пресвятої Богородиці, закладена у 1804 році.

87-річний Микола Шевчук родом із Хмельниччини, у Долинський район потрапив у 1950-х роках у пошуках роботи. Тут закохався у Варю, так само як і він, любила співати. Голос його дружини, записаний на магнітофонних касетах, лишився йому на згадку.

«Лейтмотивом п`ятої серії є нагадування про цінність речей та моментів. В сучасних реаліях, коли триває війна, дуже складно віднайти рівновагу та почати знову цінувати дрібнички, які нас оточують. Треба жити тут і зараз, цінувати пляшку молока, яку передала сусідка, кухоль чистої води із криниці, яка існувала до початку часів, каву, зварену у півлітровій баночці до приїзду гостей. Саме тому ця серія пронизана  спогадами про тих, хто жив давно, і розповідями тих, хто живий зараз», — поділилась співзасновниця проєкту «Баба Єлька» Інна Тільнова. 

Де подивитись нову серію про Кіровоградщину

Пʼяту та решту інших серій документального серіалу можна подивитись на YouTube-каналі «Баба Єлька». 

Ініціатива «Стань агентом Баби Єльки» реалізується громадською організацією «Баба Єлька» завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), та проєкту USAID «Демократичне врядування у Східній Україні».

Останні новини по темі
Зігрітись осінніми вечорами: рецепт глінтвейну з ягодами й грушами
Глінтвейн рецепт
Загиблій захисниці із Кропивницького присвятили пісню
Читайте також

Громади Кіровоградщини повідомили про загибель захисників. 

16:53, 1 Листопада, 2024

У Кропивницькому у пʼятницю, 1 листопада, напередодні професійного свята відзначили працівників соціальної сфери міськими та обласними відзнаками....

16:25, 1 Листопада, 2024

У Знамʼянці, що на Кіровоградщині, планують капітально відремонтувати відрізок тротуару за 11,3 мільйона гривень. ...

16:02, 1 Листопада, 2024