Трагічні сторінки Устинівщини: «Баба Єлька» презентувала сьому серію документального циклу
Волонтерки етнографічного проєкту «Баба Єлька», які досліджують культурну спадщину та історію Кіровоградської області, 5 грудня презентували сьому серію документального циклу. У новій серії мова йде про жителів Устинівської громади.
Зазначимо, у лютому 2024 року команда громадської організації «Баба Єлька» анонсувала нову просвітницьку ініціативу «Стань агентом Баби Єльки», яку реалізують за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). У межах ініціативи команда має створити низку культурних продуктів, серед яких серіал про старожилів найвіддаленіших сіл Долинської, Устинівської, Онуфріївської, Голованівської та Петрівської громад Кіровоградської області.
Історія Устинівщини: про що йдеться у новій серії
У новому випуску знімальна команда під час експедиції відвідала довгожителів у селах Криничному та Березуватці.
У Криничному волонтерки проєкту поспілкувались із Анастасією Хлопук 1924 року народження, яка родом із Волині. Вона переїхала на Кіровоградщину у 1950 році завдяки вербувальникам.
Жінка розповіла, як із Волині перевозили дерев’яні будинки та як її сім’я облаштовувалася на новому місці.
Ще одна респондентка родом із Волині Євдокія Коваль, 1945 року народження. Вона розповіла, що їй було лише 5 років, коли її родина переїжджала. Найяскравішим спогадом дитинства залишився потяг, яким люди перевозили худобу і розібрані будинки.
У Березуватці місцева жителька Валентина Нєвєрова протягом багатьох років вивчала та самостійно збирала дослідження щодо знищення євреїв. Команді жінка розповіла, що у роки Другої світової війни Березуватку (колишню Ізраїлівку) спіткала справжня трагедія. Зокрема 14 червня 1942 року окупанти тут масово розстрілювали євреїв.
За словами респондентки, масовим вбивствам мирних жителів передували поодинокі розстріли, «ігри» і «полювання», які влаштовували німецькі окупанти і місцеві поліцаї.
Валентина Нєвєрова розповіла і про єврейське кладовище, де відбувалися всі ці події.
Командм зафільмувала залишки цвинтаря, яке зруйнувала радянська влада. У 1950-1960 роках влада використала надгробки з єврейських поховань для будівництва фундаменту ферми.
«Маленька, затишна Устинівка зачаровує своєю простотою, щирістю, відкритістю та людьми. Досі відчуваю, як сторічна бабуся Настя тримає мої руки у своїх натруджених долонях. Ми роздивлялися руїни старих єврейських хатин. У цих селах у кожної вулиці, хати чи каменю є своя історія. Треба тільки вміти її почути», — поділилась враженнями від експедиції в Устинівську громаду співзасновниця проєкту Світлана Листюк.
Де подивитись нову серію про Кіровоградщину
Сьому та решту інших серій документального циклу можна подивитись на YouTube-каналі «Баба Єлька».