У Кропивницькому презентували ідею памʼятника Героям Небесної Сотні: офіційних рішень не ухвалювали

16 липня 2026 року в обласному краєзнавчому музеї презентували проєкт пам’ятника Героям Небесної Сотні, який нібито планують встановити на площі Героїв Майдану в Кропивницькому. Офіційного рішення про затвердження такого варіанту та його встановлення немає.
Джерело: публікація на сайті Кіровоградської обласної ради; коментар речника Кіровоградської облради Сергія Копотієнка; коментар речника Кропивницької міськради Сергія Якуніна; відповідь Управління капітального будівництва Кропивницької міської ради на запит «Гречки» від квітня 2026 року; коментар співробітниці відділу маркетингу, розвитку та інвестування Центральноукраїнського краєзнавчого музею Ірини Єгорової, архів «Гречки».
Що презентували
На сайті Кіровоградської обласної ради опублікували інформацію, що 16 липня 2026 року в обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація проєкту пам’ятника Героям Небесної сотні. Пам’ятник пропонують встановити на площі Героїв Майдану в Кропивницькому. Концепцію представив один з авторів проєкту — скульптор Григорій Савченко.
За задумом авторів, центральним елементом композиції має стати вертикальна стела. Її кольорове рішення відтворює державний прапор, а на самій стелі пропонують розмістити державний символ, патріотичні гасла та імена Героїв Майдану.

Символіка проєкту
Автори наповнили композицію символічними елементами. Білі голуби, за їхнім задумом, уособлюють душі Героїв Небесної сотні. Окреме місце відведено рельєфним зображенням Сергія Нігояна, Михайла Жизневського та Віктора Чміленка — вони мають символізувати всіх учасників Революції Гідності. Ще один елемент — символічна барикада, яка нагадує про ті події.
Хто ініціював і замовив створення проєкту та саму презентацію — не повідомляють.
Натомість у публікації стверджують, що памʼятник «планують встановити» та що він «стане присвятою…». Тобто використані формулювання наштовхують на думку, що це остаточний варіант памʼятника і саме його встановлюватимуть.

Обласна рада заявила, що не причетна до проєкту
«Гречка» звернулася за коментарем до представника пресслужби обласної ради, оскільки інформацію оприлюднили саме на сайті обласної ради.
Речник Кіровоградської облради Сергій Копотієнко повідомив «Гречці», що обласна рада не має відношення до цього пам’ятника. За його словами, перший заступник голови облради Юрій Семенюк побував на презентації за власною ініціативою, без юридичних зобов’язань. Копотієнко наголосив, що всі рішення щодо пам’ятника має ухвалювати виключно Кропивницька міська рада.
Тобто інформацію на ресурсі оприлюднили, оскільки там був посадовець відповідного органу.
Міськрада каже, що її не попереджали про зміни
У Кропивницькій міськраді ситуацію прокоментував речник Сергій Якунін.
За інформацією, яку він навів із посиланням на Романа Лунгола, міську раду не попереджали про внесення змін до проєкту реконструкції площі Героїв Майдану.
Проєкт реконструкції внесений до платформи DREAM, і наразі триває коригування його кошторису.

Презентація не була офіційною подією
Співробітниця відділу маркетингу, розвитку та інвестування Центральноукраїнського краєзнавчого музею Ірина Єгорова уточнила «Гречці», що представлена ініціатива є виключно проєктною і належить авторам, а не міській раді чи музею.
«Це не була офіційна подія, а ініціатива самих авторів, які презентували свої проєкти на базі музею. Проєкт — це лише ідея, яка ніде не затверджувалася на офіційному рівні. Автори просто хотіли презентувати свою ініціативу», — зазначила Єгорова.
За її словами, музей лише надав майданчик для презентації.
Чому це важливо: це паралельна пропозиція без ухваленого рішення
Представлений проєкт пам’ятника, ймовірно, окрема пропозиція, а не частина наявного проєкту реконструкції площі.
Проєкт реконструкції розробляла компанія «Гільдія зодчих», яка виграла тендер ще у 2021 році, і той проєкт уже передбачає встановлення пам’ятного знака, присвяченого Революції Гідності.

Водночас у відповіді на запит «Гречки» (станом на квітень 2026 року) Управління капітального будівництва Кропивницької міськради повідомляло, що окремої робочої групи з питань створення пам’ятника Героям Небесної сотні у міськраді не формували.
Схвалили лише ескізну пропозицію щодо реконструкції площі, яку розробило ТОВ «Гільдія зодчих», — її затвердили на засіданні архітектурно-містобудівної ради.
При цьому в управлінні зазначали, що остаточне рішення щодо інсталяцій, пам’ятних знаків та символів можуть опрацювати додатково — через засідання архітектурно-містобудівної ради та громадські слухання, і вже після завершення дії воєнного стану.
Передісторія
Зазначимо, раніше у Кропивницькому щонайменше двічі оголошували конкурс проєктів памʼятника Героям Небесної Сотні для розміщення на однойменній площі.
На перший конкурс ще у 2017 році було подано 4 проєкти, які не оцінили ні громадськість, ні конкурсна комісія, тому конкурс довелось проводити повторно.
На другий конкурс у 2018 році подали вже 17 проєктів.
Тоді серед претендентів не змогли вибрати достойну роботу і вирішили, що пам’ятник з’явиться у комплексі з реконструкцією площі. У 2019 місто намагалось отримати гроші на реконстракцію площі з держбюджету, але це не вдалось.
Розробляти проєкт реконструкції площі Героїв Майдану у Кропивницькому почали у 2021 році. Тоді компанія «Гільдія зодчих» виграла тендер на створення проєкту реконструкції.
Через початок повномасштабного вторгнення росії доопрацювання проєкту призупинили.
У 2025 році Кропивницький та ще 11 міст увійшли в державний проєкт створення безбар’єрних маршрутів. Під час першого етапу програми «Рух без барʼєрів» в місті ремонтували тротуари на пʼяти вулицях.
Другий етап програми, який має розпочатися у 2026 році, передбачає реконструкцію центральної площі та частини набережної у Кропивницькому. Їх реконструюють на умовах співфінансування державного і міського бюджетів.
Втім проєкт самого памʼятника Героям Небесної Сотні, як повідомлялося вище, можуть опрацювати додатково — через засідання архітектурно-містобудівної ради та громадські слухання, і вже після завершення дії воєнного стану.





