Як у Кропивницькому пройшли слухання про обмеження пільгового проїзду для пенсіонерів

У п’ятницю, 7 лютого, у Кропивницькому відбулися громадські слухання щодо обмеження пільгового проїзду для пенсіонерів у громадському транспорті. результати голосувань передадуть міськвиконкому та міськраді.
Як передає кореспондентка «Гречки», участь у слуханнях взяли 245 містян.
Пільговий проїзд: у чому проблема
Нагадаємо, що у Кропивницькому пенсіонери за віком мають право на безоплатний проїзд у комунальних автобусах і тролейбусах. Комунальне підприємство «Електротранс» за це отримує компенсаційні виплати з міського бюджету. Проте у грудні оприлюднили проєкт рішення міськради з пропозицією обмежити час безоплатного проїзду для пенсіонерів за віком. Пропонують лишити безоплатний проїзд:
- з 10:00 до 15:00 у робочі дні тижня,
- у вихідні та святкові дні – протягом доби.
На початку слухань начальник управління транспорту Віктор Житник озвучив підрахунки щодо перевезення пільговиків. Він зазначив, що якщо зменшити витрати на компенсації пільговиків у транспорті, це дозволить зекономити мільйони гривень для міста.
«Дефіцит коштів на покриття компенсаційних витрат становить понад 43 мільйони гривень», — озвучив Віктор Житник.
Також виступив заступник директора підприємства «Електротранс» Валерій Музичук. Він пояснив, що обмеження потрібно для того, щоб підприємство змогло працювати.
«Скарг на нашу роботу немає. Проте підприємство — це насамперед працівники, яким потрібно платити зарплати, транспорт треба утримувати. Тому якщо на “Електотрансі” не буде працівників, то не буде комунального транспорту в місті», — зазначив посадовець.
Слово взяла жителька мікрорайону Кущівка Олена Демченко. Вона зазначила, що в їхній мікрорайон курсує лише один автобус на годину. Тому пенсіонерам за віком у віддалених районах буде важко підлаштовуватися під пільгові години.
«Як зменшаться витрати, якщо пенсіонери за віком почнуть їздити тільки з десятої години ранку? Хіба автобуси не будуть їздити за такими ж графіками, тільки напівпусті?», — обурилася вона.
Олена Демченко внесла пропозицію залишити пільговий проїзд для пенсіонерів за віком без змін.
Валідатори та монетизація: що запропонували містяни
Інші учасники обговорень озвучували різні пропозиції. Наприклад, замість компенсації комунальному підприємству пропонували ці кошти направити власне пенсіонерам на проїзд.
«Дайте пенсіонерам по 600 гривень, наприклад. Це значно менше витрат вийде. І пенсіонери самі розраховуватимуть, коли їм зручно їхати і яким транспортом», — запропонував один з учасників.
Озвучували й пропозиції запровадити знижки на проїзд замість пільг. Або запровадити електронні квитки на проїзд та встановити в транспорті валідатори, щоб бачити реальний пасажиропотік.
«Пропоную не підтримувати ці обмеження для пільговиків, а натомість вимагати від міськради встановити валідатори у громадському транспорті», — озвучив представник Громадської ради при Кропивницькій міськраді Леонід Лузан.
Коли на голосування поставили першу пропозицію — обмежити години пільгового проїзду для пенсіонерів — 21 учасник слухань проголосували «за». Це викликало конфлікт між учасниками. Деякі люди почали їм закидати, що ті голосують «за гроші».

Другою пропозицією на голосуванні була запровадити для пенсіонерів за віком знижку на проїзд — на рівні 5 гривень. Вона теж не набрала більшості голосів. Як і пропозиція встановити валідатори.
Результати слухань запротоколюють та передадуть міськвиконкому та міській раді. Результати громадських слухань мають враховуватися при ухваленні відповідних рішень.
Раніше «Гречка» розповідала, як в інших містах розв’язують проблему з компенсаціями пільгового проїзду у комунальному транспорті.