З калитою та ворожінням: як у Кропивницькому святкували Андріївські вечорниці

17:56, 02 Грудня, 2023

У Кропивницькому 1 грудня у Молодіжному центрі “Кома” відбулося святкування Дня Андрія Первозванного. В народі свято ще називають “Калитою”, за давніми українськими традиціями молодь влаштовує на нього гуляння.

Кореспондентка “Гречки” дізнавалася, які особливості цього свята і як його провела сучасна молодь.

Андріївські вечорниці у Кропивницькому

До молодіжного центру, де проходили Андріївські вечорниці, прийшли близько 40 хлопців та дівчат. Дехто з них був одягнений у вишиванки. Під час вечорниць влаштували ворожіння. Молодь ворожила на свічках та воді, вгадуючи ім’я майбутньої пари.

“Сьогодні вирішили провести дівочі ворожіння до свята Андрія, яке відзначають 30 листопада, і ворожіння хлопців до свята Катерини, яке відбулося 24 листопада. Як бачимо, молодь цікавить таке поєднання давніх українських традицій з сучасними танцями, співом”, – зазначила співорганізаторка заходу Вікторія Мажора. 

На вечорницях творчий колектив “Баби Єльки” представив молоді українські народні пісні й танці, які зібрали під час експедицій Кіровоградщиною. 

“Це круто, що в нас проходять такі заходи, до них долучається молодь, цікавлячись українськими обрядами і дізнаючись про нашу спадщину. Дещо виявилося для мене нонсенсом, наприклад, гадання, бо я думала що зараз такого не роблять. Але, все змінюється”, – розповідає учасниця вечорниць Алла Блащенко.

Про давні традиції

Світлана Буланова, співавторка та співзасновниця проєкту «Баба Єлька», у рамках якого було проведено 95 експедицій у 150 сіл Кіровоградщини, щоб дізнатися його культурну спадщину розповіла у коментарі “Гречці”, що у давнину на вечорниці, які починалися вночі і тривали аж до ранку, збиралися неодружені хлопці й дівчата.

“Багато дідусів та бабусь, яких ми запитували про свято під час експедицій  пригадують, що тоді святково вбрана молодь збиралася ввечері в хаті, накривали на стіл, жартували. Бала така забава, коли підв’язували на довгій палиці спечену калиту (обрядовий корж) і намагалися її вкусити підстрибуючи”, – зазначила вона. 

Гра з калитою полягала у тому, щоб відкусити коржа без допомоги рук  і при цьому не засміятися. 

Зазвичай на гуляннях багато співали народних пісень і танцювали. Також в цей день дівчата влаштовували ворожіння на судженого. 

“Згідно з одним ворожінням, дівчата клали балабушки під ослін у хаті чи надворі, де потім вони лежали до півночі. І чию першу балабушку з’їсть собака, та дівчина першою вийде заміж”, – розповіла Світлана Буланова.

Вікторія Мажора наголосила, що такі заходи, як Андріївські вечорниці, важливо проводити та пропагувати у Кропивницькому, адже так важливо зберігати та передавати поколінням традиції української культури, берегти її та допомагати молоді більше про них дізнаватися.

Останні новини по темі
“Спочатку перемога, а потім ремонти”: кропивничани вимагають направляти гроші на ЗСУ замість асфальту
Мітинг демобілізація
“Чому добровольці перетворились на рабів?”: кропивничани вийшли на мітинг з вимогою демобілізації захисників
Читайте також

Парк імені Крючкова передали у постійне користування Кропивницькій єпархії ПЦУ.

12:37, 27 Лютого, 2024

Виробник молочної продукції «Хмельницька маслосирбаза», який фігурує у провадженні щодо постачання масла у школи і садочки Кропивницького, опублікували заяву. В ній виробник наз...

12:30, 27 Лютого, 2024

Апеляційний адміністративний суд визнав правомірним звільнення ексголови Кіровоградської облради Сергія Шульги....

12:26, 27 Лютого, 2024