З Кропивницького до США намагались незаконно переслати старовинні ікони

Київські митники попередили незаконне перевезення п’яти старовинних ікон кінця ХІХ – початку ХХ століття, які поштою прямували з Кропивницького до США.
Як повідомили на офіційному сайті Державної митної служби України, усі ікони мають культурну та історичну цінність. Через кордон їх намагалися переслати незаконно.
“Згідно з чинним законодавством України, на вивезення культурних та історичних цінностей за кордон потрібні дозвільні документи Міністерства культури України. Таких митникам надано не було”, – йдеться в повідомленні.

Вилучені ікони митники передали на експертизу до Національного художнього музею України та до Національного музею історії України.
Одну з ікон ідентифікували як «Святий Миколай Чудотворець» початку ХХ століття.
“Святиню можна віднести до знаменитої Борисівської іконописної школи. Варто нагадати, що слобода Борисівка, де виготовлена ікона, колись – крупний іконописний осередок на українській Слобожанщині, а нині – історико-культурне явище”, – зазначили на сайті.
Згідно з інформацією, борисівські ікони вважаються унікальними за рахунок оригінальності техніки іконопису, декору та іконографічного трактування.
Другу експерти визначили як старообрядницьку металеву ікону «Образ святого пророка Іллі» ХІХ століття, прикрашену блакитною емаллю.
Також фахівцями визначено ікону «Воскресіння Господнє» кінця ХІХ століття, яка виготовлена в техніці сріблення. Решта дві – ікони «Святий Архангел Михаїл» кінця ХІХ-початку ХХ століття та «Святий Іоанн воїн» початку ХХ століття.




Нагадаємо, як раніше писала “Гречка”, у лютому 2024 року дослідниця історії Кропивницького Оксана Гончарова знайшла унікальні українські орнаменти на старовинній плитці, що прикрашає фасад приміщення Центральноукраїнського державного будинку художньої та технічної творчості у Кропивницькому.