ZMINA презентувала звіт про втрати громадянського суспільства за роки повномасштабного вторгнення

15:22, 28 Грудня, 2024
ПАРТНЕРСЬКА ПУБЛІКАЦІЯ

Центр прав людини «ZMINA» презентував перший в Україні звіт-меморіал пам’яті жертв російської агресії «Втрати громадянського суспільства та медіа за три роки повномасштабного вторгнення росії в Україну». Станом на кінець 2024 року відомо про загибель щонайменше 121 активіста, волонтера, правозахисника і журналіста через повномасштабну агресію Росії проти України.

Як зазначають у Центрі, цілеспрямована політика рф щодо знищення українців підтвердилася одразу після деокупації перших населених пунктів Київщини, Чернігівщини, Сумщини, а надалі — Харківщини та Херсонщини. Ворог шукав людей за підготовленими заздалегідь списками.

Для збирання й документування даних ZMINA використовувала верифіковану інформацію з відкритих джерел, інтерв’ю з близькими, родичами, колегами загиблих або свідками їх смерті.

Окрім того, організація взаємодіяла з Інститутом масової інформації (ІМІ), який документує випадки вбивств і загибелі журналістів, а також Офісом Генерального прокурора, який координує та наглядає за розслідуваннями у кримінальних провадженнях щодо порушень законів і звичаїв війни, у тому числі щодо вбивств представників громадянського суспільства.

Значна загибель волонтерів, активістів і журналістів зафіксована під час атак на цивільні об’єкти або інфраструктуру. У моменти, коли удар був свідомо направлений на цивільні об’єкти, це свідчить про те, що росія вкотре порушила міжнародне гуманітарне право.

Серед основних причин, унаслідок яких загинули представники громадянського суспільства є наступні:

● артобстріли, ракетні удари російської армії або застосування безпілотників по цивільних об’єктах;

● прицільні розстріли військовими рф гуманітарних або евакуаційних автомобілів та колон;

● позасудові страти, застосування тортур і жорстокого поводження, ненадання меддопомоги в місцях незаконного позбавлення волі;

● підрив на піхотних, протитанкових мінах під час гуманітарних місій.

«Втрати громадянського суспільства під час нападу росії на Україну нам ще тільки доведеться усвідомити. Війна триває і в умовах бойових дій буває важко отримати повні і перевірені дані, особливо якщо йдеться про випадки, що сталися на окупованих ворогом територіях. Про деякі факти стає відомо лише через багато місяців, деякі досі залишаються неповними або неточними» — говорить співавторка звіту, голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик. 

З її слів, підготовлений звіт важливий для ушанувати людей, які загинули, боронячи цінності вільного світу у цій страшній війні. Фахівці і надалі продовжують збирати, документувати і деталізувати історії. 

Згідно з меморіальним звітом, у 2022 році загинув 81 представник громадянського суспільства та медіа, у 2023 році — 19, а у 2024 — 21 людина. Найбільше активістів та медійників загинуло у Київській та Донецькій областях — по 33 людини. У Харківській — 24, у Херсонській — 11, у Луганській — 7, у Чернігівській — 4, у Львівській — 3, у Запорізькій та Миколаївській — по 2 людини. На території росії — 1 людина, а також місце загибелі ще одного активіста невідоме.

Звіт-меморіал пам’яті жертв російської агресії “Втрати громадянського суспільства та медіа за три роки повномасштабного вторгнення Росії в Україну”підготувати Центром прав людини ZMINA за фінансової підтримки Європейського Союзу в Україні.
З текстом звіту-меморіалу українською мовою можна ознайомитися тут.

Останні новини по темі
Читайте також

На Кіровоградщині «Земельний банк» повторно виставив на аукціон свою найбільшу ділянку площею майже 4000 гектарів....

17:21, 18 Січня, 2025

На Одещині прикордонники затримали трьох чоловіків, які незаконно намагалися перетнути кордон. Серед них був житель Кіровоградщини....

16:34, 18 Січня, 2025

Петрівська громада, що на Кіровоградщині, сповістила про загибель на фронті захисника-земляка Андрія Бакуна....

16:22, 18 Січня, 2025