Туберкульоз – не вирок, а кіровоградська реалія

12:50, 29 Листопада, 2012

Традиційно, Кіровоградська область в десятці лідерів по рівню захворюваності на туберкульоз в Україні, про це на минулому тижні на прес-конференції повідомив Юрій Покалюхін, обласним позаштатний фтизіатр управління охорони здоров’я Кіровоградської ОДА

Найнижчий рівень захворюваності по туберкульозу в області був у 80-их роках минулого століття, а з початку 90-их почався приріст захворюваності. На Кіровоградщині, як і по всій Україні, з 1995 року почалась епідемія туберкульозу – саме так з медичного погляду називається ситуація, коли 50 і більше хворих на 100 тисяч населення. Подібна епідситуація ще в 16 країнах Європи, але вищий рівень ніж у нас лише в Росії і Казахстані. Нині туберкульоз в Україні є найпоширенішою інфекційною хворобою, яка займає перше місце в структурі смертності людей від інфекційних захворювань. За період 1990 — 2000 роки захворюваність всіма формами туберкульозу збільшилася в Україні на 87,8 % (з 32,0 до 60,1 на 100 тис. населення), пік припав на 2006 рік.

 

Якщо, епідемію грипу визначають, коли поріг захворюваності 15 відсотків, то для туберкульозу достатньо одного відсотка людей, що хворіють відкритою формою, тобто можуть заразити інших.

Туберкульоз це перш за все хвороба соціальна. Немає чіткої межі і залежності, які категорії хворіють частіше.

«Побутує думка, що туберкульоз це хвороба безпритульних, ув’язнених, наркозалежних, але це не так. Структура захворюваності в 2011 році по Кіровоградській області відображає і ситуацію по Україні вцілому. 61 відсоток хворих – населення працездатного віку, що вважається безробітними ( звичайно, частина з них працює, займається дрібним бізнесом, торгує), 11 відсотків пенсіонери і лише 5 – асоціальні прошарки населення. Це хвороба соціального плану, пов’язана з низьким рівнем життя населення.» – розповідає Юрій Покалюхін, обласним позаштатним фтизіатр управління охорони здоров’я Кіровоградської ОДА.

Причина для тривоги

Найчастіші симптомами туберкульозу є стійкий кашель із виділенням мокротиння, тривале підвищення температури тіла, швидка втома, втрата апетиту та безпричинне схуднення, потовиділення, особливо вночі, задишка, кровохаркання. Часто, особливо на початку хвороби, туберкульоз може розвиватися безсимптомно або виявляється лише один із симптомів.

Не варто забувати, що крім легеневої форми туберкульоз має безліч інших форм. Можливо для навколишніх вони і безпечні, проте хворому можуть загрожувати і інвалідністю.

Діти і недитяча хвороба

Важливим заходом у профілактиці туберкульозу є щеплення вакциною БЦЖ. Здоровим дітям таку процедуру здійснюють на 3 день життя, а повторне щеплення проводять у 7 і 14 років. Медики однозначно радять щеплювати, батьки ж вагаються і часом відмовляються від такої процедури для малечі.

За Законом України про туберкульоз діти, що не пройшли щеплення чи туберкулінодіагностику мають бути недопущені до занять у колективі. Проте, існує суперечливість, адже Закон України про освіту і Конституція гарантують кожному право на освіту. Тож, можете сміливо відстоювати права своєї дитини знання.

Туберкулінодіагностика (проба Манту) – традиційний метод виявлення хвороби у дітей. Позитивна реакція – наявність напухання діаметром 5 і більше міліметрів. Негативна реакція проби спостерігається у здорових, неінфікованих мікобактеріями туберкульозу людей.

Тривожним сигналом для батьків стає і збільшення проби Манту у дитини. Таких діток відразу ставлять на облік у тубдиспансері і уважніше слідкують за їх здоров’ям. У Кіровограді працює санаторний дитячий навчальний заклад  (ясла-садок) №65 “Лукомор’я” для дітей з ранніми проявами туберкульозної інфекції, з малими та згасаючими формами туберкульозу. Тут, крім звичайної програми дитсадочка, проводяться традиційні та нетрадиційні методи загартування, специфічне лікування. Всі процедури вводяться до загальної системи роботи дитячого закладу за призначенням лікаря та за згодою батьків з урахуванням індивідуальних показників стану здоров’я та самопочуття дітей. Медичне обслуговування здійснюють медсестрами та педіатром. На базі закладу працює фізіотерапевтичний кабінет, в наявності якого апарат УВЧ з приставкою ЕВТ, безопіковий тубус кварц, електрофорез з лікарськими препаратами, маячний кварц – для групового опромінення дітей. Для профілактики захворювання дітям дають вітамінні чаї з настоянки шипшини,ехінацеї.

А ви давно перевірялись?

Оскільки стреси, відсутність здорового харчування, послаблений імунітет – все це може стати передумовою для розвитку хвороби, своєчасне виявлення туберкульозу є вирішальним фактором для ефективного лікування та попередження поширення.

Рання діагностика виявляє початкові форми туберкульозу, коли паличка Коха ще не виділяється і розпад легень не почався. На такому етапі хворобу лікують, так званим першим рядом препаратів і лікування може тривати 6-8 місяців. Якщо ж, хвороба переросла в відкриту форму, то лікування ведеться другим рядом препаратів: такі ліки дорожчі і саме лікування може тривати роками. На сьогодні, обидві групи препаратів закупаються державою і у Кіровоградському обласному протитуберкульозному диспансері є. За законом лікування хворих на туберкульоз контролюється на державному рівні і здійснюється безкоштовно.

Чим старші за віком особи, тим менше серед них неінфікованих. Так, у 40-річних тільки 5-10% людей негативно реагують на туберкульозний антиген. Тобто, 80 відсотків дорослого населення є носієм вірусу туберкульозу, проте не хворіють самі і не можуть заразити інших, аж поки хвороба, за рахунок несприятливих умов, не активізується.

Методами виявлення туберкульозу у дорослих є флюорографічне обстеження для дорослих.

Тому лікарі закликають людей щорічно проходити флюрограму, аби убезпечити себе і близьких від хвороби. Обов’язково в рамках медогляду проходять діагностику вчителі, медики, працівники сфери торгівлі.

Важливим методом виявлення туберкульозу є обстеження харкотиння на наявність мікобактерій у осіб, які тривалий час кашляють. Проте, відкрита форма хвороби може протікати і без кашлю.

Поліпшення добробуту, харчування, житлових умов, регулярна діагностика – шлях до впевненого і здорового майбутнього людини і держави загалом.

Настя Дзюбак

“Нова газета”

Фото звідси

Останні новини по темі
Кіровоградці вдягнуть червоні стрічки
Кіровоград. Молодіжний журнал "Гречка" www.gre4ka.com.ua Кіровоградці вдягнуть червоні стрічки
Галерею портретів від Клеопатри до наших днів представили в Кіровогарді
Галерею портретів від Клеопатри до наших днів представили в Кіровогарді
Читайте також

У п’ятницю, 24 травня в Кіровоградському райсуді продовжили засідання щодо обвинувачення контррозвідника Романа Червінського у перевищенні повноважень у справі, пов’...

20:26, 24 Травня, 2024

З кожним роком технології відіграють все більшу роль у нашому повсякденному житті, включаючи й фінансову сферу. І одним із найновіших та найзручніших розвитків в цьому напрямку ...

19:37, 24 Травня, 2024

Громади Кіровоградщини повідомили про загибель захисників. 

18:25, 24 Травня, 2024