За минулий рік захворюваність на туберкульоз у Кропивницькому збільшилась

10:45, 03 Квітня, 2018

У 2017 році питання протидії поширення туберкульозу та ВІЛ- інфекції/СНІДу визнане як одне із пріоритетних напрямків роботи галузі медицини та соціального захисту міста Кропивницького. У місті затверджено план заходів щодо реалізації Стратегії забезпечення сталої відповіді на епідемії туберкульозу та ВІЛ – інфекції/ СНІДу на період до 2020 року. Про це повідомляє прес-служба управління охорони здоров’я міськради Кропивницького. 

Дані про захворюваність на туберкульоз у Кропивницькому

За спостережними даними, у Кропивницькому поширеність туберкульозу знизилася на 5,3% і на 100 тис. населення, становить 82,3 випадків проти 86,9 у 2016 році (обласний показник 2016 року – 102,8). Захворюваність на туберкульоз в 2017 році збільшилась на 25,4% і склала 62,7 проти 50,0 у 2016 році (обласний показник 2016 року – 67,0). Смертність від туберкульозу знизилася на 47,2% і становить 4,7 на 100 тис. населення проти 8,9 у 2016 році (обласний показник 2016 року – 10,2).

У 2017 році в місті проведено 115986 флюорографічних обстежень від124265 запланованих (93,3%) за направленнями лікарів вторинного та первинного рівня надання медичної допомоги. Обстеження також проводились пересувним флюорографом, у якому взяли участь 5467 осіб. Під час обстежень було виявлено 51 випадок туберкульозу.

Необхідно відмітити також покращення показника охоплення новонароджених вакцинацією БЦЖ на 100 народжених живими з 89,1 у 2016 році до 99,0 у 2017 році (обласний показник 2017 року – 88,0).

План профілактичного обстеження дорослого населення із груп ризику щодо захворювання на туберкульоз торік иконанона 100%, всього проведено 12202 обстежень.

У 2017 році проведено 27932 туберкулінових проб серед дитячого населення від 4 до 14 років (показник 1000,0 на 1000 дитячого населення), вакциновано 2334 дітей проти туберкульозу (95,6% від річного плану), ревакциновано 672 дитини (99,9%). 

Туберкульоз. Симптоми 

Туберкульоз – широко поширене в світі інфекційне захворювання людини і тварин, що викликається різними видами мікобактерій з групи Mycobacterium tuberculosis complex (M. tuberculosis і іншими спорідненими видами) або інакше паличками Коха. Туберкульоз зазвичай вражає легені, рідше зачіпаючи інші органи і системи. Mycobacterium tuberculosis передається повітряно-крапельним шляхом при розмові, кашлі і чханні хворого. Найчастіше після інфікування мікобактеріями захворювання протікає у безсимптомній, прихованій формі (тубінфікування), але приблизно один з десяти випадків прихованої інфекції, в кінці кінців, переходить в активну форму. Інфекція Mycobacterium tuberculosis complex передається переважно повітряно-крапельним шляхом – через кашель, чхання, під час розмови на близькій відстані з інфікованим співрозмовником. Зазвичай недуга розвивається у людей з ослабленим імунітетом, а також у дітей, які проживають в контакті з хворими на туберкульоз, в сім’ях, які ведуть асоціальний спосіб життя або мають погані побутові умови (тісні сирі квартири, порушення санітарно-гігієнічних норм прибирання приміщень). Однак традиційно відокремлюють дві великі категорії групи ризику – медична та соціальна. У медичній групі знаходяться всі люди, хворі хронічними неспецифічними захворюваннями легень (хронічний бронхіт, бронхіальна астма), особи, які працюють на шкідливих виробництвах. Також схильні до зараження туберкульозом пацієнти з хронічною виразковою хворобою шлунку і дванадцятипалої кишки, хронічним пієлонефритом і гломерулонефритом, цукровим діабетом. У соціальній групі ризику знаходяться люди, які тривалий час перебувають у закритих установах, місцях великого скупчення собі подібних. Сюди входять не тільки в’язниці, але і, наприклад, будинки-інтернати для громадян похилого віку та людей з інвалідністю. 

Класичні симптоми туберкульозу легенів – тривалий кашель з мокротою, іноді з кровохарканням, які з’являтимуться на більш пізніх стадіях, тривала субфебрильна температура, лихоманка, слабкість, нічна пітливість, знижений апетит і, як наслідок, значне схуднення.

Симптоми, при виявленні яких обов’язковим є обстеження на туберкульоз:

-Продуктивний кашель із виділенням мокроти, що триває понад 2 тижні

-Втрата маси тіла

-Підвищення температури тіла

-Спітніння вночі

-Кровохаркання

-Біль в грудній клітці 

Діагностика туберкульозу заснована на флюорографії, рентгенографії та комп’ютерної томографії уражених органів і систем, мікробіологічному дослідженні різного біологічного матеріалу, шкірної туберкулінової проби (реакції Манту), а також методі молекулярно-генетичного аналізу (полімеразна ланцюгова реакція) та ін. Лікування складне і тривале, вимагає прийому препаратів протягом мінімум шести місяців. Осіб, які контактували з хворим, обстежують рентгенологічно або за допомогою реакції Манту, з можливістю призначення профілактичного лікування протитуберкульозними препаратами. При своєчасній діагностиці та дисциплінованому ставленні до лікування середній період спостереження, починаючи від постановки і закінчуючи зняттям з диспансерного обліку, становить від трьох до п’яти років – як для дітей, так і для дорослих.

Туберкульоз у дітей 

У дитини, інфікованої туберкульозом, немає симптомів хвороби, і він не поширює туберкульозні бактерії, тобто – інфекція в організмі є, але знаходиться під контролем імунітету. Треба сказати, що до 18 років інфікування туберкульозом відбувається у 90-95% людей в Україні, і велика частина цих людей залишається здоровими. Однак при ослабленій імунній системі (наприклад, на тлі ВІЛ-інфекції, діабету, стресу, гормональної перебудови в підлітковому віці, контакту з хворими на туберкульоз, недостатнього харчування і т.д.) інфікована людина, і особливо, дитина, може захворіти на туберкульоз в результаті розмноження бактерій туберкульозу, що знаходяться в її організмі. Розвитку захворювання також сприяє відсутність повноцінного харчування. Головну роль в профілактиці відіграє вакцинація дітей вакциною БЦЖ. Також важливо комплексно зміцнювати імунітет дитини, оскільки основну роль в реакції на інфікування організму грає ступінь імунного захисту. Третім правилом повинно бути відокремлення дитини з хворими на активний туберкульоз (краще санаторне лікування) і дотримання правил особистої гігієни.

Профілактика туберкульозу

Основним профілактичним заходом туберкульозу, як і більшості захворювань, є ведення здорового способу життя, відмова від шкідливих звичок, загартовування. Важлива і своєчасна діагностика, яка можлива лише при регулярному флюорографічному обстеженні хоча б раз на рік. За своєчасну організацію такого обстеження серед населення, згідно з чинним законодавством, відповідають керівники підприємств, навчальних закладів та лікувальних установ. У черговий раз варто нагадати про необхідність планової вакцинації БЦЖ, починаючи з перших днів життя дитини. Щеплення немовлят запроваджене з конкретною метою – уберегти дітей від смертності при зараженні туберкульозом. Жодна офіційна релігія не забороняє БЦЖ. 

 

Останні новини по темі
У Кропивницькому облаштують усі шкільні туалети
Знайденого мертвим 16-річного хлопця могли вбити через жінку, – родичі
Читайте також

Громади Кіровоградщини повідомили про загибель військовослужбовців.

18:07, 17 Квітня, 2024

У п’ятницю, 26 квітня, у Кропивницькому виступить відомий оркестр «Наоні» із двома програмами – для дітей та дорослих....

17:54, 17 Квітня, 2024

На Кіровоградщині змінили вид покарання для підлітка, який спричинив ДТП. Суд першої інстанції присудив йому один рік у в’язниці. Прокуратура оскаржила цей вирок в апеляційному ...

17:43, 17 Квітня, 2024