Назад дороги немає: українцям розповіли про загрози відтермінування медичної реформи

11:56, 13 Березня, 2020

 

Цьогоріч з 1 квітня має стартувати другий етап медичної реформи, відтермінування якої несе загрозу галузі охорони здоров’я на “вторинці”. Принаймні так вважає Національна служба здоров’я України. Адже останнім часом все частіше почала з’являтися інформація про те, що медреформу можуть відтермінувати.

 

Про це і говорили сьогодні, 13 березня, в Українському кризовому медіа-центрі представники Нацслужби здоров’я України, благодійного фонду “Пацієнти України”, лікарі з регіонів та журналісти під час пресконференції “Чим загрожує Україні відтермінування медичної реформи?” .

– Наразі ми отримали понад 1700 заяв від спеціалізованих закладів медичної допомоги, які очікують на підписання контракту з Національною службою здоров’я, – розповіла керівниця Національної служби здоров’я України Оксана Мовчан. – З огляду на поточні виклики НСЗУ вже уклала більше 50% контрактів з обласними центрами надання екстреної медичної допомоги. У нас може змінюватися тактика, але не може змінюватися стратегічна мета.

Від 1769 закладів охорони здоров’я НСЗУ отримала майже 10 тисяч пропозицій на різні пакети послуг.

– Майже всі пропозиції від закладів охорони здоров’я, які планували укласти контракт з Національною службою здоров’я опрацьовані, – каже директор департаменту договірної роботи НСЗУ Андрій Віленський. – На наступному тижні ми розпочинаємо підписання контрактів із закладами охорони здоров’я. З екстреною медичною допомогою сьогодні вже підписані договори. Ми розуміємо, що з 1 квітня заклади охорони здоров’я можуть почати працювати в нових умовах.

 

Наслідки, якщо медреформу відтермінують?

– Ми будемо марно витрачати ресурси, – коментує директор департаменту договірної роботи НСЗУ Андрій Віленський. – Коли запроваджується другий етап медреформи в першу чергу запроваджується принцип “гроші ідуть за пацієнтом”. Тобто там, де є потреба в медичній допомозі пацієнту, туди НСЗУ і скеровує ресурси, тому ці гроші використовуватимуться ефективно.

За його словами, з 1 квітня пацієнти зможуть отримати іншу якість послуг, яку Нацслужба буде моніторити.

– Договір з НСЗУ – це як знак якості. Для того, щоб укласти договір з НСЗУ заклад охорони здоров’я за певним видом послуг повинен відповідати вимогам: до персоналу, до обладнання, до процесів. Якщо цього немає, то заклад за цим пакетом послуг договір не отримує, – каже пан Віленський.

Натомість думка присутніх лікарів на пресконференції одностайна – час для змін настав. А серед наслідків відтермінування медреформи називають втрату лікарів в країні.

– Лікарі очікують, що вони почнуть отримуватимуть свою “білу” зарплату. Повірте жоден лікар не мріє, щоб йому це приносили у вигляді хабара, – каже завідувач нейрохірургічним відділенням Полтавської обласної лікарні ім. Скліфосовського Михайло Тончев. – Лікарі почнуть виїздити з України. Якщо їм не будуть платити тут, вони шукатимуть кращого місця. Найлегший шлях – перейдуть в приватні клініки, куди прийде пацієнт і платитиме гроші.

– Нехай ті високопосадовці, які прийматимуть доленосне рішення про затримку реформи чи навіть її скасування спочатку глянуть в очі сімейним лікарям Вознесенська, які вже отримують заробітну плату в чотири рази більше, ніж лікар-хірург мого закладу, і в очі хірурга, який чекає цю зарплату, – зазначив головний лікар Вознесенської міської багатопрофільної лікарні Володимир Красьоха.

– Це та медична реформа, що дасть кожному українцю доступ до гарантованого державою пакету медичних послуг. Для кожного українця вони дійсно будуть безкоштовні з 1 квітня. Тому пацієнти не те, що очікують, вони вже стомилися чекати на цю реформу, – каже виконавча директорка БФ “Пацієнти України” Інна Іваненко. – І кожне відтермінування відкидає нас назад до радянської системи Семашка.

Відзначимо, що з 1 квітня має запрацювати Програма медичних гарантій, тобто перелік безоплатних медичних послуг для українців на другому та третинному рівнях. За надання цих послуг пацієнтам НСЗУ платитиме безпосередньо медзакладам.

 

Останні новини по темі
Чи відвідувати приватні гуртки та розважальні центри, якщо у закладах освіти карантин?
537463
У багатоквартирних будинках Кропивницького встановлять загальні лічильники
Читайте також

Попельнастівська громада, що на Кіровоградщині, повідомила про загибель земляка, захисника Андрія Пасічника....

16:36, 19 Липня, 2024

В Україні, і зокрема у Кропивницькому, у рамках масштабної спецоперації правоохоронці провели 70 обшуків та оголосили 30 підозр службовцям структур, підпорядкованих Міноборони. ...

15:18, 19 Липня, 2024

Верховна Рада України у першому читанні ухвалила законопроєкт №11340, згідно з яким підозрювані й обвинувачені у корупційних злочинах зможуть не нести кримінальної відповідально...

15:17, 19 Липня, 2024