Профілактика дешевше за лікування: коли варто відвідати гінеколога

10:03, 07 Жовтня, 2022

Вчасний візит до лікаря може попередити розвиток багатьох захворювань, зокрема і онкологічних. А як щодо огляду у гінеколога — при яких симптомах варто записатися на візит якнайшвидше та які є методи профілактики онкологічних хвороб статевих органів у жінок? Про це «Гречці» розповів акушер-гінеколог, кандидат медичних наук Роман Прохоренко, який має 18 років досвіду лікування патологій матки.

Роман Прохоренко здобув освіту у Харківському медичному університеті, має сертифікат компетентності FMF та ліцензію FMF ID: 259083 (Fetal Medicine Foundation) — тобто може виконувати високоякісну кваліфіковану діагностику на апаратах експертного класу. Наразі чоловік переїхав до Кропивницького, де веде прийом медичному центрі 7’Я Clinic.

Коли не можна відкладати візит до гінеколога: симптоми

Профілактичний огляд варто запланувати раз на рік. При цьому може не бути якихось скарг на здоров’я чи симптомів, проте лікар проведе профілактичний огляд і призначить стандартне медичне дослідження. Це дозволить попередити різноманітні захворювання на ранніх етапах, або які вже є, проте поки протікають ще без симптомів — і вчасно вилікувати.

Проте є низка «тривожних сигналів», при виникненні яких записатися до гінеколога потрібно найближчим часом:

  • Зміна виділень. При нормі вони зазвичай є прозорими чи білими залежно від фази менструального циклу, без різкого запаху. Якщо вони стають жовтуватими, коричневими чи зеленуватими, мають домішки крові (не під час менструації), мають різкий неприємний запах чи супроводжуються дискомфортом — треба здати аналізи у гінеколога і вчасно вилікувати запалення, щоб воно не перейшло у хронічну форму.
  • Дискомфорт чи свербіж в районі статевих органів, зокрема і після сексу.
  • Біль внизу живота, який ще й супроводжується зміною виділень з піхви, також вказує на запальний процес.
  • Підвищена температура тіла, яка супроводжується болями чи дискомфортом у зоні малого тазу або зміною виділень, вказує на те, що запалення є саме гінекологічною проблемою. При цьому симптомі слід записатися на прийом якнайшвидше, адже підвищення температури вказує на гостру фазу запалення.
  • Нерегулярна менструація, збій менструального циклу.
  • Рясна менструація. Об’єм виділень під час менструації у жінок різний, і на нього впливає багато факторів. Проте якщо виділеня заважають комфорту життя — наприклад, супроводжується запамороченнями, падає рівень гемоглобіну, на ніч доводиться користуватися більше ніж одним гігієнічним засобом. Такі симптоми можуть вказувати на поліпи матки, гормональний дисбаланс.

«Зазвичай ці симптоми вказують на запалення чи венеричні інфекції. Чим раніше їх почати лікувати, тим швидше і дешевше це буде. Проте ігнорування симптомів призведе до хронічних форм, а ті у свою чергу можуть бути передумовами і онкологічних захворювань», — пояснив Роман Прохоренко.

Які аналізи призначають при профілактичному огляді

Акушер-гінеколог зазначив, що на сьогодні однією з проблем у системі охорони здоров’я України є відсутність звички проходити щорічний огляд у лікарів для попередження хвороб — навіть якщо немає скарг чи симптомів. А серед лікарів, профілактичний огляд у яких є обов’язковим для всіх жінок, є й гінеколог.

Під час профілактичного огляду гінеколог спочатку опитує, чи є якісь скарги, яка регулярність циклу (тому варто прихопити з собою менструальний календар), про статеве життя і види контрацепції, які використовує жінка.

Після цього лікар чи лікарка проводить огляд на кріслі з використанням гінекологічного дзеркала. Такі дзеркала продаються в одноразових наборах в аптеках і мають різний розмір: S, M, L. Якщо при огляді на кріслі ви відчуваєте біль, то причиною може бути невідповідний розмір гінекологічного дзеркала.

За допомогою гінекологічного дзеркала лікар оглядає слизову піхви і шийку матки, бере зразки на аналізи. Після гінеколог проводить пальпацію, перевіряючи матку і придатки. Проте пальпація є поверховим дослідженням, тому при підозрі на патологію чи відповідних симптомах лікар може порадити пройти ультразвукове дослідження, яке є точнішим.

 14

Під час огляду за допомогою дзеркала гінеколог бере зішкріб для двох аналізів: для визначення мікрофлори та на цитологію для виявлення раку шийки матки. Чому це важливо?

«Щорічний огляд дозволяє виявити онкологічні хвороби на ранніх етапах, а також доракові патології. Їх вчасне лікування дозволить зберегти комфорт життя жінки, адже воно не вплине ні на репродуктивну функцію, ні на гормональний баланс в організмі», — розповів Роман Прохоренко.

Це чи не єдиний вид раку, який можна попередити, а на початковій стадії виліковність становить 95%. Так, профілактичного огляду у гінеколога і здачі ПАП-тесту (цитологічний мазок) раз на рік достатньо для того, щоб вчасно виявити передракові патології у жінок.

«Вартість процедури ПАП-тесту, яка складає до 700 гривень раз на рік, значно дешевше за лікування, вартість якого може сягати десятків тисяч доларів», — підкреслив лікар.

Також під час щорічного огляду гінеколог проводить пальпацію грудей, щоб виявити патології. У віці понад 30 років жінкам радять також проходити додатково мамографію або УЗД молочних залоз для попередження раку грудей.

Особливо профілактичні візити до гінеколога актуальні для жінок віком від 30-35 років. Адже пік онкологічних гінекологічних захворювань за статистикою припадає на вік у 40-50 років, тому щорічний огляд у лікаря жінкам віком від 30 років дозволяє запобігти онкології статевої системи в подальшому.

prohorenko likar

Для запису на прийом до Романа Прохоренка у Кропивницькому телефонуйте за номерами:

  • +38 (099) 685 7557
  • +38 (093) 685 7557
  • +38 (096) 685 7557

Реклама

Останні новини по темі
Жителів Кіровоградщини попереджають про ймовірні гучні звуки: ситуація контрольована
uvaga 2
misto priroda
Міський простір у поєднанні з природою: три громади Кіровоградщини готуються відновлювати території після війни
Читайте також

У понеділок, 20 травня, проєкт «Баба Єлька», волонтери якого досліджують фольклор і історію Кіровоградської області, презентували першу серію власного документального серіалу. П...

17:50, 20 Травня, 2024

Три громади Кіровоградщини повідомили про загибель захисників.

17:30, 20 Травня, 2024

Вночі у неділю, 19 травня, в одному з мікрорайонів Кропивницького жителі прокинулися від вибуху та викликали поліцію — адже в цей момент в області не було повітряної тривоги....

17:05, 20 Травня, 2024