Як пацієнтові встановити інвалідність у 2025 році: покрокова інструкція

13:10, 01 Січня, 2025

З і січня 2025 року в Україні починає діяти нова система встановлення статусу людини з інвалідністю у медичних закладах. Пояснюємо, як пацієнти можуть оформити інвалідність.

Встановлення інвалідності: до кого звернутися

Нагадаємо, що після ліквідації системи МСЕК (медико-соціальної експертної комісії) з 1 січня 2025 року впроваджують оцінювання повсякденного функціонування людини. Це робитимуть експертні команди лікарів на базі лікарень, а дані пацієнтів будуть приховані, що дозволить зменшити корупційні ризики. Наприклад, на Кіровоградщині станом на грудень створили 39 експертних команд у 10 лікарнях.

На Facebook-сторінці Міністерства охорони здоровʼя опублікували розʼяснення, як пацієнтам оформити інвалідність у 2025 році.

Насамперед потрібно звернутися до свого лікуючого лікаря. 

Він має провести необхідні обстеження та за потреби виписати направлення на оцінювання повсякденного функціонування. Після пацієнт має підготувати пакет документів для медичної команди, зокрема:

  • паспорт, реєстраційний номер платника податків (за наявності), військово-обліковий документ (за наявності);
  • медичні довідки, які підтверджують діагноз та відображають актуальний стан здоров’я (зокрема і документи про раніше встановлену інвалідність);
  • документи, що засвідчують причини інвалідності (за наявності);
  • інші документи за потреби.

Всі документи, які пацієнт отримав  від МСЕК до 31 грудня 2024 року, залишаються чинними.

Підставами для направлення можуть бути встановлення, зміни причини чи закінчення строку інвалідності, оновлення рекомендацій індивідуальної програми реабілітації. Повний список цілей направлення на оцінювання повсякденного функціонування особи можна переглянути за посиланням.

Також потрібно обрати форму проведення оцінювання: очно, заочно, дистанційно (з використанням засобів телемедицини) або виїзною командою.

Як отримати чи оскаржити висновки щодо інвалідності

Лікар вносить інформацію до електронної системи та допомагає обрати заклад для оцінювання експертною командою. Після він має сформувати електронне направлення.

Адміністратор медзакладу має перевірити надані пацієнтом документи. Після перевірки електронна система автоматично визначає дату проходження оцінювання.

Після експертна команда лікарів отримує відповідну інформацію про пацієнта. При розгляді справи експерти можуть призначити додаткове обстеження — але лише одне. Весь розгляд справи не може тривати більше 30 днів.

За результатами розгляду експертна команда має дати висновок щодо встановлення або підтвердження інвалідності. Також пацієнт має отримати  рекомендації, які є частиною індивідуальної програми реабілітації.

Якщо пацієнт не погоджується з висновком експертної команди лікарів, він має право його оскаржити. Подати скаргу можна до Центру оцінювання функціонального стану особи​​ — безпосередньо або через лікуючого лікаря.

«Гречка» раніше повідомляла, чому і коли розформовують МСЕК, про проблеми при проходженні МСЕК, з якими стикаються військові під час повномасштабної війни.

Останні новини по темі
Читайте також

Сьогодні, 25 січня, Смолінська громада, що на Кіровоградщині, повідомила про загибель на фронті земляка-захисника Олександра Соломонідіна....

17:32, 25 Січня, 2025

У Кропивницькому волонтери етнографічного проєкту «Баба Єлька» запустили у продаж версію настільної гри «Монополія», яка знайомить гравців з історією, пам’ятками та бізнесами мі...

16:58, 25 Січня, 2025

У Світловодську, що на Кіровоградщині, бригадам екстреної медичної допомоги передали перші портативні УЗД-апарати, які дозволяють проводити діагностику безпосередньо на місці ви...

14:50, 25 Січня, 2025