Покупки в інтернеті або як вберегти себе від халепи

15:37, 10 Липня, 2019

Купівля будь-яких товарів онлайн вже нікого не здивує. Однак купівля товарів в інтернеті в українських реаліях має свої особливості, які варто знати, аби не потрапити в халепу. Так “Гречка” поцікавилася в юристки, голови громадської організації “Асоціація захисту прав споживачів+” Інни Стретович з Луцька про деякі секрети шопінгу онлайн.

Повернення товару: як правильно діяти

Зізнайтеся, як часто ви дивитеся умови повернення товару на сайті? А це, як відзначає експертка, варто робити.

– У нас дуже часто споживачі не відрізняють, коли він має повернути товар у зв’язку з тим, що він йому не підійшов через інтернет-магазин, а коли може повернути у зв’язку з тим, що товар неякісний, – каже Інна Стретович.

На сайті обов’язково має бути прописано, як повернути товар, якщо він якісний, але він вам не підійшов, зокрема, хто за це платить.

– Бо дуже часто здирають гроші і вимагають, що споживач відправив товар і ще й заплатив за доставку, – відзначає юристка.

Однак, якщо на сайті не прописано, як повернути товар, а товар ви отримали в кур’єрській службі і зрозуміли, що він не той, який ви замовляли, то варто вірно все зазначити в акті, який надає кур’єрська доставка. Мовиться про зазначення причини – “товар не відповідає замовленню”. Але для цього, за словами юристки, треба завжди правильно оформлювати замовлення.

– Перед поверненням треба зробити ряд кроків, щоб ви могли точно гарантувати потім свій захист, – розповіла Інна Стретович. – Сайт, на якому робите замовлення, має вам надати підтвердження, що ви замовили, в якій кількості та за якою ціною.

Якщо ви отримали замовлення, прийшли додому і лише там з’ясували, що товар не підійшов за особистими параметрами, то не використовуючи товар, варто переглянути на сайті магазину порядок повернення.

– Зазвичай треба звернутися з письмовою заявою, бо дуже часто інтернет-магазини кажуть, що “передзвоніть в колл-центр і ми протягом місяця розглядаємо”. Однак час тягнеться, а 14 днів, протягом яких споживач має право повернути товар – проходять, – каже юристка. – Тому, якщо хочете повернути товар, не використовуєте його, то пишете заяву і відправляєте до цього інтернет-магазину на електронну пошту, зазначену на цьому ж сайті. Якщо електронної пошти немає, то телефонуєте так, щоб був запис розмови і обов’язково уточнюйте прізвище, ім’я, по-батькові особу, з якою домовляєтеся про повернення. Якщо мовиться про повернення у зв’язку з тим, що погана якість товару – не ведіться на “ми вам через місця вирішимо питання, передамо в якусь службу, що займається розглядом звернень споживачів”, а одразу пишемо заяву про те, що придбали товар, який має недолік і просите відремонтувати, повернути кошти або замінити товар.

 

Європейське законодавство в українських реаліях

За словами фахівчині, Україна і так не встигала за імплементацію законодавства в сфері захисту прав споживачів, зокрема, договорів, контрактів, інтернет-магазинів. А нині європейське законодавство знову змінюється.

– Вся Європа, весь світ наголошує, що все іде в цифровий формат і треба дуже швидко реагувати. Однак Україна не реагує так швидко, на жаль, – зауважила Інна Стретович.

 

Як вдало повернути товар і не попастися на хитрощі інтернет-магазинів

– Коли іде повернення товару, то інколи це вже дуже пізно, – каже юристка. – Ми говоримо про те, що може бути якийсь недолік в роботі інтернет-магазину, або не так пояснили, або споживач не так прочитав, або просто людський фактор. Тому, як тільки відкриваєте сайт, то вже маєте перевірити інформацію про продавця. Це працює, як у звичайному магазині.

Тобто має бути конкретна інформація про магазин: або це підприємець, або це фірма. Має бути назва, код реєстрації фірми, які можна перевірити онлайн за допомогою ресурсу на Мінюсті. Також зверніть увагу на адресу магазину, особливо, це важливо, якщо потім доведеться писати звернення. До речі, усі звернення (скарги, зауваження, пропозиції) радять писати у письмовому вигляді й надсилати, або через електронну пошту, або на поштову адресу рекомендованим листом. Також варто перевірити умови купівлі товару, його повернення, а також гарантії товару.

– Крім того, коли купуєте товар, то не полінуйтеся поцікавитися його повною характеристикою, – відзначила Інна Стретович.

Також, коли придбали товар звертайте на те, що вказано в чеку.

– Тобто дивимося на яку платіжну систему вас відсилає. Пам’ятайте, якщо вказано підприємця, а ви бачите, що отримувач грошей зовсім інша особа, то закриваємо сайт і далі не працюємо. Те саме з фірмою: якщо є зареєстрована фірма, а отримувач платежу – незрозумілі реквізити, то не ризикуйте. Це буде ризик і не на вашу користь.

Валерія Жовтун. Фото retailplatforma.com

 

Останні новини по темі
В Олександрівському районі дістали зі ставка тіло чоловіка (ФОТО)
sta
street light 002
На дорогах Кіровоградщині планують встановити автономне освітлення
Читайте також

Шорти — це базовий елемент гардероба на літній сезон. Якщо ви ще в пошуках свого ідеального фасону, то ця стаття для вас. У 2024 році жіночі шорти стали набагато зручнішими, адж...

10:55, 18 Липня, 2024

Кропивницький регіон долучився до проєкту «Укрпошта.Аптека», в рамках якого можна замовити доставку ліків до найближчого поштового відділення. Для цього достатньо мати телефон.&...

10:30, 18 Липня, 2024

У Кропивницькому сьогодні, 18 липня, через аварійні роботи жителі мікрорайону Радист тимчасово залишилися без води....

10:09, 18 Липня, 2024