Безглютенові продукти: данина моді чи життєва необхідність?
Останнім часом все більшої популярності набувають різноманітні дієти: кето, інтервальне голодування, монодієти та багато інших. Серед них досить відома безглютенова. Що ми знаємо про неї?
Почнемо з простого
Глютен – це клейковина – речовина, що входить до складу білка більшості злакових продуктів: пшениці, ячменю, жита. По суті, це те, що допомагає з них зробити пружне тісто, яке потім стане пишною випічкою.
Теорія про те, що така дієта призводить до зниження ваги так досі науково і не підтверджена. Але те, що відмова від випічки зменшує сантиметри на талії – беззаперечний факт!
Звідки вона бере походження?
Відмову від глютену запропонували австралійські педіатри, коли помітили, що діти, які вживають небагато злаків менше страждають на целіакію (хронічне захворювання тонкої кишки, унаслідок чого виникають розлади та зміни в обміні речовин).
Непереносимість глютену може призвести до порушень у роботі шлунково-кишкового тракту, а також репродуктивні відхилення, остеопороз, затримки мовлення і багато іншого. Єдиний вихід у цьому випадку — відмова від глютену.
За статистикою в Україні 1 дитина з 300 може мати непереносимість глютену. Крім цього, такої дієти дотримуються й діти з аутизмом або з аутичним синдромом.
Мама маленького Назарчика Наталя з Кропивницького розповідає:
– У нас виявили порушення розвитку мовного апарату. І менше ніж півроку тому встановили, що це через непереносимість глютену. Дотримуватися такої дієти надзвичайно складно. Бо якщо хліб можна замінити хлібцями з гречки, рису або кукурудзи, то значно складніше пояснити дитині, що не можна солодощів.
Список продуктів, які містять цю речовину набагато більший, ніж ми можемо собі уявити: ковбаси, солодощі, сири, сухі сніданки, хліб, напівфабрикати, соуси та багато інших.
Мережа супермаркетів «Файно Маркет» з квітня 2020 року розширила свій асортимент і сьогодні пропонує безглютенові продукти. Їх можна знайти на окремих полицях. На них хліб, печиво, вафлі, мучні суміші, пластівці мають маркування «gluten-free», згідно стандартам Європейського Союзу.
Список магазинів, де можна знайти безглютенову продукцію:
- м. Кропивницький, вул. Бєляєва, 9;
- смт. Компаніївка, вул. Паркова 12-а;
- смт. Вільшанка, вул. Центральна 9;
- м. Кропивницький, вул. Архангельська, 2;
- м. Кропивницький, вул. Шевченка, 27;
- м. Кропивницький, пров. Великовиськівський, 1/1;
- м. Кропивницький, проспект Університетський, 21а;
- м. Кропивницький, вул. Короленка, 34 А;
- м. Олександрія, вул. 6-го Грудня, 139 А;
- м. Кропивницький, вул. Вокзальна, 20 кор.1;
- м. Кропивницький вул. Попова, 15/18;
- смт. Помічна вул. Перемоги, 85;
- м. Кропивницький, вул.Генерала Жадова, 23-а;
- м. Кропивницький, вул. Василя Нікітіна, 17;
- смт. Завалля, вул. Соборна, 18;
- м. Помічна вул. Перемоги, 92-б;
- м. М. Виска, ул. Шевченка, 1-б;
- м. Гайворон, ул. Василия Стуса, 29.