Обшуки волонтерів та журналістів: як діяти, коли до вас завітали правоохоронці

14:53, 08 Вересня, 2022
obshuk copy

 В Україні почастішали випадки обшуків у громадських діячів, волонтерів та журналістів. Як правильно діяти в такій ситуації та як за законом повинні проходити обшуки – розповість “Гречка”.

 

Протягом останніх місяців все частіше у мережі з’являється інформація про обшуки у людей, пов’язаних із забезпеченням гуманітарної допомоги, волонтерством чи медійною діяльностю.

Для прикладу, 23 серпня, київські поліцейські та працівники СБУ Кропивницького провели обшуки у журналістки, редакторки видання “Без купюр” Наталії Кривошей. У неї вдома шукали ботоферму. Перевіривши все, в тому числі і всі гаджети Наталії, нічого не знайшли. На цьому поки що історія закінчилася.

Львівський волонтер Святослав Літинський, який займається постачанням автівок для військових, повідомив, що сьогодні зранку правоохоронці почали в нього обшуки, про що він написав на своїй Facebook-сторінці.

У травні в Кропивницькому був випадок затримання групи людей, які займалися постачанням автівок із закордону. За версією слідства, автівки, завезені під виглядом гуманітарної допомоги, доставили до Кропивницького, аби продати місцевому мешканцю. Серед затриманих – керівник та член однієї із загальноукраїнських громадських організацій. Досудове розслідування триває.

Ця інформація у соцмережі набула розголосу, де люди почали підтримувати ймовірних “псевдоволонтерів”. Користувачі соцмережі у коментарях під новиною про це затримання почали засуджувати дії влади і вказувати на неоднозначність ситуації. Чи дійсно діяли учасники “злочинної групи”, як їх охарактеризували при затриманні, незаконно, достеменно поки невідомо.

Як діяти, коли до вас прийшли з обшуками?

Найперше, вам повинні пред’явити ухвалу слідчого судді, в якій зазначені підстави для обшуку, хто вповноважений його проводити, хто клопотав про нього та приміщення і речі, які підлягають обшуку.

Копію такої ухвали повинні надати вам.

Спеціалісти юридичної компанії «Міллер» для “The Village” пояснили, що під час дії воєнного стану, якщо суд не працює з об’єктивних причин, спричинених війною, то дозвіл на обшук може давати керівник відповідної прокуратури, що він засвідчує своїм підписом.

Далі, ви повинні знати, що маєте право на присутність вашого адвоката. Заборонити його викликати правоохоронці не маєть права. Долучитися до обшуку адвокат може на будь-якій стадії цього процесу.

Якщо ж власного адвоката не маєте, але хочете, щоб у вас був правник, то правоохоронці зобов’язані викликати його із відділу безоплатної правової допомоги. Такі відділи діють у всіх регіонах України, за виключенням тих, де наразі через війну, об’єктивно вони не можуть функціонувати.

Перед обшуком слідчі повинні оголосити анкетні дані всіх учасників обшуку. Юристи радять їх занотовувати.

Одразу ж вам повинні оголосити про ваші права та обов’язки в ході обшуку.

В обшуку також мають право брати участь окремі спеціалісти для консультацій, представлені слідчими та запрошені поняті.

Проте, на час дії воєнного стану можуть понятих і не запрошувати, якщо це неможливо фізично чи ж загрожує їхньому життю чи здоров’ю.

Оглядати речі, які підлягають обшуку, повинен лише слідчий. Всі інші, хто залучений може лише спостерігати або коментувати процес.

Також слідчий може обшукати людину, присутню в обшукуваному приміщенні, якщо він підозрює, що вона може мати предмети чи документи важливі для провадження.

Знайшовши те, що шукали, правоохоронці повинні припинити обшук. До того ж слідчий може вилучити речі, які навіть не були вказані в ухвалі, але вони важливі для кримінального провадження. Наприклад, наркоти, зброю чи боєприпаси вилучають обов’язково.

Результати обшуку, в тому числі перелік вилучених речей, чи документів, обов’язково повинні внести в прокол. Ви маєте право перевірити достовірність інформації в цьому протоколі. При цьому юристи радять бути дуже уважними до всіх деталей.

Знову ж таки, через війну алгоритм складання протоколу може бути змінений. Зокрема, слідчі дії можуть фіксувати на камеру, а перенести результати в протокол протягом 72 годин. Обов’язково вам повинні надати змогу ознайомитися з цим протоколом.

Якщо обшукують фірму чи підприємство.

Підприємствам і фірмам радять бути завжди готовими, що до них можуть прийти з обшуками.

Як зазначили юристи Сергій Погребной та Сергій Смірнов для “Youcontrol”, ще до обшуку компанія повинна обзавестися адвокатом, попередньо з ним укласти договір й одразу ж його викликати в разі обшуку.

Також важливо, щоб колектив компанії був готовий до обшуку і знайти свою роль у плані, як в такому разі діяти.

Компаніям радять мати спеціального аналітика, який аналізувати інформацію стосовно, ймовірних обшуків. Він повинен буде завчасно попередити про загрозу.

Всі чернетки та непотрібні папери варто одразу знищувати.

Крім того, потрібно подбати про технологічний захист компанії. Тобто правильно налаштувати безпеку всієї ІТ-інфраструктури. Також налаштувати інформаційний захист через системну роботу з антикризовими комунікаціями та роботу з громадскістю.

Коли ж вже прийшли з обшуком, то найперше потрібно повідомити керівництво та адвоката. Діяти так, як вказує адвокат.

Знову ж таки, як і у випадку із обшуками приватних осіб, потрібно перевірити всю наявну документацію та документи правоохоронців, які вказують на законність обшуку.

Працівникам техніку варто одразу вимкнути та тримати при собі особисті речі.

Потрібно фіксувати всі дії правоохоронців та знову ж таки, як і у випадку з обшуками окремих осіб, ретельно перевіряти складені протоколи та перелік вказаних там речей, документів і подібного.

 

Останні новини по темі

Як перевірити свій страховий стаж онлайн?

Depositphotos 98009342 S
sz

Оновили правила: як зареєструватися на прийом до центру зайнятості

Читайте також

Кропивницька волонтерка Наталія Свистун оголосила про збір матеріалів для виготовлення окопник ...

17:15, 9 Грудня, 2023

Дві громади Кіровоградщини повідомили про загибель захисників. 

16:54, 9 Грудня, 2023

За підсумками поточного року найкращі спортсмени Кіровоградщини у 2024 році отримуватимуть обласні ...

15:48, 9 Грудня, 2023