Відбудова України для людей і природи: чому зелене відновлення важливе на шляху інтеграції до ЄС

13:17, 26 Вересня, 2022

На Україну очікує наймасштабніша після Другої світової війни в Європі відбудова. Основа майбутньої стратегії повоєнної відбудови – зелене або стале відновлення, тобто таке, що не шкодить людям, природі і клімату.

Фахівці Центру громадського моніторингу і контролю наголосили на важливості зеленого відновлення, оскільки дотримання екологічних стандартів є частиною вимог Євросоюзу до України в рамках інтеграційного курсу нашої країни до ЄС.

Відтак, спеціалісти підготували роз’яснення про те, що передбачають принципи сталого відновлення, як відбуватиметься екологічна відбудова нашої держави і чому це надзвичайно корисно для України.

Екологічність як вимога ЄС

У липні в швейцарському місті Лугано відбулася презентація проєкту Плану відновлення України. План буде гнучким та динамічним, змінюватиметься відповідно до обставин і потреб. А це значить, що Україна може керуватися не лише принципом «відбудувати краще, ніж було», а й «відбудувати екологічніше».

Відновлення України не стане поверненням до довоєнного стану. Це буде повноцінна розбудова на засадах сталого розвитку та з урахуванням європейського зеленого курсу. Перед Україною стоять масштабні та важливі задачі: відновлення критичної інфраструктури, забезпечення енергетичної безпеки країни, прискорена імплементація законодавства ЄС щодо боротьби зі зміною клімату та адаптації до неї тощо.

Крім того, розбудова зеленої економіки в Україні є основою Угоди про Асоціацію з ЄС. Зелена економіка – це ефективне використання ресурсів, які зменшують рівень забруднення навколишнього середовища, дозволяють більш ефективно використовувати енергію та ресурси, зберігають природу, а в результаті – сприяють зростанню зайнятості та доходів.

Експерти впевнені, що модернізація української економіки та інфраструктури в спосіб, що підтримує та розвиває природні екосистеми, а не вичерпує їх, створить чимало переваг для української економіки та суспільства. Зокрема, посилить безпеку країни при зменшенні залежності від імпорту викопного палива, прискорить економічний розвиток та допоможе створити робочі місця, зменшить забруднення, що буде корисним для здоров’я населення.

Про це йдеться у звіті «Україна: стале економічне відновлення для людей і природи», який підготували WWF Центральної та Східної Європи, WWF-Україна спільно з Бостонською консалтинговою групою (Boston Consulting Group (BCG), який було презентовано під час онлайн конференції, організованої за медійної підтримки Медіацентру Україна – Укрінформ.

vtraty economicy

Екологічна безпека як частина загальної безпеки

За даними звіту, через війну понад 6 мільйонів українців не мають або мають обмежений доступ до чистої води, мільйони українців змушені були покинути свої домівки. Люди мають обмежений доступ до лісів, бо ті заміновані. Шкода, яку війна завдала природі, оцінюються в мільярди доларів. Житловому та нежитловому комплексу інфраструктурі надано збитків на суму 110 мільярдів доларів станом на серпень 2022 року.

Тому екологічна безпека як основа економічного розвитку, добробуту і виживання має стати частиною безпекової парадигми України, впевнений виконавчий директор WWF-Україна Богдан Вихор.

«Ще до війни Україна, як і решта світу, стикалася із серйозними екологічними викликами: дефіцитом прісної води, деградацією ґрунтів, забрудненням річок та морів, посухами і лісовими пожежами. Війна в Україні показала глибину екологічної кризи й важливість збереження природного капіталу, від якого залежимо. Ми, українці, зараз платимо дуже високу ціну, виборюючи своє майбутнє. Завдяки міжнародним партнерам-лідерам, які готові допомогти своїми знаннями та ресурсами, маємо унікальну змогу створити не лише вільне майбутнє, а й загалом краще, більш стале, у якому будуть умови для розквіту людей і природи. Українське громадянське суспільство готове докласти зусиль для цього», – підкреслив він.

Інвестиції у майбутнє

План відновлення України має бути орієнтований на майбутнє. Це означає, що всі інвестиції мають сприяти трансформаціям і нести в собі чіткі вимоги щодо сталого розвитку, збереження і бережливого поводження з природними ресурсами.

Томіслав Чорак, керуючий директор і партнер BCG, наголосив, що українці матимуть доступ до нових технологій та зможуть скористатися своїми знаннями у цифрових технологіях аби відбудувати житло та інфраструктуру, які орієнтовані на потреби людей. Технології також допоможуть відбудувати стале сільське господарство і впровадити низьковуглецеві технології у промисловості, транспорті та енергетиці.

«Знадобиться сильне лідерство та наполегливість у відновленні України в спосіб дружній до природи та економіки. І це поєднання можливе, але планувати треба вже зараз», – сказав він.

Хубі Майнеке, глобальний керівник напряму «Клімат і сталий розвиток», додав, що планування до відновлення України вже почалось. Але передбачаються дуже великі витрати.

«І ми повинні працювати саме на довготривалі перспективи, думати про майбутнє – інтеграція України в ЄС, відокремлення від росї. А головне – ми маємо пам’ятати: унікальна природа України постраждала, екосистема постраждала. Ми маємо з цим працювати», – сказав він.

 

 

Останні новини по темі
Порушення під час онлайн-уроків: як виявити та куди звертатися батькам
ditydistanz
NP1
Кропивницьких перевізників запрошує до співпраці поштова компанія
Читайте також

В громадах Кіровоградщини родинам полеглих воїнів передали державні нагороди, якими захисників відзначили посмертно....

17:06, 21 Квітня, 2024

Роман Червінський, якого обвинувачують у перевищенні повноважень і якого мали відпустити з-під варти 19 квітня, вже другу добу не виходить на зв’язок. Про його місцезнаходження ...

17:01, 21 Квітня, 2024

Громади Кіровоградщини повідомили про загибель захисників. 

16:37, 21 Квітня, 2024