Здорожчання пального в Україні: чого очікувати на кінець року

14:53, 15 Листопада, 2023

В Україні у першій половині року, попри усі невтішні прогнози щодо економічної ситуації у країні, вартість пального падала, а від липня, коли інфляція в країні стабілізувалася, а економічна ситуація поліпшилась, ціни на пальне почали зростати. Більше того, восени ціни на пальне побили історичний рекорд — вперше вартість бензину на стелах АЗС сягнула 55 гривень за літр.

Які фактори зараз впливають на вартість пального та що буде з цінами наприкінці року пояснили у Центрі громадського моніторингу та контролю.

Рішення уряду, що обійшлось у 10 гривень за літр

Падіння цін у першій половині року та зростання у другій половині стосувалось усіх видів автомобільного палива. Так, за даними “Консалтингової групи А-95”, бензин А-95 1 січня коштував в середньому 52,00 грн/л, до 22 червня він подешевшав до 44,54 грн/л, після чого розпочалось зростання ціни: 10 листопада літр А-95 коштував 55,50 грн/л.

Дизельне пальне на початку січня коштувало 55,13 грн/л, в другій половині червня — 43,10 грн, 10 листопада — 55,77 грн/л. Автомобільний газ, який на початку січня коштував 29,43 грн/л, наприкінці червня — 21,91 грн/л, а зараз — 33,54 грн/л.

Таке зростання цін на пальне у другій половині року пов’язане з рішенням Кабінету міністрів, ухваленим на початку липня, щодо скасування пільг, введених для бізнесу в перший місяць війни: акцизний податок на нафтопродукти повернувся на рівень початку 2022 року, а ставка ПДВ зросла з 7% до 20%.

Інший фактор, що вплинув на ціну пального в останні чотири місяці, — зростання світових цін на нафту. У вересні вартість барелю нафти Brent сягнула найвищого за рік рівня — 95 доларів.

У жовтні та на початку листопада ціни на бензин та дизельне пальне стабілізувались. За тиждень від 6 до 12 листопада вартість літру бензину А-95 зросла на 7 копійок, а дизелю — на 4 копійки.

Водночас, ціна на автомобільний газ стабільно продовжує зростати: з 6 листопада літр автогазу здорожчав на 2,53 гривень. Причина цього — блокада пунктів пропуску на кордоні польськими перевізниками.

Як пояснює директор “Консалтингової групи А-95” Сергій Куюн, на Польщу припадає приблизно 35% імпорту скрапленого газу. Цистерни з автогазом змушені стояти в загальних чергах, і якщо раніше газовоз робив 4 поїздки за місяць, то тепер може встигнути максимум 2. Також подорожчання автогазу зумовлене зростанням цін на світових ринках, внаслідок скорочення видобутку у Росії.

Що буде з цінами наприкінці року?

Розраховувати на зменшення вартості пального найближчим часом не варто: ціни на бензин та дизельне паливо в короткостроковій перспективі можуть навпаки дещо зрости. Про це йдеться у інфляційному звіті Національного банку України за жовтень.

“У короткостроковому періоді зростання цін на пальне пришвидшиться, що чинитиме також непрямий проінфляційний вплив на вартість інших товарів та послуг. З наступного року ціни на пальне стабілізуються завдяки поступовому зниженню світових цін на нафту”, — йдеться в документі.

Ціна на автогаз також продовжить зростати. За словами Сергія Куюна, проблема з цим видом пального триватиме щонайменше до кінця листопада, поки перевізники не знайдуть нові шляхи постачання в обхід заблокованих поляками пунктів пропуску, або ж не збільшать залізничні перевезення. Однак, до якої межі може зрости вартість пального — спрогнозувати важко.

Останні новини по темі
Купив ділянку на OLX: поблизу Козачого острову встановлюють огорожу (ДОПОВНЕНО)
У Кропивницькому начальниця управління освіти залишиться на посаді: прокуратура готує апеляцію (ДОПОВНЕНО)
Читайте також

Роботи художників і художниць з Кіровоградщини потрапили до міжнародної пересувної виставки «Покоління війни». Розповідаємо, що це за роботи і як можна долучитися до проєкту....

10:39, 4 Березня, 2024

Публікуємо добірку культурних заходів, майстер-класів, лекцій, концертів та вистав, які відбудуться у Кропивницькому протягом цього тижня, з 4 по 10 березня....

15:44, 3 Березня, 2024

На сайті офіційного інтернет-представництва Президента України розмістили електронну петицію про присвоєння військовослужбовцю із Кіровоградщини Івану Гончаренку звання Героя Ук...

14:07, 3 Березня, 2024