Коли рідна людина на фронті: як підтримати себе та інших

11:05, 06 Грудня, 2023

В Україні другий рік триває війна. Чимало дружин лишилися без своїх чоловіків, які захищають країну. Як можна допомогти тим, хто чекає рідних з війни і як організувати допомогу самій собі – розповімо сьогодні на “Гречці”.

Порадами про допомогу поділилася психологиня і дружина військового Світлана Ройз на своїй Facebook-сторінці.

Як допомогти тим, хто чекає рідних з війни

  • Не варто задавати жінкам/мамам, чиї чоловіки на нулі – питання “з цікавості”. Це забирає в них сили, яких і так обмаль. Відповідь на ці питання нічого не змінить. Краще потурбуватися про того, з ким розмовляєш, вислухати те, що будуть розповідати (якщо будуть) про почуття, страхи, потреби.
  • Рекомендовано питати, яка саме дружинам/мамам військових важлива підтримка. Бути поруч, давати спокій. Навіть самі ці питання будуть опорою.
  • Краще не давати порад. Якщо є можливість – пропонувати конкретну допомогу. Коли людина каже про свої емоції – їй важливо, щоб її вислухали, не давали порад, не лякали, не заганяли те, що вона відчуває, в тінь. Бо від цього ще самотніше і тривожніше. Просто скажіть, що на вас можна розраховувати. Тільки після цього будуть працювати поради.
  • Не варто дратуватися, коли дружина/мама повторює щось по кілька разів, чи щось забуває. Це нормально, коли вони стають менш зібраними, розфокусованими.  
  • Варто допомогти привезти продукти, винести сміття, заїхати на пошту(і для дружини, і особливо для літніх мам), взяти дітей, щоб мама могла відпочити – піти в перукарню, до психолога чи поспати, просто побути наодинці. Якщо є можливість організувати дозвілля – зробіть це. 
  • Добре буде запропонувати підвезти дружину військового. Особливо якщо потрібно вести дітей до школи, в садочок чи лікарню.

Як дружині  (мамі, сестрі, нареченій) військового допомогти самій собі

  • Купувати собі квіти, подарунки, займатися спортом. Нагадувати собі – що треба зберегтися. В тому числі зберегти жагу до життя. 

“Це важливо і для мене, і для чоловіка, і для дітей. І зараз це мій особистий виклик, бо іноді від втоми хочеться на це забити. В цей момент я одягаю сукню, роблю макіяж і ходжу по дому так, наче мене крім дітей, батьків, коли вони поруч, і кішки ніхто не бачить”, – розповідає Світлана Ройз, чоловік якої також зараз у війську.

  • Не боятися просити про допомогу. Треба дозволити собі спиратись не тільки на себе і близьких, адже це спільна відповідальність.

“Також варто розуміти, що не всі мають бути в ЗСУ. Можна бути корисним для країни будь-де. Головне, щоб насправді людина відчувала, що це і її відповідальність”, – підкреслила психологиня.

Останні новини по темі
Читайте також

Сьогодні, 24 січня, у Кропивницькому на шести вулицях та одному провулку низка будинків залишилися без води....

15:10, 24 Січня, 2025

На Закарпатті прикордонники разом із рятувальниками врятували 24-річного мешканця Кіровоградщини, який намагався незаконно перетнути кордон із Румунією....

14:37, 24 Січня, 2025

У місті Долинська, що на Кіровоградщині, відкрили палац спорту «Star Gym». Його реконструкція тривала два роки й коштувала громаді близько 5 мільйонів гривень....

14:06, 24 Січня, 2025