Органічне землеробство: можливості та переваги для фермерів України 

12:15, 12 Грудня, 2024
РЕКЛАМА

Сьогодні світова продовольча система переживає нелегкі часи. Це пов’язано насамперед зі зростанням нестабільності в сільському господарстві, зумовленого змінами клімату, відсутністю продовольчої безпеки та постійною залежністю агровиробництва від хімічних речовин, які загрожують здоров’ю людей і навколишньому середовищу. Тож коли, як не тепер, зробити рішучий крок, максимально зосередивши увагу і ресурси на перевірених часом та багатовіковим досвідом рішеннях, а саме — перейти на органічне землеробство. 

Чому це важливо 

На відміну від традиційного сільського господарства, основою якого є інтенсивне застосування пестицидів і мінеральних добрив, органічне землеробство базується на принципах, зосереджених на екологічному різноманітті, природних речовинах і здоровому ґрунті. При цьому допускається використання біологічних ЗЗР, добрив і стимуляторів росту рослин, до складу яких входять тільки натуральні компоненти з доведеною ефективністю.  

Завдяки таким біотехнологіям виробникам органічної агропродукції вдається дотримуватися науково підтверджених практик, що ґрунтуються на аналізі екосистеми і розглядають сільське господарство та природу як цілісну й взаємопов’язану систему.  

Звісно, не можливо ігнорувати той факт, що завдяки промисловій революції, зокрема розвитку хімічної галузі, врожайність сільськогосподарських культур почала зростати до рекордних значень. Однак синтетичні засоби захисту рослин і мінеральні добрива мають й цілий ряд недоліків, оскільки здатні закислювати ґрунт, накопичуватись в різних частинах екосистеми і проникати в джерела води, роблячи їх потенційно небезпечними для здоров’я людини.  

Крім того, активне використання пестицидів часто призводить до виникнення резистентності комах й шкідників до діючих речовин хімічних препаратів, провокує зменшення кількості корисної ентомофауни і ґрунтової мікробіоти, в результаті чого відбувається деградація ґрунтів і зниження врожайності польових культур.  

З огляду на ці факти, все більше споживачів прагнуть вживати у їжу продукти, вирощені без застосування пестицидів. Зростає й кількість господарств, що намагаються відійти від деяких згубних аспектів сільського господарства, повертаючись до методів, які використовували наші предки: сівозміна, посів сидератів, вирощування бобових культур у якості альтернативи азотним добривам, відмова від трансгенного насіння й агресивних ЗЗР, зокрема гербіцидів на основі гліфосату. 

Чому це вигідно 

Оскільки попит на органічну продукцію в Україні зростає, пропозиція також має збільшуватися, щоб покривати всі запити споживачів. Для аграріїв, які тільки розпочинають свою справу, органічне землеробство може стати ідеальною точкою для старту і в подальшому приносити хороші прибутки. А для крупних промислових виробників, які не наважуються перейти на натуральне господарство, виробництво органіки могло б стати перспективним напрямком для розвитку і розширення бізнесу. Адже органічне землеробство має цілий ряд унікальних переваг порівняно з традиційним:     

  1. Зменшення викидів у атмосферу. При переході на органічне землеробство відбувається зниження викидів парникових газів і покращується стійкість агроценозів до змін клімату. Таким чином, вдається підтримувати існування дикої природи, що знаходяться під загрозою.  
  2. Підвищення родючості ґрунту. Завдяки відмові від пестицидів, значно покращується біорізноманіття, яке сприяє утриманню вологи та накопиченню поживних елементів у ґрунті. У результаті органічне сільське господарство стабілізується й набуває стійкості до різноманітних екстремальних умов.  
  3. Нижчі виробничі затрати. Хімічні добрива та пестициди, якими б ефективними не були, коштують дорого. А враховуючи їхній негативний вплив на навколишнє середовище, важко виправдати будь-яку вартість. При цьому деякі біологічні препарати коштують дешевше, ніж їхні хімічні аналоги, і за умов профілактичного застосування можливо досягти зниження норм витрат.  
  4. Вихід на міжнародні ринки. Виробництво сертифікованої органічної продукції дозволяє аграріям нарощувати експорт та розширює можливості виходу на світовий ринок. Адже у європейських та багатьох інших розвинених країнах стрімко зростає попит на натуральні продукти харчування, тож за дотримання відповідних вимог і стандартів українські виробники органіки можуть зайняти відповідну нішу з експорту своєї агропродукції. 
  5. Покращення економіки. Інтегрування та збільшення виробництва органічної продукції сприяє створенню нових робочих місць та стимулює розвиток сільськогосподарського бізнесу в регіоні. Зі свого боку держава заохочує нове покоління фермерів, забезпечуючи різноманітні дотації й надаючи доступ до грантових та інших видів програм для підтримки сільського господарства.  

Попри те, що іноді буває важко зрозуміти, з чого почати перехід на органічне землеробство, важливо насамперед долучитись до загальних практик та інструментів, які допоможуть ознайомитись із особливостями цієї галузі та краще зрозуміти її специфіку.  

Першим кроком на шляху до натурального господарства може стати завчасне планування і дотримання сівозміни з обов’язковим посівом покривних культур, часткова заміна хімічних ЗЗР на біологічні альтернативні препарати або ж механічні роботи, залучення корисних комах-антагоністів шкідників, використання спеціального обладнання тощо. Відновлення ґрунтів та дотримання природних методів ведення господарства повинно є особливо вигідним у довгостроковій перспективі, що дозволить фермерам отримувати високі прибутки без шкоди для навколишнього середовища. 

Останні новини по темі
Читайте також

Мар’янівська та Гайворонська громади Кіровоградщини сповістили про загибель земляків-захисників....

17:11, 24 Січня, 2025

Минулого тижня у сквері “Першого трамвая” на вулиці театральній у Кропивницькому спиляли кілька дерев. Тоді у міськраді пояснили — замість них висадять нові. ...

16:06, 24 Січня, 2025

Сьогодні, 24 січня, у Кропивницькому на шести вулицях та одному провулку низка будинків залишилися без води....

15:10, 24 Січня, 2025