Як підтримати дитину під час війни: поради психологині
В Україні вже майже два роки триває війна. Чимало дружин лишилися без своїх чоловіків, які стали на захист країни. Також дуже переживають реалії війни діти. Про те, як можна допомогти й психологічно підтримати дитину, розповімо сьогодні на “Гречці”.
Як зазначають в Міністерстві охорони здоров’я, підтримати дитину і допомогти їй впоратися зі страхом допоможуть поради дитячої й сімейної психологині Світлани Ройз. Вона радить діяти за таким алгоритмом:
Нормалізація
Доросла людина фіксує і пояснює ситуацію:
“Я бачу, що ти боїшся. Цей звук справді лякає, але він означає, що наші захисники і захисниці зафіксували загрозу і зараз її знешкоджують. Про нашу безпеку дбають – тож і нам треба подбати про себе і перейти в укриття”, – можна сказати дитині.
Підтримка
Дорослому потрібно говорити з дитиною про свою підтримку і пропонувати допомогу на кшталт: “Я з тобою і буду з тобою весь час. Хочеш я візьму тебе на руки, а ти візьмеш свою іграшку (воду, домашнього улюбленця)?”, – радить говорити дитині психологиня.
Завершення
Батьки чи дорослі, які знаходяться поруч з дитиною, наголошують на тому, що загроза минула. При цьому варто відзначити силу і відважність дитини:
“Все минулося. Ми в безпеці. Спасибі, ти був (була) таким сміливим, міцним. Ми чули так багато гучних звуків (їх можна назвати які саме), але ми впорались”, – радить казати Світлана Ройз.
Також психологиня радить впроваджувати відволікальні вправи для зняття напруги у дитини в момент гучних звуків, які лякають:
- слухати аудіоказку у навушниках;
- смоктати льодяник або жувати гумку;
- на кожен гучний звук промовляти дражнилки на ворожу армію;
- помасажувати вуха (ніби ми робимо масаж слонику);
- робити дихальні вправи (подихати гучним видихом, пускати мильні бульбашки, стимулюючи потужний видих, співати пісні);
- тактильні ігри (“гра в слоника”: долонями відкривати і закривати вуха, “гра в комах”: уявляти комах і плекати в долоні).
Як “Гречка” повідомляла раніше, в Україні стартувала кампанія для психологічної підтримки дітей в укриттях.
Також “Гречка” повідомляла про психологічну гру Світлани Ройз “Скажи мені:сила запитань”. Гра спрямовує до рефлексій та спогадів, дає ідеї для міркувань та може стати для рідних та друзів способом пізнати ближче один одного. Завантажити та роздрукувати її можна тут.