Скіфський курган на Кіровоградщині варто ще досліджувати – археолог

15:24, 22 Листопада, 2018

Мельгуновський курган «Лита могила», що в Знам’янському районі, свого часу був досліджений не до кінця, а тому нині потребує додаткових археологічних розкопок.

Принаймні про це 21 листопада під час круглого столу на тему «Фортеця Святої Єлисавети – іміджева пам’ятка культурної спадщини міста Кропивницького» розповів керівник науково-дослідницького підприємства «Археолог» Валентин Собчук.

Відзначимо, що до 80-річчя Кіровоградської області планували на території Трепівської сільради Знам’янського району створити пам’ятний комплекс «Лита Могила», який мав стати історичною візитівкою Кіровоградщини. Адже пам’ятка – єдиний відомий наразі скіфський царський курган другої половини VII століття до н. е. в Північному Причорномор’ї.

– Виникла необхідність проведення окремих досліджень для того, щоб уникнути ризику встановлення пам’ятного знаку на недокопаній частині Мельгуновського кургану, – каже Валентин Собчук. – Наразі це рівне поле. Від видатної пам’ятки скіфської культури, від якої розпочала свій початок археологія, зараз немає ніякої згадки. Є лише місце, де він стояв. І не було можливим традиційними засобами показати, де ця недокопана частина пам’ятки. В той же час стоїть завдання, щоб ми не забудували її, щоб потім перед нащадками не пояснювати колізію, як ми змогли збудувати пам’ятний знак ще на недослідженій частині самої пам’ятки.

Результати досліджень пам’ятки фахівцями з Інституту геології НАН України, за допомогою геофізичної зйомки, показали певну аномалію.

– На нашу абсолютно обґрунтовану думку, це може бути археологічний об’єкт, який має відношення до Мельгуновського кургану, – каже Валентин Собчук.  – Так сталося, що він потрапляє якраз в центр цього пам’ятного знаку. Тому питання вирішується так: спочатку має бути досліджена ця аномалія і лише потім буде будівництво. Завдяки таким дослідженням є можливість пам’ятці заговорити про себе ще раз, адже до цього часу ми вважали, що фактично пам’ятка досліджена і немає ніяких проблем.

Нагадаємо, встановлення пам’ятного знака «Мельгуновський курган «Лита Могила» на території Трепівської сільської ради Знам’янського району перенесли на 2019-й рік.

 

Останні новини по темі
Український “хамон”: у Кропивницькому родина виготовляє екоковбаси (ФОТО)
ko1
У громадських закладах пропонують встановити інформаційні екрани для людей з порушеннями слуху
Читайте також

«Кіровоградобленерго» опублікувало графіки відключень за чергами, які запроваджують на Кіровоградщині у вівторок, 16 липня....

20:13, 15 Липня, 2024

Цьогоріч вперше в Україні День Державності відзначають у нову дату — 15 липня. У Кропивницькому в цей день вшанували тих, хто боровся за Україну і провели міжконфесійну молитву....

18:02, 15 Липня, 2024

Сьогодні, 15 липня, дві громади Кіровоградщини повідомили про загибель на фронті земляків-захисників....

17:36, 15 Липня, 2024