Чим жили Кропивницький та область у 2018
Перед Новим Роком прийнято підводити підсумки і згадувати минулий рік. «Гречка» вирішила згадати знакові для міста і області події 2018 року. Як досягнення так і неприємності.
ЖКГ
Рік почався із «газових воєн». Тоді, в лютому ВАТ «Кіровоградгаз» вкотре спробував відключити від газопостачання теплокотельні міста. За словами голови правління підприємства, такі дії були як наслідок боргів тепловиків. Як результат, населення міста фактично опинилось в заручниках. Під стіни газопостачальника вийшли громадські активісти і депутати міськради, вимагаючи не залишати людей в холоді.
По завершенню опалювального сезону вели низку перемовин – все для того, аби з осені подібні ситуації не повторювались.
Вже в листопаді міськрада прийняла рішення повернути на баланс міста цілісний майновий комплекс дочірнього підприємства «Кіровоградтепло», який орендує ЦНТІ УНГА, оскільки компанія не справлялась із своїми обов’язками якісно.
Цього року в місті знайшлась унікальна вулиця приватного сектору, яка була проти прокладання асфальту по їх вулиці. Мешканці вулиці Тютюшкіна вважали, що по вулиці почнуть їздити вантажівки, що їх не радувало, а також не хотіли прощатись із деревами та клумбами поблизу своїх будинків. Шляхом низки зустрічей, обговорень і конфліктів дорогу таки заасфальтували.
Влітку пів міста традиційно посиділо без води, але цього разу не через аварію, а через капремонт частини водопроводу. Як повідомляли очільники водоканалу, це має зменшити кількість аварій у центральній частині міста. Роботи по заміні водогону продовжать і в наступному році.
Цього року капітально відремонтовано вулицю Короленка, а також розпочато підготовчі роботи до реконструкції Арки – шляхопроводу на вулиці Левитського, про який говорили вже багато років.
Спорт
Були цього року і спортивні досягнення. Легкоатлет із Кропивницького Олег Дорощук здобув бронзову медаль у стрибках у висоту на ІІІ літніх Юнацьких Олімпійських іграх у Буенос-Айресі.
Звичайно, досягнень було більше, але про них ми розкажемо в окремому огляді.
Соціальні проекти
У Кропивницькому розпочав роботу центр для військових «Смайл», а також у Кропивницькому розпочали реалізовувати низку проектів спрямованих на інклюзію.
Це стало можливо за рахунок громадського бюджету. Якщо у 2017 на голосування виставляли лише дві категорії – малі і великі проекти і ідеї, які мали велике значення для людей з інвалідністю не набирали достатньо голосів, то цього року соціальні проекти стали окремою категорією.
Культура
Якщо говорити про культурне життя, цього року вдруге відбувся Національний мистецький фестиваль «Кропивницький». Окрім театральної і музичної частин цього разу він включав і літературну.
Місто долучилось до всеукраїнського джазового фестивалю Jazz Bez.
Не можна обійти увагою і проект «Галичина і Подніпров’я 1918-2018. Відновлення національних зв’язків» відбулась історична реконструкція прибуття в місто УССів, а також Івано-Франківський академічний обласний музично-драматичний театр імені Івана Франка показав кропивничанам 6 безкоштовних вистав.
Можна відзначити крок у розвитку туризму. Так місцеві активісти започаткували сплави Інгулом для всіх охочих.
Здоров’я
Цього року мешканці області змогли обирати свого дільничного лікаря. Як результат медреформи, наразі вже 63% кропивничан підписали декларації.
Результат реформи відчули і лікарі первинки в тих медзакладах, які перейшли на нову систему фінансування. Наприклад, у Новоукраїнському районі сільські терапевти подекуди отримують по 17 тисяч гривень.
Також в області відкрились перші в Україні оновлені сільські амбулаторії.
Із неприємного – скандал у Донецькому медуніверситеті, який базується у Кропивницькому: іноземні студенти стали жертвами шахрайства.
Легендарний 3 полк отримав почесне ім’я
У День Незалежності України та з нагоди 100-річчя відродження української державності на Майдані Незалежності у Києві Президент України Петро Порошенко, 3-му окремому полку спеціального призначення присвоїв ім’я та вручив бойовий прапор з почесним найменуванням.
Полк став носить ім’я князя Святослава Хороброго.
Арешти екс-менеджерів «Креативу»
Цього року несподівано НАБУ спільно з Антикорупційною прокуратурою провели арешти менеджерів «Ощадбанку» та колишніх керівників та власників «Креативу».
Борці з корупцією побачили в діях банку і підприємства змову, яка дозволила злочинним шляхом вивести з рахунків банку 20 мільйонів доларів.
Серед арештованих був і син нардепа Станіслава Березкіна Максим. Зараз він вийшов під заставу.
Самому нардепу міру запобіжного заходу не обирали, оскільки колеги-депутати відмовились знімати з нього недоторканість.
Наразі триває слідство.
Неординарні події
Місіонер з Кропивницького Володимир Бочаров-Туз, який цього року відвідав Індонезію, вирішив наступного року поїхати на Борнео в експедицію з пошуків дикого племені пеньявонг.
Майже перейменована область
Цього року Кіровоградський район офіційно перейменували у Кропивницький, а також запустили процес перейменування області.
Так на розгляд Верховного суду направили пропозицію про внесення змін до конституції щодо нової назви області. Після позитивного рішення Конституційного суду України в цьому питанні, депутати знову мають проголосувати за остаточну назву області. Для цього їм потрібно набрати не менше 300 голосів. Лише після того назва стане офіційною.
Страждали тварини і дерева
Цього року у кропивницькому близько 100 вуличних собак загинули від рук догхантерів. Використовуючи безпечні для людей ліки невідомі труїли тварин. Одну із отруйниць затримали – жінка повністю визнала свою провину і була засуджена за злочин до ув’язнення з іспитовим терміном 3 роки.
Під ніж, точніше пилу, потрапили дерева на вулиці Академіка Тамма біля Дендропарку. Зараз там виріс ряд МАФів.
Конфлікти між владою і активістами щодо спилювання дерев виникали регулярно. Згодом було вирішено розробити Програму озеленення міста.
Рекордна кількість снігу
Цього року у Кропивницькому та області випала небачена за останні кілька років кількість снігу. Щедрими на снігопади був січень, лютий і навіть березень. За листопад і грудень також випало більше місячної норми опадів.