Як вибрати правильний чай

16:28, 08 Березня, 2019

Вибрати чай може бути не так просто, як здається. Адже асортиментний ряд цього продукту просто вражає. Спробуємо розібратися, як все ж таки відрізнити хороший продукт від неякісного.Колір чаю
У більшості чорних чаїв в ідеалі колір листочків майже чорний. Коричнево-бурий, «іржавий» колір сухого чорного чаю – показник середньої якості. Для чорного чаю також неприпустимий сірий колір сухих чаїнок.
Зелений чай може мати різні відтінки, але відтінки виключно зеленого. Якщо листя коричнуваті, значить, це старий і неякісний чай, який неправильно зберігали. При виборі зеленого чаю також важлива однорідність кольору. Якщо попадаються білясті або зовсім зелені листочки, значить, це суміш різних урожаїв. Купаж допускається тільки чаю одного і того ж року, але не різних років.

Однорідність сировини
В ідеалі в хорошому чаї всі чаїнки повинні бути приблизно однієї величини. В суху заварку середньої та низької якості часто потрапляє багато пилу і дрібніших чаїнок.

Сторонні включення у чаї
Такий чай називають «чай з дровами», а фахівці користуються терміном «Ящиковий чай» (Chesty Tea). Сторонніми включеннями можуть бути не тільки уламки чайних гілочок, але і шматки дерева, фанери, паперу і навіть фольги. Такого чаю краще уникати.

Низькосортні чаї складаються із спеціально подрібненого листя, а також з відходів чайного виробництва, що утворюються при сортуванні або просіюванні. Чай в пакетиках, наприклад, виробляється в основному з чайної крихти і пилу, укладених в пакетики з фільтрувального паперу, іноді тканини.

Скручені чаїнки
Чим сильніше скручені чаїнки, тим якісніше проходила ферментація і якіснішим є сам чай. Завиті в штопор чаїнки називаються «дротяними» (Wiry). Це довгі тонкі кручені чаїнки, характерні для якісного крупнолистового чаю. Сумлінні виробники чаю роблять в упаковці прозоре віконце, щоб можна було оцінити його колір і скрученість.

Листя зеленого чаю можуть бути по-різному скручені: якщо вони скручені сильно, значить, чай буде міцнішим, якщо ж навпаки слабко, то смак буде м’яким і більш ароматним. Якщо чайні листя не скручені, це означає, що вони були засушені натуральним методом.

Ступінь сухості чаю
Якісно виготовлений чай повинен мати приблизно 3-6% вологості. Вважається, що чим більше вологи в чаї, тим гірше його якість. При вологості близько 20% чай пліснявіє і стає отруйним.

Якщо чай пересушений, він стає занадто ламким. Для перевірки сухості візьміть кілька чаїнок і розітріть їх між пальцями. Якщо вони з легкістю перетворюються на пил, це погано. Часто буває, що чай не просто пересушений, а спалений. Це легко можна визначити за горілим запахом.

Запах чаю
Обраний вами якісний чай повинен бути правильно упакований і мати приємний чайний аромат. В принципі, кожен різновид чаю має свій характерний запах. Наприклад, зелений чай – трав’яний або гіркий, чорний – смолисто-квітковий або солодкий.

Якісний чай не повинен пахнути:
– Гаром або чимось паленим. Це характерно для пересушеного, перегорілого чаю і вважається фабричним браком.
– Металом. Це дуже специфічний запах – щось середнє між окисленою міддю та іржею.
– Чимось стороннім (бензином, косметикою, рибою, котячим кормом і так далі). Все це показники неправильного зберігання і поганої упаковки.

Свіжість
Свіжість – найважливіша ознака якості будь-якого чаю, окрім чаю «пуер», який спеціально зберігають роками в певних умовах для ферментації. Найдорожчий чай – з 1-2-місячних листків, 3-5-місячні листочки падають в ціні в 2-3 рази, але при цьому їх властивості майже ті ж – навіть різниці не відчуєте. Чай, що зберігається від півроку до року, сильно втрачає в якості й уцінюється до 20%. Потрібно купувати недавно запакований чай, так як чай, що наближається до кінця терміну свого зберігання, вже втратив багато своїх якостей. А після року таку заварку можна сміливо викидати: через розщеплення таніну смак чаю стає неприємним, терпким і гіркуватим.

Чай, який розфасований у пакети з поліетилену, зберігається недовго, тим більше що такий пакет позбавляє чай запаху і смаку ще швидше. В пакетах з паперу чай зберігається близько 6 місяців. Варто пам’ятати про те, що корисні властивості і максимальний аромат справжнього чаю дуже недовговічні. Тому купувати його краще невеликими порціями.

Якщо ви бачите на упаковці:
• Написи «Made in China» або «Made in India – це, швидше за все, фальсифікат. Під маркуванням «Зроблено в Індії» ховається фірма-посередник, яка аж ніяк не може виступити гарантом якості. У Китаї ж монополія на експорт цього продукту належить Китайській національній імпортно-експортній компанії чаю та місцевих продуктів. Саме ця назва і повинна красуватися на упаковці.
• Напис «Packed in Sri-Lanka» і державна печатка з левом – справжній Цейлонський чай.
• Баранячу голову, циркуль або дівчину зі слоном (знак ДСТУ), а під ними назва фірми – справжній чай з Індії.
• Напис «Garden Fresh» – продукт не піддавався тривалому перевезенню та був упакований в місці зростання.

Останні новини по темі
Армія дає відчуття сім’ї – лейтенантка Ірина Крикотненко
repr4728 e1552040766608
В 2
Кропивницький: у річці знайшли тіло чоловіка (ФОТО)
Читайте також

У Кропивницькому у суботу, 20 квітня, відбудеться відкриття персональної виставки картин кропивницької мисткині Оксани Калюжної....

13:34, 16 Квітня, 2024

Верховний Суд у складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду ухвалив повернути касаційну скаргу колишнього директора Кіровоградського обласного академічно-драматич...

12:24, 16 Квітня, 2024

У Кропивницькому створили ініціативу “Інспекція “Ї”” для протидії російськомовній зовнішній рекламі. Пояснюємо, як поскаржитися, якщо знайшли російську р...

12:23, 16 Квітня, 2024