На Кіровоградщині село вийшло на захист лісопосадки, яку намагаються вирубати (ФОТО, ВІДЕО)

Зранку понад пів сотні жителів Рівнянської громади (Новоукраїнський район) вкотре вийшли на вулицю Мічуріна, аби показати журналістам, що її може занести багнюкою або і затопити, якщо не припинять зрубувати лісопосадку. Яку спеціально понад 30 років тому і висадили, аби захистити людей.
– Тут виходить так, що всі вітри концентрувалися і заносили пилом. Тут стояли непроглядні чорноземні бурі. А як зливи – вся вода в селі: заносило дорогу, змивало городи. Тому вирішили тут зробити посадку, аби захистити село від цих вітрів, – згадує Василь Гавриш, один із тих, хто організовував посадку наприкінці 80-х.
Переважно це була акація, а як каже пан Василь, це добре і для пасічників. Він один з них і радить усім хоч раз скуштувати акацієвий мед, аби зрозуміти, що той найкращий.
Але нині від частини зелених насаджень – одні пеньки. Скільки їх сказати важко. Ніхто не рахував. Місцеві кажуть, що вивезли 10-11 машин зрубаного, хтось каже 20-25 соток.
Земельна ділянка “без дерев”: дозвіл є?
Місцеві жителі не знають, як бути далі. Адже з минулого тижня виходять на вулицю і стежать, щоб не почали рубати знову. Хоча офіційно це приватна власність. Однак до того, як ліс став приватною власністю у місцевих мешканців є безліч питань.
Адже понад 6 гектарів землі, як сільськогосподарську, виділили для трьох учасників АТО з Кропивницького. Усі дозволи були підписані. І ніхто з посадовців не звернув увагу на те, що вже понад 30 років тут ростуть дерева.
– У 2020 році згідно з наказом головного управління Держгеокадастру наданий дозвіл на розробку проєкту землеустрою, – розповідає голова Рівнянської сільської громади Олександр Пєшехонов. – Також у 2020-му наказом головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області ці земельні ділянки були передані атовцям у приватну власність. Склад угідь – багаторічні насадження для ведення особистого селянського господарства.
Каже, дозволу сільради ніхто не питав.
– Єдине, що при розробці документації, в самому проєкті є акт погодження меж, тобто є підпис сільради як суміжника, – каже голова.
Тоді ці документи підписала в.о. обов’язки сільського голови. На зустріч з селянами вона не прийшла.
Тепер всі три ділянки продані новому власнику, який почав пиляти дерева.
– Якщо знести повністю цю посадку, то знесе повністю вулицю, – каже Любов Таровик.
Викликали й поліцію, блокували вивезення спиляного, однак відповідь була одна – це приватна власність.
Натомість люди налаштовані на те, що будуть виходити на вулицю, хоч щодня, поки не накладуть мораторій на вирубку посадки.
– Зараз посадка пропускає воду і в нас там далі на вулиці вже дороги немає. І ця посадка – захист від усіх стихій, – наполягає Наталія Слонь і додає. – Через рік тут дороги вже не буде. А це школа, дитячий садочок, людям на роботу.
До речі, за словами очільника громади, є звернення від сільради до обласної ради, а також до поліції, аби надати оцінку законності такій ситуації.
– За даним фактом слідчим відділом було внесено відомості до ЄРДР, порушено кримінальне провадження за фактом незаконної вирубки лісових насаджень за ч. 1 статті 246. Наразі тривають слідчі дії. Незаконні дії зупинені. Встановлюються правові статуси учасників, – розповів начальник сектору превенції Новоукраїнського районного відділу поліції, капітан поліції Петро Чепурко.
У Держгеокадастрі області “Гречці” повідомили, що наразі цю ситуацію коментувати не будуть.
Натомість прокоментував новий власник, підприємець Олег Лубенець. Він уродженець села Рівне, але мешкає в Кропивницькому. Каже, загалом про ситуацію з посадкою не знав. У документах, каже ніде не вказано, що там зелені насадження, які він називає “хащі з акації”. І додає, що є всі дозволи державної експертизи на земельну ділянку.
– Так вийшло, що три експерти погодили, вказавши, що це дійсно землі сільгосппризначення. І учасники АТО отримали ці ділянки. Позаяк ці АТОвці є моїми друзями, ми домовилися, що вони мені їх продадуть, – розповів пан Лубенець і додав, що перші дні працювали спокійно, розчищали територію. – На третій день з’явилися активісти, поліція, перевірили, що приватна власність.
Дійшли згоди?
Ще на зустрічі керівник місцевого підприємства запропонував ідею обміняти цю земельну ділянку на іншу, яка є в його власності.
– Відколи ми цей лісок посадили, у нас зникла проблема паводків і частково видування наших культур, – каже керівник ТОВ “Рассвет” Микола Макодзеба і пропонує. – Можу піти на компроміс. Ми залишимо тут цей ліс. Я викуплю територію.
Після обіду “Гречці” стало відомо, що в селі дійшли домовленостей про те, що все-таки відбудеться обмін ділянками. Новому власнику запропонують іншу ділянку.
– Була розмова із директором ТОВ “Рассвет” Миколою Гавриловичем. Ми домовилися розмінятися. Я залишу їм цю землю атовців, а мені дадуть іншу. Я вже згоден на всі варіанти. Юристи ще подумають, як правильно все оформити. Думаю, на цьому конфлікт буде вирішений, – каже Лубенець.
До речі, пропозицію про обмін земділянками для збереження посадки частина селян підтримала на зустрічі. Інші вважають таке рішення тимчасовим.
– Перейде в приватну власність – випиляють і все. Ми цього не хочемо. Це неприйнятно. Треба, щоб ділянка була в комунальній власності загального користування, – зауважує депутатка сільради Людмила Буреніна.
Валерія Жовтун