Які зміни чекають українців з 1 січня 2022

16:30, 01 Січня, 2022

«Гречка» підготувала для вас добірку змін, які вступлять у силу вже в січні.

Зміняться тарифи

Тариф на доставку газу зменшиться

З 1 січня 2022 року для українців зростуть тарифи на доставку газу. Але не для мешканців Кіровоградської області. Для абонентів ВАТ «Кіровоградгаз» тариф стане 1,49 грн (без ПДВ) замість 1,60 грн як це було в 2021 році.

Якщо врахувати, що у жовтні підприємство просило НКРЕКП затвердити тариф на рівні 2,57 грн, то це однозначна перемога для споживачів.

Для абонентів “Дніпро-Кіровоград” зросте тариф на воду

З 1 січня 2022 року загальна вартість послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення буде 45,972 грн/кубометр з ПДВ. Це на 1,476 грн/кубометр більше, ніж є нині. 

У частини українців зростуть пенсії

З 1 січня пенсії підвищать 39 481 чорнобильцю.

Мінімальна пенсія для людей, які отримали інвалідність долаючи наслідки катастрофи на ЧАЕС, залежатиме від групи інвалідності:

  • Для першої групи – 14,6 тис. грн,
  • для другої – 9,5 тис. грн,
  • для третьої – 7 тис. грн.

Підвищення на 9% від розміру пенсії чекає на жінок віком понад 60 років.

Також із січня мінімальна пенсійна виплата кожному з непрацездатних батьків, дружині (чоловіку) захисників (захисниць), що загинули в зоні проведення АТО/ООС, становитиме не менше 7 800 грн.

У січні також зростуть пенсійні виплати для 65-річних через зростання мінімальної зарплати.

Податкові зміни

Обов’язкові касові апарати для частини ФОПів

З 1 січня 2022 року набуває чинності закон, відповідно до якого використання касових апаратів РРО стане обов’язковим для ФОПів, які отримують готівку від покупців, або приймають розрахунок банківськими картками чи іншими платіжними системами.

Закон про обов’язкові касові апарати для ФОПів мав набути чинності ще 1 січня 2021 року, проте його відклали через коронакризу і протести підприємців.

Якщо ФОП надає послуги й отримує гроші у вигляді банківського переказу за реквізитами і відповідно до акта виконаних робіт, то він не потребуватиме касового апарату.

За оцінками податківців, касовий апарат знадобиться лише 10% підприємців. Частина з них вже використовують РРО.

Порушників штрафуватимуть. Хто конкретно має мати касовий апарат та які можуть ути штрафи – читайте тут.

Нові податки для сільгоспвиробників

З січня в податкове законодавство вводиться поняття «мінімальне податкове зобов’язання» (МПЗ). Це податок, який кожен власник сільгоспземлі має сплачувати до бюджету. Це буде близько 5% від вартості землі на рік.

Тобто якщо сума всіх сплачених сільгоспвиробником податків (податку на землю, податку на прибуток, єдиного податку буде меншою за МПЗ, то йому доведеться доплатити різницю, пояснює «Економічна правда».

МПЗ не визначається:

  • для городів,
  • земельних ділянок дачно-будівельних та садівничих (городницьких) кооперативів,
  • для сільгоспземель, що перебувають у межах населених пунктів.

Податок на продаж городини

Сплачувати податок на доходи фізосіб (18%) мають ті, хто отримав від продажу продуктів дохід більший як 12 мінімальних зарплат. У 2021 році це 72 тис. грн, у 2022 році – 78 тис. грн.

Зарплати лікарям зростуть

У держбюджеті-2022 передбачили збільшення оплати зарплат медикам.

Так мінімальна зарплата для  середнього медичного персоналу має бути 13,5 тис. грн, лікарям – 20 тис. грн.

Розширення переліку професій для обов’язкової вакцинації та бустерна доза

МОЗ розширив перелік професій, які не зможуть працювати без щеплення від коронавірусу. Так з 17 січня без щеплення не допускатимуть до роботи працівників:

  • органів місцевого самоврядування;
  • закладів охорони здоров’я державної та комунальної форм власності;
  • комунальних підприємств, установ та організацій.

У переліку професій для обов’язкової вакцинації вже перебувають працівники соціальної сфери, реабілітаційних центрів, «Укрпошти», «Укрзалізниці», чиновники та персонал навчальних закладів.

Також медики і працівники закладів інтернетного типу зможуть отримати бустерну дозу вакцини.

Вся преса – лише українською

Від 16 січня друковані ЗМІ в Україні повинні видаватися державною мовою. Таким чином входять в дію нові норми закону про мову.

Державний комітет телебачення і радіомовлення нагадує видавцям, що з 16 січня 2022 року, відповідно до чинного законодавства, загальноукраїнські та регіональні друковані ЗМІ в Україні повинні видаватися державною мовою.

Преса може  видаватись іншими, ніж державна, мовами (зокрема, російською) за умови, що одночасно з відповідним накладом видання іноземною мовою видається тираж цього видання державною.

А у липні 2022 українська мова має стати обов’язковою на сайтах компаній та користувацьких інтерфейсах.

Штрафи за дискримінаційну рекламу

З 8 січня почне діяти закон, який визначає поняття дискримінаційної реклами, а також дискримінаційної реклами за ознакою статі.

Винним за статеву дискримінацію у рекламі про працевлаштування загрожуватиме штраф у розмірі десяти мінімальних зарплат (станом на січень 2022 року – 65 000 грн).

У соціальній рекламі дозволятиметься демонструвати дискримінацію за ознакою статі як засіб протидії цьому явищу.

 

Останні новини по темі
Розпочати новий рік правильно: традиційний забіг від KroRunClub у Кропивницькому (ФОТО, ВІДЕО)
big1
serialu gre4ka
Серіали для довгих вихідних: поради від редакції «Гречки»
Читайте також

Полеглому захиснику з Кіровоградщини Юрію Граховському просять присвоїти звання Героя посмертно – відповідну петицію опублікували на офіційному сайті Президента України....

16:32, 14 Квітня, 2024

Публікуємо добірку культурних заходів, майстер-класів, лекцій, вистав та концертів які відбудуться у Кропивницькому протягом цього тижня, з 15 по 21 квітня....

15:52, 14 Квітня, 2024

Весна – час коли організми людей самі вимагають побільше вітамінів. Найбільше цього добра в овочах та фруктах. Як зробити корисне ще й смачним – пропонуємо дізнатися...

14:12, 14 Квітня, 2024