Виплатили меншу суму допомоги людині з інвалідністю внаслідок війни: куди звертатися

18:45, 09 Серпня, 2023

 Правозахисники допомогли Петру (ім’я змінено – ред.), який має інвалідність внаслідок війни, домогтися через суд виплати щорічної допомоги у відповідній сумі: він отримав близько 3,3 тисячі гривень замість 15,4 тисячі. Пояснюємо, на виплати у яких сумах мають право люди зі статусом «інвалід війни» і куди звертатися, якщо виплатили менше.

За інформацією фонду «Збережи світ», до його юристів звернувся пан Петро, який має інвалідність внаслідок війни. Для людей з таким статусом передбачена щорічна грошова допомога, яку він отримав. Проте йому нарахували значно меншу суму, ніж мали по закону: 3391 гривень замість 15 472 грн.

Як пояснили правозахисники «Гречці», у законі «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» зазначено, що щорічно до 5 травня людям, які мають статус «інвалід війни» виплачується допомога у розмірі:

  • I група інвалідності – 19 340 гривень (десять мінімальних пенсій за віком),
  • II група – 15 472 гривень (вісім мінімальних пенсій за віком),
  • III група — 13 528 гривень (сім мінімальних пенсій за віком).

Водночас є постанова Кабінету Міністрів, згідно з якою разова фінансова допомога людям з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім в`язням місць примусового тримання, визнаними особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин виплачується у таких розмірах:

  • I група інвалідності –  4421 гривні,
  • II група – 3906 гривень,
  • III група – 3391 гривні.

«Ця норма в постанові прямо суперечить закріпленій нормі закону. А випадок пана Петра є яскравим прикладом конфлікту підзаконних актів і закону. Таку неузгодженість норм національного законодавства подекуди вперто застосовують держоргани, порушуючи соціально-економічні права людини», – пояснили юристи.

При таких конфліктах слід орієнтуватися на пріоритетність законів над підзаконними актами, тому при нараховувати слід було ту суму, яка вказана у законі, а не в постанові.

Відповідно юристи фонду «Збережи світ» разом з паном Петром подали позов до Кіровоградського окружного адміністративного суду, який був ухвалений на користь позивача. Пенсійний фонд, який нараховує відповідні виплати, подав скаргу на ухвалу суду першої інстанції, яку Третій апеляційний адміністративний суд у Дніпрі залишив без задоволення, а суть попереднє рішення суду – без змін.

При цьому апеляційний суд спирався на висновок Верховного Суду у схожій справі, в якому йдеться, зокрема:

«Тимчасове обмеження окремих соціальних пільг людям, які захищають або захищали Батьківщину, її суверенітет і територіальну цілісність, та членів їхніх сімей, у разі запровадження режиму воєнного стану, може відбуватись за умови внесення змін до закону, а не внесенням змін до бюджетного законодавства з подальшим ухваленням Кабінетом Міністрів рішення щодо визначення розмірів соціальних гарантій».

Якщо ви постраждали від війни і потребуєте правової допомоги, звертайтесь до правозахисників фонду «Збережи світ» у Кропивницькому:

  • +38-099-948-87-79
  • +38-099-496-19-89
  • +38-099-360-71-99
  • stwfoundation2014@gmail.com

Фонд «Збережи світ» впроваджує проєкт «Документування та поширення інформації про воєнні злочини Росії вчинені в Україні у 2022-2023 роках» за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» у рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України».

Думки висловлені учасниками і виконавцями проєкту представляють позицію авторів і не обов’язково відображають позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду «Відродження».

 

Останні новини по темі
Молодь Кропивницього закликали долучитися до фасування сухих супів для армії
volonteru
muzej
У Кропивницькому опрацюють ідею створення міського музею
Читайте також

У п’ятницю, 14 червня, у Кіровоградському райсуді продовжили підготовче засідання по обвинуваченню контррозвідника Романа Червінського у перевищенні повноважень у справі, ...

18:58, 14 Червня, 2024

Журналісти українського видання “Texty.org” заявили про тиск і погрози від американських посадовців та політики. Така ситуація стала наслідком оприлюдненого у виданні матеріалу ...

16:50, 14 Червня, 2024

Новгородківська громада, що на Кіровоградщині, повідомила про загибель на фронті захисника Василя Ільківа....

16:44, 14 Червня, 2024