Відволікти від памперсів: навіщо у Новоукраїнці створили центр для мам в декреті
Ідея проєкту, де б жінки в декреті могли навчатися і дізнаватися щось нове зародилася майже два роки тому. Так у Новоукраїнській об’єднаній територіальній громаді є “МАМ-центр” – простір для мобільних активних мам в декреті, а віднедавна й жінок-лідерок.
З чого усе починалося
Це був 2018 рік. Учасниці громадської організації “В єднанні – сила” з Новоукраїнки якраз брали участь в Академії жіночого лідерства програми DOBRE, де в рамках навчального завдання і народився проєкт простору для мам в декреті.
– Дві членкині нашої громадської організації якраз нещодавно вийшли з декрету і ми просто обговорювали проблеми, як серед дівчат буває, думали-думали і вирішили: створимо для жінок в декретах місце, де вони могли б відійти від домашніх справ, від навантаження буденності, – каже очільниця громадської організації “В єднанні – сила” Ніна Мазур.
По приїзду в Новоукраїнку активістки почали ходити буквально по дитячих майданчиках, садочках і питати в мам чи треба такий жіночий простір в громаді.
– І коли ми почули підтвердження, що це класна ідея, що дійсно хотілося такого місця, тоді написали проєкт. Виграли грант на його втілення і почали реалізовувати, – згадує пані Мазур.
На запуск ідеї пішло 56 тисяч гривень і п’ять місяців роботи 12 активісток.
Відкрили МАМ-центр 30 листопада 2018 року.
І це унікальний для Кіровоградської області жіночий простір. А загалом у країні, за словами пані Мазур, ще є лише два схожих проєкти, однак формати роботи там інакші.
Як виглядає МАМ-центр?
Простір облаштували в одному з приміщень місцевого Центру дитячої та юнацької творчості.
Для ремонту кімнати 30 кв. м під простір попросили 20 тисяч у місцевої влади, яка відгукнулася на прохання.
Туди купили меблі, застелили м’яким килимом, облаштували куточок з іграшками для дітей.
Адже особливість в тому, що мами, які не мають змоги залишити на когось дітей можуть їх взяти з собою і не пропускати семінар чи тренінг. Хоча ідея якраз в тому, за словами пані Мазур, щоб простір не був заміною дитсадочку, аби все-таки жінка могла відчути себе в іншій атмосфері.
Максимальна кількість гостей, яку простір вміщував одночасно – 46 жінок.
– Атмосфера у нас затишна, – зазначає Ніна Мазур.
Тут можна пригоститися кавою, чаєм, печивом.
На стіні висить дошка, де кожна з гостей простору може записати теми для майбутніх семінарів, тренінгів, майстер-класів, які цікавлять.
Анонсують заходи простору також у соцмережах.
Про що жіночий простір?
– По-перше, що хотіли – комунікації, тобто витягти жінок з “зони комфорту”-дому і десь спілкуватися між собою, – згадує про завдання простору Ніна Мазур. – По-друге, ми хотіли, щоб вони знайшли себе і навчилися чогось нового. По-третє, хотіли, щоб жінка відчула себе потрібною, почутою в громаді, аби розвинула свої лідерські якості й ініціативи.
Як каже пані Ніна, хотіли, щоб жінки об’єднувалися в ініціативні групи і подавали свої ідеї на міський конкурс мініпроєктів з розвитку громади. І їм це вдалося.
Приміром, ініціативна група «Молодь Двіж» виграла у конкурсі грантів “Місцеві ініціативи для розвитку громад” і протягом літа проводили різні цікаві заходи: “Перегони Мацьоп”, “Презентацію молодіжних стартапів”, “Родинний етнокемпінг”.
Ініціативні групи поутворювалися не лише в Новоукраїнці, а й у селах громади. Адже не секрет, що в селах менше можливостей. Однак “В єднанні – сила” у співпраці з іншою громадською організацією з Кропивницького “Територія успіху” реалізували проєкт “Динамічний майданчик “МАМ-центр””. В його рамках цьогоріч протягом лютого-березня, до карантину, провели у селах громади серію семінарів для жінок про гендер, лідерство.
– Був ажіотаж. Не сподівалися, що так вийде. Можливо, це стереотип, але думали, що жінки в селі більш сором’язливі. Але це не справдилося. Приходили жінки різного віку, говорили дуже довго і було класно, – зазначає Ніна Мазур.
Ще одним із відкриттів, за словами пані Мазур, було те, що до “МАМ-центру” також приєдналася молодь і загалом розширилася цільова аудиторія простору. Тепер це дівчата та жінки від 15 до 64 років. А постійних активних учасниць “МАМ-центру” уже 57.
– Для себе – це просто маса задоволення. Нові зустрічі, адже познайомилися з багатьма людьми, бо багато тренінгів, семінарів. Завдяки цьому відчуваю себе активною жителькою громади, – згадує нині вже керівниця МАМ-центру Оля Чайковська, яка спочатку була однією з учасниць простору. – А ще розвиваємо самі себе. Із учасницями “МАМ-центру” вже спробували себе в ролі тренерок з графічної фасилітації. У нас містечко маленьке і щоб виїхати на якісь семінари, крім того, з маленькими дітьми – мало можливостей. А тут – усе для жінок. Можна і дитинку з собою привести і самій відпочити від щоденних турбот.
А ще простір надихає на зміни. Приміром, як розповіла пані Мазур, одна із учасниць змінила роботу і пішла на підвищення. І все завдяки семінарам у “МАМ-центрі”, які додали їй впевненості.
– Мені подобається відвідувати МАМ-центр, бо це територія жінок і їх інтересів, – каже його учасниця Юля Чащіна. – МАМ-центр – це можливість отримати цінні знання, зустрітися з цікавими людьми. Мені надзвичайно подобаються тренінги, що відбуваються в МАМ-центрі. Це можливість годину-дві послухати спікерів, щось взяти для себе і просто відпочити.
Плани є: від грудного вигодовування до виховання дівчаток татами
За час існування тут говорили про гендер, можливості жінок у громадах, почали вивчати англійську та бізнес і проводили психологічний тренінг для тат. На нього, до речі, прийшли 26 татусів, які протягом понад 2,5 години слухали психолога з Кропивницького Андрія Фоменка про роль батька у вихованні дітей.
Загалом до простору на зустрічі запрошували не лише місцевих спікерів, а й з різних міст: бізнесменок, психологів, лідерок, фітнес-тренерів, вчилися візажу та грали у фінансові ігри.
Через карантин довелося зробити перерву в роботі простору. Частково “МАМ-центр” перебрався в онлайн, однак це не замінить живого спілкування та зустрічей, тому наразі учасниці чекають повноцінного відновлення роботи.
– Ми вже не дочекаємося, коли вже знімуть карантин, бо весь цей час ми не бачимося, – каже про найближчі очікування Юля Чащіна. – А хочеться побільше нових учасниць, нових зустрічей і людей.
Як каже Ніна Мазур, уже є заявки на майбутні семінари. Тому, як тільки дозволять, проведуть тренінги про грудне вигодовування та раціональне харчування, а також як татам виховувати дівчаток та про сімейні стосунки.
Валерія Жовтун. Фото надані Ніною Мазур та з фейсбук-сторінки громадської організації “В єднанні – сила”
Матеріал опубліковано в рамках програми Media Emergency Fund, яку реалізує Львівський медіафорум, за фінансової підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів цього матеріалу не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.