файно

Не терпіти: де у Кропивницькому шукати захисту від сімейного насильства

Опубліковано . в Статті

Кількість переглядів - 2485

 

За даними поліції, у Кропивницькому з початку року надійшли 1023 виклики про домашнє насильство. Більшість з жертв – жінки.

woman

Фото автора Oleg Magni з Pexels

 

«Місяць-два і в лікарні»

Я зрозуміла давно. Та тільки син пішов у академію, а я сама думала не потяну. Ми в торгівлі вдвох. Їдемо торгувати по дорозі наб’є, приїжджаю на базар чи додому з синцями. Терпіла, – каже Люда (її ім'я змінене – авт.) з Кіровоградської області. Їй 59. – А вже останній час, як прийшов з АТО, то вже не можна було витримати: місяць-два і побита в лікарні.

photo5244500878164078251

Каже, що років 7-8 терпіла.

А вже останній раз, коли поверталася додому з лікарні після чергового побиття, на автостанції зустріла жінку, яка розповіла про центр, де можуть допомогти.

З березня вона жила в Кіровоградському обласному центрі соціально-психологічної допомоги. Сьогодні, 22 липня, її останній день тут. Вона переїздить в інше місце, де буде жити без чоловіка-кривдника, а також матиме іншу роботу. Уже подала документи на розлучення.

Всього за пів години вона поїде в інше життя. Іншою.

 

У проблеми в «показовій родині» ніхто не вірив

Коли починаємо говорити, то нічого не видає, що в неї сталося в житті. Входячи в двері вона швиденько одягає золотий ланцюжок, у вухах золоті сережки, легкий сріблястий манікюр, в легкій сукні і балетках. Посміхається.

Вона каже, що коли збиралася до центру допомоги, то взяла з собою лише деякі прикраси і мінімум речей. От і все. Два дні мовчала, ні пари з вуст нікому, крім сина.

– Я тільки приїхала додому, а він (чоловік, – ред.) мене знову почав виганяти. Вижене, а я і ночами, коли всі люди сплять – на вулиці по бур’янах, по кущах, в гаражі.

Та в якийсь момент спілкування посмішку жінки змінюють сльози в її сталево-синіх очах.

– Щоб не терпіли, щоб кидали раніше, поки молоді, – радить Люда іншим жінкам, які терплять. – Він мене в 2014 році так побив, що я зараз на третій групі інвалідності через черепно-мозкову травму з кров’яним виливом. Це такі болі, що витримати не можна. А могло цього і не бути, якби раніше покинула.

Жінка перелічує причини, чому раніше сама так не зробили: а думала, що минеться, коли чоловік повернеться з АТО; бо було соромно, бо вже діти дорослі і внуки є. А ще каже, що вони були “показовою родиною”, бо чоловік АТОвець, а в місцевій поліції чи сільраді на заяви жінки не реагували й не вірили.

Директорка обласного центру соціально-психологічної допомоги Яна Ковальова, каже зараз Люда не така, якою прийшла до них навесні.

– Бачили ви б її тоді. А зараз це зовсім інша жінка. Навіть у телефонних розмовах з чоловіком, в її голосі зараз відчувається впевненість.

І це результат роботи психолога, фахівців центру, адже тут в рамах реабілітації і повезуть кататися на конях, і влаштують фотосесію у вечірніх сукнях.

 

Де шукати допомогу?

За словами Яни Ковальової, директорки обласного центру соціально-психологічної допомоги, таких як Люда, кому потрібен дах над головою, щороку до центру звертається з десяток людей. На денне перебування – консультації психолога, юриста – 15-20 людей.

Загалом там можуть розміститися шість жінок та шість чоловіків, які опинилися в складних життєвих ситуаціях і потребують допомоги. Однак тут не приймуть жінку з дитиною. Аби жінка залишилася в центрі їй доведеться дітей оформити до центру реабілітації для дітей.

У центрі допомогу отримували жінки від 18 до 59 років.

photo5244500878164078257

Ось такі "чоловічі” та “жіночі” кімнати обласного центру соціально-психологічної допомоги

photo5244500878164078256

У жіночій ще планують на одній зі стін зробити імітацію під “зону виходу”

photo5244500878164078255

Є хендмейд-зони, які роблять мешканки центру. Така собі працетерапія

photo5244500878164078254

Кабінети соцпрацівників та медсестри

Натомість прийняти жінку на 7-9 місяці вагітності та з дитиною віком від народження до півтора року можуть в обласному соціальному центрі матері та дитини. Основна мета закладу подолання раннього соціального сирітства, однак, якщо до центру звернеться жінка, потерпіла від домашнього насильства і в цільовій категорії закладу, то їй допоможуть. Загалом в центрі є 10 місць.

– Якщо жінка народила і немає куди забрати дитину, то вона не залишає її в будинку дитини чи пологовому, а має можливість впродовж півтора року проживати в нашому закладі, – каже директорка обласного соціального центру матері та дитини Інна Жолобова. – Ми допомагаємо їй відновити документи, якщо треба, налагодити соціальні зв’язки, допомогти з оформленням виплат, навчити доглядати за дитиною, тобто соціалізувати жінку.

 

Понад тисячу викликів про домашнє насильство

У Кропивницькому з початку 2020-го року до поліції надійшли 1023 виклики про домашнє насильство. З них 428 підтвердили.

circle 12

Станом на 22 липня такі дані мобільної групи реагування поліції з протидії домашньому насильству в Кропивницькому.

Більшість викликів – від жінок. Переважає психологічне насильство.

Як пояснюють у поліції, коли група реагування приїздить на місце виклику, то не завжди це можна віднести до домашнього насильства і просто потерпілі відмовляються від своїх попередніх заяв.

На думку Інги Дуднік, очільниці громадської організації “Територія успіху”, що також займається питаннями домашнього насильства, розбіжність у менше 50% підтверджених випадків про домашнє насильство пов’язано з тим, що жертви не пишуть заяви, а поліцейські не оцінюють ризики.

– У поліції згідно з законодавством є можливість оцінити ризики. І навіть, якщо від жертв немає заяви все одно вони можуть фіксувати це як випадок домашнього насильства, а вони не фіксують, – каже свою особисту думку Інга Дуднік. – Жертви відмовляються писати заяви, зокрема, через стокгольмський синдром. Це взаємозалежні стосунки. Є певні цикли насилля: коли посварилися наступним циклом буде примирення. Зокрема жертва завжди знаходить виправдовування своєму кривднику.

За її словами, 99% викликів про домашнє насильство – особисті виклики.

 

Шелтеру для постраждалих від домашнього насильства в Кропивницькому бути?

Близько двох років, відколи змінилося законодавство в сфері домашнього насильства в місті активізувалася робота над розв’язанням питання допомоги постраждалим від домашнього насильства.

Адже в місті й області немає повноцінного притулку для жінок, постраждалих саме від домашнього насильства, які можуть залишитися в центрі разом зі своїми дітьми будь-якого віку.

– Натомість зараз в місті допомога потерпілим дуже розпорошена, – зазначає Інга Дуднік.

Торік 10 громадських організацій інціювали створення притулку для потерпілих від домашнього насилля в Кропивницькому. Міська влада таке рішення підтримала.
Проте через ситуацію з коронавірусом, відкриття шелтеру довелося відтермінувати. Кошти в міському бюджеті першочергово перенаправили на медицину.

– Чекаємо поки посадові особи вийдуть з відпусток. Робоча група з цього питання має запрацювати наприкінці липня. Дуже сподіваємося, що в цьому році буде все-таки рішення міської ради про створення цього притулку, – каже Інга Дуднік.

На його облаштування треба понад мільйон. Йдеться про облаштування вже наявного приміщення під кімнати, де зможуть розміститися близько 25 жінок з дітьми на термін від 90 до 180 днів. У суму входить закупівля меблів, оплата роботи персоналу: психологу, охороні, соцпрацівнику, юристу.

З іншого боку поліція може виписувати термінові захисні приписи. Це означає, що кривднику доведеться покинути на 10 днів житло, де проживає потерпіла чи потерпілий.

– Зараз, коли звертаються жінки з дітьми, то ми їх орієнтуємо, а чому ви пішли з дому і не викликали поліцію, – каже директорка обласного центру соціально-психологічної допомоги Яна Ковальова. – Більшість жінок, які звертаються, не знають про те, що вони можуть залишитися вдома. Вони все одно бояться. Кажуть: “А що я буду робити вночі?”. Але просто можна не відкрити двері і викликати поліцію. То ми їм роз'яснюємо, вони повертаються додому, викликаємо поліцію, чоловіку виписують припис, а жінка залишається вдома з дітьми.

У Кропивницькому з вересня 2019-го до 22 липня 2020 року виписали 173 захисні приписи.

 

Від психологів до житла: яка допомога потрібна потерпілим від насилля?

В ідеалі за приклад розбудови системи допомоги жертвам в Кропивницькому, як каже Інга Дуднік, брали одеську модель. Вона передбачає три рівні: створення Центру надання допомоги жертвам домашнього, створення притулку, а також корекційна робота з кривдником.

Наприклад, в Одесі виділили кілька квартир під проживання в них жертв домашнього насильства. Адреса притулку (квартир) для жертв домашнього насильства не має бути публічною.

Також йдеться про створення Центру надання допомоги жертвам домашнього насильства. Він має бути публічним і цілодобовим з “гарячою лінією”. Тобто туди може звернутися будь-хто в будь-який час. У ньому можна буде отримати соціальні, психологічні, юридичні послуги.

Важливим елементом є робота психолога.

– Коли людина, яка була в залежних стосунках навіть розриває ці стосунки, але не пройшла курс реабілітації, то наступні стосунки будуть такі, як і попередні, – зазначає важливість психологічної підтримки Інга Дуднік.

Наступний вид допомоги – юридична. Коли треба розв’язувати питання розірвання шлюбу, поділу майна, нарахування аліментів.

Лише протягом січня-квітня громадська організація “Територія успіху” надала 221 консультацію різної тематики. Найбільше консультацій – 55 стосувалися надання допомоги жертвам домашнього насильства. Щороку кількість таких звернень зростає.

 

Куди звернутися потерпілим від домашнього насильства?

 giflog

 

Валерія Жовтун

Матеріал опубліковано в рамках програми Media Emergency Fund, яку реалізує Львівський медіафорум, за фінансової підтримки National Endowment for Democracy (NED). Погляди авторів цього матеріалу не обов'язково збігаються з офіційною позицією NED

 

 

G

Сподобалася стаття?

Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити