Відпустки і ротація для військових: що каже Залужний і психолог

14:31, 02 Листопада, 2023

У той час як повномасштабне вторгнення триває понад півтора року у суспільстві все частіше озвучують думки про потребу якісної ротації, заміни, а то і звільнення військових, які вже досить довго перебувають на передовій.

Як відсутність ротації впливає на військових: пояснює психолог

Як пояснює в коментарі “Гречці” психологиня Анна Колєва, багато світових практик говорить нам про те, що ротація – це один із найкращих способів, щоб підтримати фізичний і психологічний стан самих військових.

До того ж, у нинішніх українських реаліях, коли частина людей залучені у військових процесах, а частина – ні, це породжує внутрішній дискомфорт.

“Звичайно, перебування в зоні бойових дій виснажує психіку і руйнує фізичний стан людини. Якщо людина, наприклад, чітко розуміє, що вона заїжджає в зону бойових дій на певний термін, а далі буде ротація, для психіки є чіткий градієнт, коли це закінчиться, тоді ресурси максимально мобілізуються.  Коли такого критерію немає, починається “марафон”, і людина починає більше виснажуватись, бо не знає скільки цей марафон триватиме”, – пояснює вона. 

Як приклад називає досвід США, де питання ротації військових, які беруть участь у військових діях, чітко окреслено. Адже виснаження і вигорання впливає і на боєздатність.

“Буде достатньо ефективно, якщо ми реально прийдемо до схеми, яка буде дозволяти робити ротацію і якісно відновлювати особовий склад”, – резюмує вона.

Брак людей на фронті й загострення внутрішнього конфлікту

“Більшість військових частин Збройних Сил України, у першу чергу тих, що виконують завдання з самого початку військової агресії російської федерації, вже були виведені до визначених районів, в яких з ними проводилися заходи відновлення боєздатності. Крім того, у Збройних Силах України вживаються відповідні заходи щодо створення додаткових резервних бойових військових частин з метою заміни (ротації) військових підрозділів, залучених до виконання бойових (спеціальних) завдань”, – стверджують у відповіді Міноборони на запит “Гречки” про ротації і відпустки для військових. 

Натомість дехто з рідних військових каже, що бачив своїх захисників вдома хіба 10 днів за рік. Так у Кропивницькому дружини і мами вийшли на мирний пікет, аби привернути увагу до питання заміни бійців.

Нардепка Соломія Бобровська,  членкиня парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки, цього тижня написала свої враження про внутрішній конфлікт у суспільстві та шляхи його вирішення.

“За 20 місяців Великої Війни наші військові змогли дати максимальну зону комфорту цивільному населенню і справді локалізувати бойові дії, щоб ми всі мали умовне поняття тилу. Зрозуміло, що в цьому тилу ми видихаємо, але хтось примудряється не зважати навіть на моральні базові речі. Між нами росте нова велика прірва. Тих, хто включених бодай як у війну, і тих хто «не народжений для неї». Крайня категорія переважно шкалить тестостероном і рішає зі своїм не призовом аж на раз, інші – переважно прості трудяги, які уявити не могли в житті, що вони воїни, і стають сіллю ЗСУ. Там все ще жодних ротацій. ротними! Стають цьогорічні випускники військових вишів, взводних за щастя мати, а ті, хто досі живий – не знаю, чи здатні відчувати щось досі. Вони просто питають – в чи буде їм заміна, підміна чи хоча би резерв?!” – написала вона у своєму пості в Інстаграм.

На її думку, ситуацію могло б вирішити те, аби на заміну вже воюючим вийшли ті, хто нині служить “на економічному фронті”, а для цього потрібні зміни до законодавства:

  • скорочення переліку категорій для броні;
  • обмежити бронь чоловіків віком від 35 років;
  • акцентувати увагу повісток в обласних центрах;
  • реформа терцентрів комплектування.

“В іншому випадку, загострення відносин між категоріями суспільства, які у війні і не для війни переросте у внутрішню тотальну ворожнечу, що в принципі вигідно лише московитам”, – вважає вона. 

Як регламентує відпустки для військових законодавство

Відпустки військових регламентуються Законом України від 28.06.2023 N 3161-IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань, повʼязаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану” стосовно внесення зміни до пункту 18 статті 10 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”. Згідно з ним,  для військовослужбовців передбачені:

  • основна відпустка загальною тривалістю не більше 30 календарних днів;
  •  відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин із збереженням грошового забезпечення тривалістю не більше 10 календарних днів.

Використаний на дорогу час не має враховуватись у тривалість відпустки. Він рахується окремо й не може перевищувати дві доби в одну сторону.

Про прогалини у законодавстві щодо призову наголосив у своїй колонці для Economist і Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. 

Він наголосив, що  здатність мобілізувати і тренувати більше резервів у пріоритеті для українських збройних сил.

“Моїм п’ятим і останнім пріоритетом є нарощування наших резервів. Росія не змогла скористатися своєю значною перевагою в людських ресурсах, оскільки Владімір Путін побоюється, що загальна мобілізація може спричинити політичну кризу, а також тому, що росія не може підготувати і спорядити достатню кількість людей. Однак наші можливості тренувати резерви на власній території також обмежені. Ми не можемо легко звільнити солдатів, яких відправляють на фронт. Більше того, росія може завдати удару по навчальних центрах. І в нашому законодавстві є прогалини, які дозволяють громадянам ухилятися від виконання своїх обов’язків. Ми намагаємося виправити ці проблеми. Ми запроваджуємо єдиний реєстр призовників, і ми повинні розширити категорію громадян, які можуть бути призвані на навчання або мобілізацію. Ми також запроваджуємо “бойове стажування”, яке передбачає направлення нещодавно мобілізованих і навчених військовослужбовців у досвідчені фронтові підрозділи для їхньої підготовки”, – зазначив він.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею


Останні новини по темі
На райдужних “пончиках”: на Закарпатті затримали ухилянта з Кіровоградщини
Навкололітературні ігри: кропивничан запрошують на зустріч студії ПереФарбованого лиса
Читайте також

Приміщення колишнього кінотеатру “Мир” у Кропивницькому, яке належало Ігореві Шарову, отримало нового власника. “Гречка” розповідає, хто він і що буде у приміщенні....

11:25, 17 Квітня, 2024

У Кропивницькому на вулиці Великій Перспективній поблизу лікарні “Ацинус”, всохли сакури, які пересадили у 2022 році. ...

09:45, 17 Квітня, 2024

У Новомиргородській громаді, що на Кіровоградщині, отримали підтвердження загибелі під час боїв на Донеччині захисника Юрія Іваніцького....

17:37, 16 Квітня, 2024