У Кіровограді змінять радянські назви вулиць

17:57, 26 Лютого, 2013

Кіровоградська міська топонімічна комісія провела своє чергове засідання. За її рішенням, що носить рекомендаційний характер, одразу три центральні вулиці обласного центру можуть змінити свої назви.

Відтепер вулицю Дзержинського пропонують назвати «Академіка Тамма», вулицю Калініна – «Шульгиних» і вулицю Орджонікідзе у проміжку від вул.Медведєва до Колгоспної – “Ельворті”, а від Тимірязева до Медведєва – на “Кавалерійську”.

 Рівно 10 років громада Кіровограда відстоювала перейменування вулиці «Калініна» на «Шульгина». У 2003 році ініційований членами Кіровоградської станиці «Пласту – НСОУ» фестиваль «Монотипія духу – легенда про студентське військо» присвячений бою під Крутами, окрім музичної складової, мав на меті привернути увагу громадськості до вшанування героїв, що мають стосунок до нашого міста. Саме тоді вперше був озвучений намір перейменувати вулицю Калініна на честь Володимира Шульгина.

З того часу було кілька спроб перейменувати вулицю самовільно. Невідомі писали «нову назву» фарбою на стінах, ліпили скотчем до табличок з назвою вулиці. Деякі жителі міста настільки до того звикли, що помилково вписували вулицю Шульгина до офіційних документів, через що мали клопіт.

Минулого року секретар Кіровоградської міської ради Ігор Волков  під час офіційного вшанування героїв Крут оголосив про те, що топонімічна комісія розгляне питання про перейменування вулиці Каліна на Шульгина.

Наразі справа за сесією Кіровоградської міськради, яка має винести остаточне рішення.

При позитивному рішенні вулиці можуть перейменувати вже у травні.

toponkom1

toponkom2

toponkom3

toponkom4

toponkom5

Довідка:
Яків Шульгин (19 лютого 1851 — (14 січня) 1911) — історик, педагог, громадсько-культурний діяч родом з Києва, співтворець культурного відродження України кінця 19 — початку 20 століть.

В 1874 році закінчив історико-філологічний факультет Київського університету, учень В. Антоновича й М. Драгоманова і співр. вид. останнього («Громада»), на яке пожертвував свій спадок. У Києві Ш. був співробітником «Старої Громади», викладачем київ. й одеських гімназій. За нац.-культ. діяльність 1879 був заарештований і засланий на 4 pp. на Сибір. Згодом працював у банку в Єлисаветграді.

З 1899 повернувся до Києва, де знову викладав історію у гімназіях, співробітничав у «КСт.», брав участь у видавництві «Вік». Ш. був Д. чл. НТШ у Львові, чл. Історичного Товариства Нестора Літописця та членом-засновником і перші роки секретарем Українського Наукового Товариства у Києві.

Микола Шульгин (1896 — 1935), правник, син Якова Шульгина, радник місії УНР у Парижі (керівник Відділу опіки над еміґраціею); керівник Українського відділу в редакції місячника «Promethee».

Володимир Шульгин (1894 — 29 січня 1918) — студентський діяч, син Якова Шульгина, організатор і керівник Української Студентської Громади в Києві, заснованої 1913 року. Член Виконавчого Губернського Комітету Ради представників Київщини в 1917 році. З 3 жовтня 1917 року був призначений на посаду діловода Адміністративно-Політичного відділу Генерального Секретарства внутрішніх справ.

Загинув у бою під Крутами.

 Ігор Тамм – відомий фізик-теоретик, доктор фізико-математичних наук, лауреат Нобелівської премії у галузі фізики. Народився 8 липня (за старим стилем 26 червня) 1895 року у Владивостоці. Походив з німецької родини, що переїхала до Росії в середині 19 століття. У 1898 році родина переїхала в місто Єлисаветград (нині Кіровоград). У 1913 році закінчив Єлисаветградську чоловічу гімназію.

Роберт і Томас Ельворті – (АТ «Ельворті Роберт і Томас») — брати, ініціатори і організатори створення акціонерного товариства, одного з найбільших у 1908—17 рр. у галузі виробництва агрономічної техніки в усій Наддніпрянській Україні, розташоване у місті Єлисаветграді, і відоме зараз як ВАТ «Червона зірка».

Валерій Лебідь

Останні новини по темі
На Кіровоградщині знищили майже сотню боєприпасів (ФОТО)
e7
Власне кіровоградську драматургію читатимуть у “Єлисаветграді”
Читайте також

На Кіровоградщині директору фірми-підрядника оголосили підозру у заволодінні державними грошима. Цей підрядник виконував капітальний ремонт лікарської їдальні у Знам’янці....

14:35, 15 Липня, 2024

На Кіровоградщині Петрівський районний суд виніс вирок в’язню, який під час відбування покарання у колонії вдарив наглядача....

11:40, 15 Липня, 2024

З вересня 2025 року вступає в дію постанова уряду про проведення базової загальновійськової підготовки в закладах вищої освіти всіх форм власності. Пояснюємо, хто має право відм...

11:39, 15 Липня, 2024