Причина злочинності на Кіровоградщині: не сформувався інститут сімейних цінностей?

08:37, 21 Березня, 2013

Чому діти йдуть на злочини? Це питання вже багато років залишається актуальним. І хоча, за останніми даними Міністерства сім’ї та молоді, рівень правопорушень серед неповнолітніми, зменшується, скоєні ними злочини стають жорстокішими.Залежно від географії, різниться і причина злочинів. У сільській місцевості на злочин найчастіше йдуть діти, які ростуть у так званих неблагополучних сім’ях або родинах з низьким достатком. Інколи дитина, щоб вижити, змушена, наприклад, красти або жебракувати. У таких випадках виникає цілий ряд запитань до органів опіки та піклування, освіти, служб у справах дітей, міліції. Де ж були ці служби, коли дитина потребувала допомоги? Чому не забила на сполох громада?
У Кіровограді часто порушують закон діти із (на перший погляд) абсолютно благополучних сімей, котрим, як то кажуть, нудно жити, немає чим зайнятися. У таких випадках найчастіше мають місце злочини заради злочину.
Часом, місцем злочину стає і школа. Жорстока поведінка однолітків уже давно не новина. Іноді до рукоприкладства під час виховання вдаються і вчителі.
«На Кіровоградщині не сформувався інститут сімейних цінностей» – саме так минулого тижня, на семінарі «Сучасні тенденції і практики підтримки молоді у конфлікті із законом» Сергій Давидяк, директор обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, пояснив громадським активістам сумнівну першість області за рівнем соціального сирітства.
Соціальне сирітство – соціальне явище, спричинене ухиленням або відстороненням батьків від виконання батьківських обов’язків по відношенню до неповнолітньої дитини. Соціальні сироти – це особлива соціально-демографічна група дітей, які зосталися сиротами при живих батьках. Воно ж є одним із факторів сприятливих для розвитку дитячої злочинності.
Якою б не була причина злочину, скоєного малолітніми, знач-ну частину відповідальності за це несе і родина.
Згідно зі ст. 51 Конституції України, кожен із подружжя має рівні права і обов’язки у шлюбі та сім’ї. Батьки зобов’язані утримувати дітей до їхнього повноліття. Крім суто матеріальних обов’язків з належного піклування про здоров’я дитини, батьки зобов’язані дбати і про моральний розвиток свого чада (ст. 150 Сімейного кодексу України).
Варто задуматися, що якщо сьогодні ви не звернете увагу на дрібну невихованість – кинуту на землю жуйку чи обгортку від цукерки − завтра з такою ж легкістю дитина «наплює» на заборону вживання алкоголю і куріння, або ж і на те, що красти не можна.
Важливим моментом сімейного виховання є довіра дітей до батьків. Якщо дитина не боїться обговорювати з вами свої проблеми, ви знайомі з друзями дитини, лише тоді ви можете бути впевненими в тому, що біда їй не загрожує. Коли син чи донька бачать у батьках захисника, знаходять з ними спільну мову, виховані з погляду моралі – шанс, що вони потраплять під вплив «поганої компанії», мінімальний.
Якщо у спілкуванні з батьками у дитини є проблеми, то долучатися до їх розв’язання мали б шкільні психологи та соціальні педагоги. Проте, такі спеціалісти навіть не у всіх школах є. Педагогічні працівники, згідно з вимогами ст. 56 Закону України «Про освіту», зобов’язані настановами та особистим прикладом утверджувати повагу до принципів загальнолюдської моралі. На жаль, за нинішньої системи, коли вчитель у сучасній школі і швець, і жнець, чекати, що саме про вашу дитину з десятків підопічних турбуватиметься педагог, не варто. Хочеш зробити щось добре – зроби сам! Школа може стати лише підмогою.
Якщо неповнолітні злочинці, старші 14 років, потрапляють до дитячих виправних колоній, то молодші – до спецшкіл соціальної реабілітації. Тут, як і у звичайній школі, діти отримують середню освіту, щоправда, є і свої особливості – карцер для непослухів, спальні типу казарми.
Минулого року Кабінет Міністрів ліквідував п’ять з 11 загальноосвітніх шкіл соціальної реабілітації для неповнолітніх правопорушників. Учні ліквідованих шкіл, згідно з документом, мали продовжити навчання в інших школах соціальної реабілітації, одна з яких – Балахівська (Кіровоградська область, Пет-рівський район).
Чому ліквідували школи? Такою була вимога ООН, адже подібна форма перевиховання в Європі вже давно відсутня.
Проблемою ж стало те, що закривати школи погодилися, а от чим їх замінити, як все ж працювати з малими правопорушниками – не вирішили, до того ж, ввели новацію – тепер, за заявою батьків, у спецшколу приймуть будь-яку дитину, каже Сергій Буров, член правління Української Гельсінської спілки. Він переконує, що у спец-школах, які залишилися, педагоги прагнуть допомогти дітям, проте не знають новітніх методик. Потрапивши у спецшколу часто із найскрутніших умов, коли діти не мали навіть власного кутка, вони потрапляють у казарму, де навіть власної тумбочки не мають. На думку активіста, перевиховувати проблемних дітей можна, лише шукаючи нові методики та надавши їм те, чого вони були позбавлені – довіру і відчуття родини.
Варто пам’ятати, що немає диму без вогню, і у дитячих злочинах винне суспільство.

Анастасія ДЗЮБАК

“Нова газета”

Останні новини по темі
Кіровоградщина: дівчина-підліток вбила себе через злидні?
bliznzirk5
ФК «Зірка» шукає голкіпера(ФОТО)
Читайте також

Сьогодні, 22 липня, дві громади Кіровоградщини повідомили про загибель на фронті земляків-захисників....

17:19, 22 Липня, 2024

У  Кропивницькому протягом восьми днів, з  24 липня до 31 липня, частково обмежать рух транспорту по вулиці Київській....

16:56, 22 Липня, 2024

У Мінрегіоні, у рамках впровадження нової схеми теплопостачання, підтримали будівництво комбінованої ТЕЦ у Кропивницькому....

16:53, 22 Липня, 2024