У Кропивницькому дискутували як зробити місто енергоефективним

18:15, 12 Листопада, 2018

У суботу,  10 листопада, у Кропивницькому відбувся семінар з комунікацій реформ на тему “Енергоефективність – шлях до економічного зростання”.

Сергій Пінчук, експерт групи “Реформа енергетичного сектору” Реанімаційного Пакету Реформ, розповів присутнім про новації законодавства, які вступлять у силу вже цього року, а також шляхи вирішення енергетичних проблем міста на прикладах інших обласних центрів.

Зокрема експерт відзначив, що важливим  є модернізація соцзакладів і  застарілого житлового фонду, який не відповідає потребам енергоефективності. Саме з неї, а не модернізації теплових підприємств, варто починати. Як приклад він навів Польщу, яка припустилась помилки: спершу там удосконалили теплові підприємства, а потім збільшили енергоефективність приміщень. Виявилось, що після утеплення, потужності теплоносія завеликі і виробляється зайве тепло.
Серед названих проблем і законодавчі колізії. Так до 1 травня в Україні діє водночас два закони про ЖКГ. Проте вже за кілька місяців ця проблема вирішиться і до травня мають розробити документ, який чітко регламентує відключення від централізованого опалення. Список тих, хто матиме право на відключення буде у відкритому доступі і кожен зможе глянути має право на відключення чи ні.
“Дуже важливо не відтягуючи розробити схему теплопостачання міста, технічно і економічно обґрунтовану, яка виготовлена фахівцями”, – відзначає Пінчук.
Саме завдяки проведенню таких робіт можна буде оцінити міські потужності та оцінити, як модернізувати систему опалення.
Як приклад недалекоглядного менеджменту спікер назвав ситуацію в Нікополі та ще кількох містах, де повністю відмовились від централізованого теплопостачання, замінивши його на електричне. Як результат – електромережі міста не витримують і щороку в морози, коли  всі вмикають опалення, місто залишається без електрики і в холоді.
Все потрібно дивитись з приводу технічної спроможності і економічної доцільності. Це два основні елементи, які мають передувати прийняттю рішення. Тобто подивились, що технічно це можливо, але чи доцільно ввалити сюди половину бюджету, чи воно того варте? Над цим теж треба замислюватись”, – каже експерт.
До дискусії долучився і Олександр Бойко, голова Спілки енергосервісу України.
Він переконаний, що для того, аби полегшити життя ОСББ, місту варто було б за кошт бюджету створити і виставити у публічний доступ типову проектно-кошторисну документацію, щодо підвищення енергоефективності будинків, адже фактично у містах є 3-4 типи будинків: 5-поверхівка цегляна і панельна, 9-поверхівка цегляна і панельна.
 
“Далі треба враховувати стан вікон, даху, підвалу і решти комунікацій. Але коли велика частина проекту вже зроблена, дорахувати ці деталі – це копійки. Адже основа зроблена”, каже Бойко та відзначає, що енергоаудит має бути часткою великої системи енергетичного моніторингу і менеджменту, де є не лише аналіз,а і прогнози.
«Наразі, у Кропивницькому визначає, які будівлі потребують капіталовкладень, у тому числі і через “дірки” в енергоефективності, управління економіки. Проте, доцільніше було б, аби питанням займався окремий підрозділ – відділ енергоменеджменту», – каже Олександр і додає, – «Ці люди мають отримувати не менше 15 тисяч гривень в місяць і 10% від коштів, які менеджер зекономить для міста”.
 
Сказати однозначно варто чи ні Кропивницькому відмовлятись від централізованого постачання без проведення аналізу Бойко не може.
 
«Пора вже завершувати розмови і переходити до практичної реалізації питань. Ще на весні мені прийшла інформація про те, що Кропивницький буде відходити від системи централізованого теплозабезпечення. Я зателефонував вашому заступнику і директору департаменту ЖКГ. Відповідь була “ні-ні-ні”. Перш за все треба прийняти рішення, так буде таки система централізованого теплопостачання чи не буде. Щоб вирішити треба отримати фахово підготовлену інформацію. Для цього треба все, що є в місті обстежити. У міста повинен буди один документ, який би забезпечував загальний план організаційного і технічного забезпечення. В ідеалі це План дій сталого енергетичного розвитку. Але той план який в Кропивницькому є впринципі не має відношення до сталого енергетичного розвитку. Є поняття токи дефуркації – досягненя того стану, після якого систему централізованого постачання відновити неможливо. Не буде ні технічної, ні економічної доцільності. Я не знаю як в Кропивницькому. Для цього мені треба бачити», – прокоментував Бойко.
 
Під час семінару громадські активісти анонсували зустріч із керівником управління економіки Андрієм Паливодою присвячену питанням енергоефективності, яка має відбутись згодом.

 

Останні новини по темі
10 ідей для святкового настрою і підготовки до Нового року
merrychris
raik
Райкович розповів Порошенку про проблеми Кропивницького
Читайте також

В цьому році Україна втретє відзначатиме День Української Державності. Це свято покликане нагадувати, що наша країна має багатовікову історію державотворення. ...

14:57, 15 Липня, 2024

У місцевих чатах та групах у соціальних мережах поширили повідомлення про начебто виплати по 9500 гривень від Польщі для кожного українця. Повідомлення містить шахрайське посила...

14:52, 15 Липня, 2024

На Кіровоградщині директору фірми-підрядника оголосили підозру у заволодінні державними грошима. Цей підрядник виконував капітальний ремонт лікарняної їдальні у Знам’янці....

14:35, 15 Липня, 2024