Новітні технології в освіті: за і проти

Науково – технічна революція досягла такої вершини розвитку, коли значну кількість роботи за нас виконує техніка, і ми вже не можемо уявити свого існування без неї. Так, в цивілізованому світі важко знайти людину, яка не вміє користуватись хоча б мобільним телефоном. Безперечно, прогрес не стоїть на місці, поглинаючи все більше користувацького простору. Тому сьогодні на ринку існує величезний вибір продукції десятків всесвітньо відомих корпорацій, серед яких Apple, Samsung, LG Electronics, Philips, Dell та ін.
А втім так було не завжди. Інформаційні технології пройшли певні етапи розвитку, доки виникли сучасного вигляду комп’ютери, ноутбуки, айпеди. Ці пристрої знайшли своє призначення не тільки у виробництві та побуті, а й активно впроваджуються в галузь освіти. Наприклад, школи та гімназії європейських країн, зокрема Німеччини і Великобританії, вже замінили звичайні підручники на зручні цифрові книги та планшети. Практика показала – учні даних закладів мають кращі здобутки у навчанні та інтерес до навчання, ніж учні у школах зі стандартизованим методом викладання.
Наша держава, також, планує закупити електронні планшети для кожного учня. Однак за вартості одного такого продукту – близько 5000 гривень, проект буде втілюватися в життя не один рік. Проте, за оптимістичними прогнозами школярі будуть забезпечені відповідними технічними досягненнями до 2015 року. Але чи не стане це кінцем рукопису та живому спілкуванню учнів з педагогами? Адже сенсорні планшети дозволяють писати на них спеціальними паличками або пальцям і повністю заміняють звичайні книги. То що ж корисного та негативного є в даному нововведенні? Давайте розберемось.
Всім відомо, що «Айпед» чи ноутбук – це доступ до всесвітньої мережі інтернет, де ми можемо знайти всю необхідну інформацію. При цьому не потрібно годинами ритися в книгах та журналах без гарантії на результат. З інтернету ми дістаємо безліч корисного для нас: різноманітні списки, таблиці а також матеріали, які іноді не можливо знайти в бібліотеках. Однак може скластися така ситуація, коли учні будуть відвідувати не потрібні для уроків сайти. На цей випадок існують спеціальні програми, які дозволяють вчителеві контролювати контент школярів.
По-друге, виникає можливість користуватися під час праці медіа даними (відеороликами, аудиофайлами і т. д.). Як результат, ці переваги вже сьогодні допомагають краще засвоїти шкільну програму і розвивають у дітей творчий підхід до науки, а величезна кількість програм забезпечує створення презентацій, проектів, проведення наукових семінарів та ін.
Як ми знаємо, на сьогодні існує проблема з нестачею книг у багатьох регіонах України. Іноді діти отримують підручники під Новий рік, а той у квітні-травні.«Айпеди» допомогли б вирішити це важливе питання – вони мають достатньо пам’яті, щоб вмістити не лише підручники, а й іншу художню літературу, потрібну в процесі всього навчання.
Є ще один негативний момент, який стосується здоров’я дітей – це постійна робота за комп’ютером. Якщо школярі будуть проводити перед монітором більшу частину дня, починаючи з молодшого віку, це підвищить ризик захворювань органів зору.
Актуальним на сьогодні є питання ваги портфеля, яку учень носить до школи. Дехто каже, що вона занадто велика (до 5 кг) як для дитини,тому доцільно було б таку вагу замінити порівняно легким планшетом чи «айпедом». Але звернемося до показників здоров’я населення, особливо молоді: часті випадки смертей під час уроків, загальне погіршення фізичної підготовки…Виникає запитання чи не призведе ця заміна до більш негативних наслідків? Адже наразі учні отримують хоч якесь стандартне навантаження щодня.
Отже, використання новітніх технологій в навчанні має свої переваги та недоліки. Залишається сподіватись що в майбутньому знайдеться компроміс між живим людським спілкуванням та комп’ютерними комунікаціями на уроках.
Олена Подкаура