Олександрію не перейменують: комітет Верховної Ради ухвалив рішення
Місто Олександрію, що на Кіровоградщині не перейменовуватимуть. Таке рішення ухвалив кoмітет Верхoвнoї Ради з питань організації місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.
Про це сьогодні, 10 квітня, повідомив голова Олександрійської громади Сергій Кузьменко на своєму офіційному Telegram-каналі.
За його інформацією, рішення про збереження назви міста Олександрія набрало 19 голосів при 14 необхідних.
“Позицію містян, яку доніс у Київ, почули! Олександрія – це українське місто, Олександрія – це європейське місто! Ми були єдині, рішучі і впевнені у своїй правоті. Український інститут національної памʼяті, який пропонував перейменувати місто, виконував свою роботу. А ми, в свою чергу, виконали всі вимоги закону про деколонізацію топонімії”, – написав Сергій Кузьменко.
Нагадаємо, що у серпні 2023 року Український інститут нацпамʼяті опублікував список назв населених пунктів, які містять у собі російську імперську політику. У списку 11 сіл і міст Кіровоградщини, серед яких Олександрія.
В Олександрії у відповідь на це доручили місцевій топонімічній комісії спільно з краєзнавцями та істориками дослідити доцільність перейменування міста та звернутися до Інституту нацпам’яті за роз’ясненнями щодо їхніх джерел інформації. Згодом комісія не знайшла зв’язку між назвою міста і іменем російського імператора.
У жовтні Олександрійська міська рада звернулася до Українського інституту пам’яті із закликом зберегти назву міста – стверджують, що не знайшли підтверджень, що місто названо на честь російського імператора.
5 грудня Олександрійська міська рада ухвалила рішення звернутися до Верховної Ради та президента з проханням зберегти назву Олександрія для міста та похідної від неї назви селища Олександрійського. У зверненні зазначено, що міська рада підтримує позбавлення України від російських топонімів – у громаді, наприклад, за останній рік перейменували 41 вулиці й провулок. При цьому топоніми на вшанування козаків-засновників поселення Усиківки вже є і ще планується у назвах вулиць й інших об’єктів громади.